REKLAMA

Kolejna spółka biotechnologiczna w drodze na giełdę. PolTreg liczy na 120 mln

Michał Kubicki2021-10-25 12:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-25 12:45
Kolejna spółka biotechnologiczna w drodze na giełdę. PolTreg liczy na 120 mln
Kolejna spółka biotechnologiczna w drodze na giełdę. PolTreg liczy na 120 mln
/ GPW

Po tym jak w połowie października KNF zatwierdziła prospekt PolTreg, przed spółką została ostatnia prosta do debiutu na GPW. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcję do końca 25 października.

Zgodnie z suplementem do prospektu Zarząd ustalił cenę maksymalną na potrzeby składania zapisów na 105 zł, oferując w drodze subskrypcji otwartej nie więcej niż 1.332.414 akcji serii M. Dzięki temu liczy na pozyskanie 120 mln zł. Inwestorzy indywidualni będą je mogli nabyć za pośrednictwem domów maklerskich: IPOPEMA Securities S.A., mBank S.A., Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Będzie to już kolejny debiut spółki z sektora biotechnologicznego na warszawskiej GPW po udanych na wiosnę tego roku Captor Therapeutics oraz Genometcu czy przejściach z rynku alternatywnego NewConnect na rynek główny PureBilogics i Medinice. Na debiut po przeprowadzonej ofercie publicznej oczekuje wrocławski Bioceltix i jak wskazuje spółka, „obecnie finalizowane są procedury związane z dopuszczeniem akcji Bioceltix S.A. do obrotu giełdowego”.

Szeroko rozumiana branża biotechnologiczna zajmująca się badaniami i odkryciami w zakresie biologii, medycyny, fizjologii oraz implementowaniem ich i komercjalizacją w celu poprawy jakości życia i zdrowia, szczególnie w czasie pandemii, została dostrzeżona przez inwestorów indywidualnych, którzy z chęcią wykładali kapitał na spółki z sektora. Przypomnieć można tu covidowy rajd Biomedu Lublin oraz Biomaximy.

Bloomberg

Niemniej finansowanie tego sektora nie jest proste, ponieważ z reguły opiera się na wielu transzach i kolejnych rundach dokapitalizowania spółki w celu prowadzenia podjętej działalności obarczonej takimi ryzykami jak m.in. niepowodzenie prowadzonych badań, przeszkody administracyjne wydłużające lub niweczących proces komercjalizacji oraz właściwa ochrona patentowa połączona z efektywną konkurencyjnością na rynku, w którym spółka chce działać. Dlatego też inwestorzy instytucjonalni profesjonalnie zajmujący się zarządzaniem kapitałem, dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem pozwalającym poznać złożoność projektu czy badań prowadzonych przez daną spółkę, mają tu przewagę nad inwestorami indywidualnym, jeśli ci nie posiadają odpowiedniej wiedzy specjalistycznej w celu właściwej oceny projektu.

Natomiast w momencie gdy spółce uda się osiągnąć zamierzone cele, a wypracowane wyniki właściwie skomercjalizować na przykład w postaci umowy z dużym partnerem (umowa partneringowa), jak zrobił to OncoArendi Therapeutics, kapitalizacja potrafi kilkukrotnie urosnąć w krótkim terminie. Obecnie kapitalizacja wielu spółek z sektora biotech przekracza 500 mln PLN. Wiodące pod tym względem to Celon Pharma, Mabion, Ryvu Theraputics czy wspomniany Captor Theraputics.

Bankier.pl

Po debiucie PolTreg, który może przypaść na trzecią dekadę listopada, będzie kolejną, która na podstawie ceny emisyjnej zbliży się do tego poziomu, osiągając kapitalizację na poziomie blisko 440 mln zł. Będzie to 12 debiut na rynku głównym GPW, a jednocześnie 9 IPO w tym roku.

W najnowszym odcinku "PB do słuchania" postanowiliśmy przedstawić te spółki biotechnologiczne - i ludzi, którzy za nimi stoją. Ich ścieżki kariery były przeróżne, ale w każdym przypadku bardzo interesujące.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki