REKLAMA

Kochalski: Rozważenie podwyżki stóp o 50 pb w lutym ma uzasadnienie

2022-01-21 06:56
publikacja
2022-01-21 06:56
Kochalski: Rozważenie podwyżki stóp o 50 pb w lutym ma uzasadnienie
Kochalski: Rozważenie podwyżki stóp o 50 pb w lutym ma uzasadnienie
fot. Krzysztof Sitkowski / / Kancelaria Prezydenta RP

Rozważenie podwyżki stóp o 50 pb w lutym ma uzasadnienie - powiedział w wywiadzie dla Interii, członek RPP Cezary Kochalski.

"Wiele wskazuje, że kwestia podwyżki stóp proc. w lutym stanie na posiedzeniu rady. Na pewno będziemy mieli dyskusję na ten temat. Staramy się sprowadzić inflację do celu, ale nie chcemy wywołać niepotrzebnych kosztów dla stabilności makroekonomicznej lub finansowej. Uważam, że jest przestrzeń do tego, aby rozważać podwyżkę stóp proc. w lutym., ale sytuacja w związku z rozwojem nowego wariantu koronawirusa jest dynamiczna" - powiedział.

"Jeślibyśmy przyjęli scenariusz jednak optymistyczny, w tym sensie, że Omikron nie będzie dewastujący dla gospodarki, a uodpornienie gospodarki się potwierdzi kolejny raz, to uważam, że rozważanie podwyżki w lutym o 0,5 pkt proc. ma uzasadnienie" - dodał.

Według niego w drugim, trzecim kwartale powinniśmy się spodziewać maksimów inflacji.

"Im bliżej końca roku tym inflacja powinna być niższa" - powiedział.

Według niego w 2021 roku wzrost gospodarczy był pomiędzy 5,5 a 6 proc. W tym roku będzie w okolicach 4 proc. (PAP Biznes)

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
peluquero
100k * 0,9 (rok 2020) = 90k
90k * 0,85 (rok 2021) = 76,5k
76,5k * 0,8 (rok 2020) = 61,2k
więc jak już zacznie spadać to babcie i dziadki trzymające papier w kanapie będą w najlepszym przypadku 30% w plecy :)

bankster-kreator
Słuchacie: z końcem roku inflacja będzie spadać, okradniemy was w styczniu lutym marcu kwietniu maju czerwcu lipcu sierpniu na 15% ale pod koniec grudnia spadnie na 6%. Jak wam się podoba?
next3
Dysponujemy najlepszymi modelami ekonometrycznymi na świcie, które zlokalizowane są na Nowogrodzkiej i to one będą decydować jakie są stopy, a nie dane ekonomiczne , proszę Państwa :-)
samsza
Pewnie ma rację, w końcu nie powiedział pod koniec, KTÓREGO roku...
3xx
czyli do konca roku bedzie rosnoc zeby w grudniu (w najlepszym wypadku) zaczac spadac
men24a
Goldman Sachs napisał, na początku 2022 roku stopy proc. mają wynieść 3 % i tak będzie. Czy mam jeszcze raz napisać ? 3 % Na ostatniej konferencji prezesa NBP Adam Glapiński jasno powiedział, jest za podwyżką do 3 % czyli w lutym 0.5 % i następna 0.25%. Potem wsłuchiwać się w komunikaty Goldmana co dalej. A Goldman napisał, inflacja Goldman Sachs napisał, na początku 2022 roku stopy proc. mają wynieść 3 % i tak będzie. Czy mam jeszcze raz napisać ? 3 % Na ostatniej konferencji prezesa NBP Adam Glapiński jasno powiedział, jest za podwyżką do 3 % czyli w lutym 0.5 % i następna 0.25%. Potem wsłuchiwać się w komunikaty Goldmana co dalej. A Goldman napisał, inflacja pozostanie w Polsce na dłużej jak i stopy proc. Tak więc co Łon bredzi czy Michalski, Adaś nie ma większego znaczenia. Adaś się zarzekał że no końca swojej kadencji nie podniesie stóp proc. ale on nie ma nic do powiedzenia. Ot takie wstawanie z kolan i przywracanie Polakom godności.
men24a
Czy Polska ukrywa długi, czy Grecja ukrywała długi ? Kto Polsce i Grecji doradza i doradzał ?

Podczas ostatniego kryzysu, gdy Grecji skończyły się pieniądze i zbankrutowała, okazalo się, że drugie tyle długu miała ukrytego.

„New York Times” donosi, że bank Goldman Sachs był zamieszany w operacje, które pozwoliły zafałszować
Czy Polska ukrywa długi, czy Grecja ukrywała długi ? Kto Polsce i Grecji doradza i doradzał ?

Podczas ostatniego kryzysu, gdy Grecji skończyły się pieniądze i zbankrutowała, okazalo się, że drugie tyle długu miała ukrytego.

„New York Times” donosi, że bank Goldman Sachs był zamieszany w operacje, które pozwoliły zafałszować greckie statystyki dotyczące długu publicznego. Dzięki temu Grecja została dopuszczona do strefy euro. Dziś wszyscy z wyjątkiem bankierów Goldmana tego żałują.
Według informacji NYT Goldman Sachs na prowizjach od transakcji z roku 2001 miał zarobić 300 mln $.

A co powie tępy pisowiec, euro zniszczyło Grecję . A kto dzisiaj doradza Polskiemu rządowi ? Tak dla przypomnienia lata 2006 i 2007 jak rządził PiS. Mieliśmy wówczas dwóch premierów, najpierw Kazimierza Marcinkiewicza wystawił Jarosław i zarzekał się że nie zostanie premierem, potem zmienił zdanie i został a Kazikowi znalazł pracę w Londynie. A gdzie dokładnie?

Marcinkiewicz pracuje dla Goldman Sachs.
W lutym tego roku pojawiły się informacje, z których wynikało, że Goldman Sachs spekuluje na złotym. Bank zaprzeczał, ale media łączyły tę informację z posadą Marcinkiewicza. Były premier stanowczo zaprzeczał, jakoby kiedykolwiek doradzał swojej firmie w sprawach związanych z rynkiem walutowym.
Goldman i JP Morgan sprzedali nam opcje walutowe, potem osłabili złotego i zgarneli dodatkowe 20 miliardów zł.
Każdy pisowiec będzie kłamał i mówił że to nie prawda. A załamanie złotówki w ostatnim kryzysie o 50% to wina Tuska. Tak przejął kraj po dwóch latach wspaniałych rządach PiS. Teraz  aż strach się bać co zostanie. Ponoć mają najlepsze finanse na świecie a Gowin się myli o kreatywnej księgowości PiS.
Po tamtych rządach PiS Tusk tak przejął wspaniałe finanse po PiS (nawet nie zdarzył rozdawać i kraść) że już w pierwszym i drugim roku miał po 100 mld deficytu.
Jarosław Kaczyński wezwał premiera Donalda Tuska do ujawnienia, kto w rządzie jest odpowiedzialny, za wyjaśnienie sprawy opcji walutowych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że jego ugrupowanie przygotowuje i wkrótce przedstawi projekt ustawy, która ureguluje kwestię opcji.
Oto złodziej krzyczy "łapać złodzieja". Oczywiście Jarosław Kaczyński kazał nie płacić za opcje walutowe a złotówka zbliżała się do 5 Zł za euro. Smród zostawił straszny po sobie. Potem było umorzenie części obligacyjnej OFE i przeksięgowanie tego do ZUS. Tak się ratowali po tych wspaniałych rządach.
Dzisiaj wiem jedno, kto przejmie władzę po 8 latach wspaniałych PiSu, będzie najgorszą wladzą w dotychczasowej historii Polski
szprotkafinansjery odpowiada men24a
To co piszesz jest porażające dla każdego uczciwego człowieka. Ciekawe co na to pisowskie zakłamane trolle.
men24a odpowiada szprotkafinansjery
Jestem na bank pewny że opcje walutowe dla pgnig-e wsadził Goldman. Mówi się nawet o 60 mld zł strat i ratowanie pgnig-e przez Orlen. To samo co ratował i przejął Orlen Energe, gdzie poprzez wypowiedzenie amerykonam umów musieli zapłacić 10 mld zł i ta wyprzedaż lotosu.
"PGNiG może otrzymać ponad 20 mld zł pomocy od rządu.
Jestem na bank pewny że opcje walutowe dla pgnig-e wsadził Goldman. Mówi się nawet o 60 mld zł strat i ratowanie pgnig-e przez Orlen. To samo co ratował i przejął Orlen Energe, gdzie poprzez wypowiedzenie amerykonam umów musieli zapłacić 10 mld zł i ta wyprzedaż lotosu.
"PGNiG może otrzymać ponad 20 mld zł pomocy od rządu. Zapisy projektu ustawy gazowej mają pomóc gigantowi w czasie kryzysu energetycznego w Europie. Ministerstwo Aktywów Państwowych mówi wprost: nie możemy doprowadzić do upadku dużego i ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju przedsiębiorstwa"

Przy takich założeniach i takim projekcie ustawy widać, że PGNiG nie ma pieniędzy. Z artykułu 2 ustawy, choć nie jest to napisane wprost, że chodzi o PGNiG, wynika, że państwowa spółka sprzeda za około 6 mld zł gaz do Agencji Rezerw Materiałowych, a zapis w artykule 3 daje 20 mld zł z funduszu covidowego — tłumaczy menadżerka i była prezeska PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Te zapisy ewidentnie zostały napisane pod PGNiG. Może to oznaczać, że firma ma ogromne problemy finansowe, które wymagają niedozwolonej w UE pomocy państwa — dodaje

Tylko w 3q 2021 zawarli transakcje pochodne na wartość ok 15 Miliardów PLN na czym stracili ok 1.5 miliarda!!!

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki