REKLAMA

Kolejni przedsiębiorcy z górskich rejonów zapowiadają otwarcie działalności

2021-01-14 16:49
publikacja
2021-01-14 16:49
fot. Robert Neumann / FORUM

Część hotelarzy, restauratorów oraz właścicieli wyciągów z sudeckich miejscowości wypoczynkowych zapowiada, że od poniedziałku otworzy swoją działalność. Zabrano nam możliwość pracy, a naszym pracownikom godnej płacy – mówią przedsiębiorcy.

Otwarcie działalności od poniedziałku zapowiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej w Karpaczu część przedsiębiorców z Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju.

Przedstawicielka przedsiębiorców z trzech sudeckich miejscowości turystycznych Małgorzata Chełchowska podkreśliła, że w wyniku zamknięcia działalności gospodarczej, w związku z obostrzeniami epidemicznymi, "pozbawiono miejscowych przedsiębiorców środków do życia". Podkreśliła, że 95 proc. przedsiębiorców w regionie górskim żyje z turystyki. "Zabrano nam możliwość pracy, a naszym pracownikom godnej płacy" - mówiła.

Chełchowska powołując się na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjne w Opolu wskazała, że "rozporządzenie Rady Ministrów zakazujące prowadzenia działalności gospodarczej jest niezgodne z Konstytucją".

Przedstawiciele przedsiębiorców z Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju zapowiedzieli, że otworzą swoje biznesy – hotele, restauracje czy stoki narciarskie - od poniedziałku. Jak wskazali, "przy zachowaniu wytycznych sanitarnych".

Według Chełchowskiej w samym Karpaczu otwartych możne zostać w poniedziałek około 100 obiektów, na ponad 600 działających w tym karkonoskim kurorcie. "To otwarcie będzie przebiegało falowo; będą to indywidualne decyzje każdego przedsiębiorcy. Ludzie boją się kar i mandatów (…) mamy kancelarię prawniczą, która będzie nas wspierać w działaniach" - powiedziała Chełchowska.

Dodała, że nie tylko w Karkonoszach przedsiębiorcy chcą otwierać swoje biznesy, ale - jak mówiła – również na Podhalu i na Pomorzu.

Jędrzej Stanek współwłaściciel jednego ze stoków narciarskich w Karpaczu zaapelował do przedsiębiorców prowadzących podobny biznes, aby wznowili działalność. "Zachowajmy przy tym środki bezpieczeństwa sanitarnego" - powiedział.

Dodał, że sezon narciarski jest krótki, a - jak mówił – właściciele wyciągów mają do spłacenia kredyty. "Ile mamy czekać; czy my mamy czekać do marca, kiedy stopniej śnieg i wtedy łaskawie powiedzą - otwierajcie. My musimy się otworzyć i zarobić cokolwiek" - stwierdził.

Przedstawiciele przedsiębiorców wskazywali też, że "nie ma wiarygodnych badań o zakażeniach w obiektach hotelowych, restauracjach czy na stokach narciarskich". "W sezonie letnim przez nasz region przewinęło się około 2,5 mln turystów, a zakażeń był 20" - mówiła Chełchowska.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marxs
otwierać to sobie można tylko kto przyjedzie jak ludzie nie mają już na chleb z przeceny z biedronkową musztardą w biedronkowych cenach
twojmistrz
To się obudzili, trochę przegapili ...
ehalley
Dziwny to czas w którym gadanie z telewizora napędza spiralę strachu. Jeszcze dziwniejsze jest to, że tak wiele osób bez namysłu wykonuje rozkazy ludzi, którzy z poważną miną gwałcą logikę. Ale nastał już czas, by odpiąć pępowinę łgarstwa od tafli szkła. Ile osób nie zastanowiło się skąd biorą się miliardowe Dziwny to czas w którym gadanie z telewizora napędza spiralę strachu. Jeszcze dziwniejsze jest to, że tak wiele osób bez namysłu wykonuje rozkazy ludzi, którzy z poważną miną gwałcą logikę. Ale nastał już czas, by odpiąć pępowinę łgarstwa od tafli szkła. Ile osób nie zastanowiło się skąd biorą się miliardowe fundusze na "walkę" z kowid oraz śmieszna pomoc dla biznesów, które utrzymują ten kraj, a których środki się już kończą? Krok od ruiny, o którą chodzi. Następnie będzie nowy ład, o którym Pan Morawiecki nie raz wspominał w publicznych wystąpieniach.
glowny_analityk_bankier_pl
Bardzo dobrze popieram w 100%.
Brakuje jeszcze aby wojsko lub policja się przyłączyła i skończą się marionetkowe rządy warszawskie.Co prawda nasz kraj cierpi na brak autorytetów ale po latach czystek nie ma się co dziwić, w każdym razie wszystkich nie wybili i zawsze znajdą się tacy co to pociągną.
A reszta
Bardzo dobrze popieram w 100%.
Brakuje jeszcze aby wojsko lub policja się przyłączyła i skończą się marionetkowe rządy warszawskie.Co prawda nasz kraj cierpi na brak autorytetów ale po latach czystek nie ma się co dziwić, w każdym razie wszystkich nie wybili i zawsze znajdą się tacy co to pociągną.
A reszta świata niech nic nie robi i czeka na łańcuch ostateczny od globalistów.
ketoza
Ja pojadę w swoim pierwotnym czasie ferii czyli 1-8 luty. jak będzie otwarte to będe jeździł, jak zamknięte to będę jeździł - w drugim przypadku podchodząc o własnych siłach. Trzymam kciuki za przełamanie tego marazmu i epidemii strachu.
samsza
Od 30.10.2020 działa w Krakowie bez kar...

https://youtu.be/ZV6PGnQZcyg

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki