Kolejarze zaprotestują przed ministerstwem

Boją się zwolnień i organizują demonstrację. W samo południe przed Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie odbędzie się pikieta kolejowych związkowców. Domagają się oni reform w spółce Przewozy Regionalne, ale sprzeciwiają się redukcji zatrudnienia.

Związkowcy boją się zwolnień (fot. Eric Krama / Thinkstock)

Zarówno rząd, jak i związkowcy zgadzają się, że sytuacja przewoźnika jest fatalna. Spółka jest zadłużona, ma przestarzały tabor. Brakuje pieniędzy na podstawowe inwestycje.

Na razie pomysłów na reformę przewozów regionalnych jest kilka, ale ministerstwo skłania się ku przejęciu udziałów od samorządów, które dziś są właścicielami spółki. Urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że konieczne będą zwolnienia pracowników. I tego najbardziej boją się związkowcy. Według nich firmę powinien finansować budżet, ale zmiany w strukturze nie są konieczne.

Szef związku maszynistów od dawna mówi, że należałoby poważnie rozważyć wariant odejścia od "usamorządowienia" Przewozów Regionalnych i przejęcia spółki przez skarb państwa. Jego zdaniem, powinien to być przewoźnik ogólnopolski, bez podziału na województwa, jak to jest dzisiaj.

Związkowcy grożą, że odpowiedzią na zwolnienia będzie strajk w spółce.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~endi

Od kilkunastu lat nie jechałem pociągiem i bardzo cieszę się ze swojej decyzji - brud , smród i drożyzna - dziękuję . Przy okazji jeśli nie wszyscy korzystają z kolei , a kolejarze wyciągają łapki po państwowe pieniądze , państwo powinno zwracać pewne kwoty właścicielom samochodów , jednośladów czy furmanek - tak powinno być w sprawiedliwym państwie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Student

skoro nie jechales kilka lat to skad wiesz jak jest? ;d

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil