Kodak wychodzi z bankructwa

Amerykański sąd we wtorek zatwierdził wniosek firmy Eastman Kodak o wyjście ze stanu upadłości. Oznacza to, że firma, która niegdyś była ikoną branży fotograficznej, będzie mogła z powrotem stanąć na nogi.

Założony ponad sto lat temu Kodak od początku XXI wieku borykał się z poważnymi problemami finansowymi, które doprowadziły firmę do bankructwa w 2012 roku. Pionier rynku fotograficznego, którego pracownicy przez lata udowadniali, że innowacja i wysoka jakość nie są im obce, nie zdołał się przystosować do funkcjonowania w dobie cyfryzacji.


Dzięki procedurze "Chapter 11",pozwalającej na restrukturyzację firmy pod nadzorem sądu, firma będzie miała szansę wrócić do gry. - Kodak nie jest już tą samą firmą, która funkcjonowała w powszechnej wyobraźni ani tym bardziej tą, która złożyła wniosek o bankructwo - powiedział przedstawiciel Kodaka Andrew Dietrich.

W połowie lat dziewięćdziesiątych wartość spółki oceniano na ponad 30 miliardów dolarów - teraz będzie musiała zaczynać praktycznie od zera. Przez ostatnie kilka lat Kodak sprzedał wiele ze swoich patentów, a konkurencja dynamicznie się rozwijała. Firma, która wynalazła w 1975 roku aparat cyfrowy, wycofa się z produkcji aparatów fotograficznych i skupi swoje wysiłki na rozwijaniu technologii druku cyfrowego. -Miejmy nadzieję, że Kodakowi uda się odzyskać pozycję w panteonie amerykańskiego biznesu - powiedział sędzia Allan Gropper.

Maciej Kalwasiński, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~qwerty

Mało kto wie, że Kodak to firma, która 100 lat temu spowodowała, że fotografia stała się dostępna dla przeciętnego człowieka. To Kodak jako pierwszy przełamał monopol kasty, która cały rynek fotografii i prawo do fotografowania skupiała w swoich rękach. Wcześniej przeciętnie zarabiający i niezrzeszony człowiek nie miał możliwości zrobienia ani wywołania zdjęcia.
Dlatego kibicuje tej firmie, aby udało się jej odrodzić.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne