Kolejna odsłona skandalu z koniną

W Wielkiej Brytanii kolejna odsłona skandalu z koniną w mrożonych daniach - nominalnie wołowych. Nowe fakty wskazują na kryminalną zmowę producentów. Tym razem ślady nie prowadzą do Polski.

Pierwszy gwizdek alarmowy rozległ się w Irlandii. Wyrywkowe badania mrożonych hamburgerów wołowych wykryły - jak podano - "ślady końskiego DNA" w wyrobach dwóch zakładów w samej Irlandii i jednego w Anglii. Poszkodowane sieci handlowe Tesco, Iceland, Lidl i Aldi zerwały z nimi kontrakty i wycofały ze sprzedaży setki tysięcy opakowań. Potem okazało się, że w niektórych hamburgerach było aż 30% koniny, a trop wiódł do Polski. Ale wczoraj ogłoszono, że konina trafiała również do innych wyrobów z mielonej wołowiny. Spośród 18 próbek lasagne znanej firmy Findus konina znalazła się w 15, przy czym w 11 było jej od 60 do 100%. Producent to przetwórnia we Francji. Kolejna sieć supermarketów, ASDA, zdjęła z półek spaghetti bolognese z zawartością 80% koniny - tym razem Made in England.

Dyrektor brytyjskiej Agencji Standardów Żywności Cathryn Brown powiedziała BBC, być może mamy tu do czynienia z działalnością kryminalną. Istnieją przecież - dodała- receptury, systemy zabezpieczeń, żeby zawartość odpowiadała opisowi na opakowaniu. Ale producenci je wyraźnie łamali.Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil