REKLAMA

Miękkie lądowanie członków PiS w NBP. Kolejny działacz z umową

2023-12-04 07:26, akt.2023-12-04 07:42
publikacja
2023-12-04 07:26
aktualizacja
2023-12-04 07:42

Kolejny +1 z umową. NBP staje się przechowalnią PiS. Prezes NBP Adam Glapiński formalnie ma obecnie 14 doradców. Jednym z nich jest, i tu nie ma zaskoczenia, polityk PiS Wojciech Jasiński, który wcześniej pełnił funkcje m.in. ministra skarbu i prezesa Orlenu - poinformowała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Miękkie lądowanie członków PiS w NBP. Kolejny działacz z umową
Miękkie lądowanie członków PiS w NBP. Kolejny działacz z umową
fot. KACPER PEMPEL / /  Reuters / Forum

"Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński formalnie ma obecnie 14 doradców" – dowiedziała się "Rz". Przypomniano, że "dwa lata temu, gdy bank centralny sam opublikował skład tego grona, liczyło ono 11 osób". "Tamta publikacja była odpowiedzią na tekst +Polityki+ o bliskich współpracownikach prof. Glapińskiego. Prośby "Rz" o udostępnienie aktualnej listy jego doradców biuro prasowe NBP kilkakrotnie odrzucało, tłumacząc, że osoby te nie pełnią funkcji publicznej" - czytamy.

"Kolejną negatywną odpowiedź otrzymaliśmy już po tym, gdy tydzień temu napisaliśmy, że tajemniczość banku centralnego prowokuje podejrzenia, iż instytucja ta staje się przechowalnią dla ludzi związanych z PiS, którym z powodu zmiany rządu grozi utrata stanowisk. Zatrudnienie w NBP jest bowiem intratne (doradca prezesa zarabia około 30 tys. zł miesięcznie), w większości przypadków ukryte przed oczyma opinii publicznej i bezpieczne. Druga kadencja prezesa Glapińskiego, który w doborze doradców ma pełną dowolność, kończy się dopiero w 2028 r." - podała "Rzeczpospolita".

Narodowy Bank Polski ma nowego rzecznika. W czasie pandemii pełnił tę funkcję w resorcie zdrowia

Wojciech Andrusiewicz został nowym rzecznikiem Narodowego Banku Polskiego (NBP). Wcześniej piastował podobne stanowisko w Ministerstwie Zdrowia.

"Lista pracowników Departamentu Generalnego, który w strukturach NBP zastąpił Gabinet Prezesa, do której udało nam się dotrzeć, potwierdza nasze przypuszczenia. Pokazuje, że nowym doradcą Glapińskiego jest prominentny polityk PiS Wojciech Jasiński, wieloletni poseł tej partii, który w czasach rządów PiS był m.in. ministrem skarbu (2006–2007) i prezesem Orlenu (2015–2018)" - podała "Rz".

"Od kiedy dokładnie Jasiński jest zatrudniony w banku centralnym i w czym doradza prezesowi, nie wiadomo. Łatwo jednak zrozumieć niechęć NBP do informowania o nowym pracowniku w czasie, gdy musi mierzyć się z zarzutami pod adresem prezesa Glapińskiego, że upolitycznił tę instytucję. Za to m.in. politycy PO chcą postawić go przed Trybunałem Stanu" - podał dziennik.

oloz/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (35)

dodaj komentarz
vladymir
Rzeczypospolita dołączyła się do polowanie na Prezesa Glapińskiego. Cóż za upadek tej kiedyś porządnej gazety która chce dobierać doradców Prezesowi NBP. Ten 75 prawnik l doradca
1. Nie wiadomo od kiedy miałby być zatrudniony w NBP (przyznaje gazeta).
2. Od końca 2015 roku nie pełni funkcji politycznych (poczytać w wikipedii)
3.
Rzeczypospolita dołączyła się do polowanie na Prezesa Glapińskiego. Cóż za upadek tej kiedyś porządnej gazety która chce dobierać doradców Prezesowi NBP. Ten 75 prawnik l doradca
1. Nie wiadomo od kiedy miałby być zatrudniony w NBP (przyznaje gazeta).
2. Od końca 2015 roku nie pełni funkcji politycznych (poczytać w wikipedii)
3. A kogo ma zatrudniać Prezes Glapiński? Platformersów o profilu, jak skierowani do RPP Kotecki były pełnomocnik Tuska d/s wprowadzenia euro, Tyrowicz zafiksowana w idei podnoszenia stóp procentowych, czy Litwiniuk działacz poltyczny PSL
Będzie nowy prezes to będą inni doradcy. Trzeba poczekać.
andregru
Jeżeli nie potrafi nic sam to jest zbędny " Adam Glapiński formalnie ma obecnie 14 doradców "
karbinadel
Fachowiec od wszystkiego, czyli nie nadaje się do niczego. Ale co szkodzi 50 tysi miesięcznie przytulić
inwestor.pl
Od 5 miesięcy działania NBP prawie się nie zmieniły.
gcisoallse
Jakoś nikt nigdy nie miał pytań o doradców innych prezesów NBP z przeszłości (Belka, Gronkiewicz Waltz, Balcerowicz) chociaż żaden z nich nie uratował milionów miejsc pracy w pandemii, tak jak to zrobił Glapa. To takla kolejna medialna "afera PiS" tworzona w tum celu żeby odwrócić uwagę naiwnej publiczności od powszechnie Jakoś nikt nigdy nie miał pytań o doradców innych prezesów NBP z przeszłości (Belka, Gronkiewicz Waltz, Balcerowicz) chociaż żaden z nich nie uratował milionów miejsc pracy w pandemii, tak jak to zrobił Glapa. To takla kolejna medialna "afera PiS" tworzona w tum celu żeby odwrócić uwagę naiwnej publiczności od powszechnie znanych kleptokratycznych orgii PO. Taktyka "złodziej z PO krzyczy łapcie złodzieja".
prawnuk
To Glapa coś uratował - dowody......
Gdzie to czlowieku wystąpiło wielkie bezrobocie podczas COVID?
Wszędzie Glapa uratował?
No wszechmocny - prawie jak Tusk
kaczyslaw_
Gdyby *** nie zamykał gospodarki tweetami niedzielskiego to jaszczomb nie musiałby bohatersko (wbrew Konstytucji) walczyć z problemami stworzonymi przez ***.
and00 odpowiada prawnuk
Glapiński nic nie uratował, bo wiadomo twardych dowodów nie ma

Ale za to wpędził cały zachodni świat w inflację
Na to dowodów akurat nie trzeba bo to oczywiste i zgodne z polityką partii
:)))
adamantyfan odpowiada prawnuk
Człowieku, gdyby nie działania Rady Polityki Pieniężnej, to miałbyś w czasie pandemii problem z bezrobociem i zbyt drogim kredytem. Nie rozumiesz polityki pieniężnej i działań w jej zakresie podejmowanych, to się nie zajmuj instytucją, której organem jest RPP. Uwielbiam tych domorosłych ekonomistów i politologów, co pozjadali wszystkie Człowieku, gdyby nie działania Rady Polityki Pieniężnej, to miałbyś w czasie pandemii problem z bezrobociem i zbyt drogim kredytem. Nie rozumiesz polityki pieniężnej i działań w jej zakresie podejmowanych, to się nie zajmuj instytucją, której organem jest RPP. Uwielbiam tych domorosłych ekonomistów i politologów, co pozjadali wszystkie rozumy, a jak TVN przestanie w końcu napie*rzać o NBPie to zapomnisz kto chroni wartości Twoich pieniędzy. Zajmij się swoją specjalizacją, bo w ekonomii ci nie wychodzi.

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki