REKLAMA

Kobietom w biznesie wciąż pod górkę

2021-03-08 06:46
publikacja
2021-03-08 06:46
fot. Engin Akyurt / Pexels

Tylko dwie na dziesięć polskich firm mają prezesa kobietę - wynika z przygotowanej dla "Rzeczpospolitej" analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Nieco lepsza jest sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy członków zarządu – tam odsetek pań sięga 32 proc. - podał dziennik w poniedziałek.

"Tylko dwie na dziesięć polskich firm mają prezesa kobietę – wynika z przygotowanej dla +Rzeczpospolitej+ analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Nieco lepsza jest sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy członków zarządu – tam odsetek pań sięga 32 proc. Wyniki badań pokazują również, że im większa spółka, tym płci pięknej na najwyższych stanowiskach mniej. I tak wśród małych firm prawie 29 proc. ma prezesa kobietę, wśród dużych – zaledwie 9 proc" - podaje dziennik.

Jak czytamy, "kobiet, które osiągają biznesowe szczyty, wcale w Polsce nie przybywa. Przyszłość też nie rysuje się najlepiej, bo pandemia może zahamować kobiece kariery i zmniejszyć ich udział we władzach firm. Bo choć lockdowny i zamknięcia szkół zwiększyły obciążenie obowiązkami domowymi wszystkich pracujących rodziców, to w przypadku pań ilość domowych prac wzrosła niemal dwukrotnie". "Jeśli firmy nie zadbają o odpowiednie działania, to koronawirus może spowodować znaczącą utratę talentów" – podkreśla cytowana w "Rz" Nicole Voigt, partner i dyrektor zarządzająca w BCG.

"Wciąż nierozwiązany jest problem nierówności wynagrodzeń na tych samych stanowiskach ze względu na płeć. Mimo unijnych dyrektyw i zapisów w krajowych przepisach w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 14 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce mężczyźni zarabiają ok. 19 proc więcej niż kobiety, jeśli chodzi o płace zasadnicze, a ok. 30 proc. więcej w dodatkowych elementach wynagrodzenia – przypomina cytowana przez "Rz" Konfederacja Lewiatan. (PAP)

oloz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
liber_sum
Fajnie zobaczyć w komentarzach, że tu femi- indoktrynacja nie przejdzie!

samsza
Robić im się nie chce, ot co.
qart
Huty czekają na kobiety, dobra płaca. Czekamy...
traderfr
Huty, kopalnie, wywóz śmieci, utylizacja odpadów, budowlanka, wykończeniówka, kierowców wózków widłowych, kierowców TIRów też szukają, kurierów co paczki rozwożą itp.
Dlaczego kobiety nie domagają się równouprawnienia w tychże zawodach?
masekrut555
A mężczyznom to nie? Mężczyznom to życzeń na dzień faceta nie składają a co dopiero jakieś perki typu ładowanie baka za free czy kawa za 1 zł + 20 prezentów...... w pracy podobnie... ZUS podobnie...
grzegorzkubik
Kobiety mają takie same prawa. Po prostu tak jest, ze mniej kobiet jest programistek i mnie jest ogólnie kobiet prowadzących biznes. Znałem koleżankę, która chciała za 40 tys. otworzyć biznes i wynająć lokal. To nie mężczyźni ja wyeliminowali tylko zwykła szowinistyczna ekonomia, Część kobiet obraża się na fakty.Kobiety mają takie same prawa. Po prostu tak jest, ze mniej kobiet jest programistek i mnie jest ogólnie kobiet prowadzących biznes. Znałem koleżankę, która chciała za 40 tys. otworzyć biznes i wynająć lokal. To nie mężczyźni ja wyeliminowali tylko zwykła szowinistyczna ekonomia, Część kobiet obraża się na fakty. Już słyszę te wypowiedzi lewicy w stylu "ile kobiet ma w Polsce swój biznes" Ja wtedy mówię. "A czemu pani siedzi w polityce za 9 tys. miesięcznie i nie spróbuje pani podobnej kasy zarobić na wolnym rynku. Proszę dać przykład innym kobietom a pani siedzi w sejmie przyciska przyciski przy ławie poselskiej. Panie nie umie w biznes a inne kobiety mają umieć?"
traderfr
Widział ktoś kiedyś firmę przeprowadzkową która zatrudnia kobiety bo ja nie? Albo firmy wywożące śmieci, tam sami faceci pracują. Hydraulik też zawsze facet, nie mówiąc o kurierach z Amazona co śmigają sobie z pudłami po schodach. Toż to jawna dyskryminacja i szownizm..! Kobietom faktycznie jest pod górkę, czas Widział ktoś kiedyś firmę przeprowadzkową która zatrudnia kobiety bo ja nie? Albo firmy wywożące śmieci, tam sami faceci pracują. Hydraulik też zawsze facet, nie mówiąc o kurierach z Amazona co śmigają sobie z pudłami po schodach. Toż to jawna dyskryminacja i szownizm..! Kobietom faktycznie jest pod górkę, czas to zmienić.
ssmentek
"Wokepropaganda" i przedruki z dziennika przejętego przez postkomunę, z naczelnym którego dziadka przywieźli nam sowieci, są głównym powodem dla którego używam adblocka na bankier.pl...
pozhoga
Pani Autorko,

W okna biurowca, w którym pracuję, widać budowę sąsiedniego biurowca: tam sami mężczyźni. To jest dopiero skandal!

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki