Kluza: Polski kapitał w bankach potrzebny

W przypadku Polski i krajów, które przechodziły transformację systemową dominuje kapitał goszczący. Naturalną rzeczą jest wzrost udziału kapitału macierzystego. Ten jest kontrcykliczny, lepiej opiera się "eksportowi kryzysu" - mówi dr Stanisław Kluza, prezes zarządu BOŚ Banku.

Jak pan ocenia rolę krajowego kapitału w sektorze bankowym?

Uważam, że jest ona bardzo istotna. Jeżeli przyjrzymy się dużym gospodarkom europejskim np. niemieckiej czy francuskiej, możemy zauważyć, że dominuje tzw. kapitał domowy. W przypadku Polski i gospodarek, które przechodziły przez transformację systemową, ten kapitał macierzysty wpierw nie istniał, a później rozwinął się ten kapitał goszczący z innych stron. Na pewnym etapie rozwoju wydaje mi się naturalnym dążenie do wzrostu udziału kapitału macierzystego.

Kapitał macierzysty jest kontrcykliczny. Mniej ulega zawirowaniom o charakterze szoków zewnętrznych. Nie dochodzi do tzw. „eksportu kryzysu”. Jeżeli bank doświadcza kryzysu na swoim rynku, to te negatywne impulsy przenosi również na te rynki, na których gości.

Na ile banki krajowe mogą być konkurencyjne w obsłudze przedsiębiorców, w porównaniu z bankami globalnymi?

Większy udział naszych krajowych banków jest potrzebny i zdrowy, ale jest jeszcze drugi aspekt. Wydaje mi się, że zdrowy sektor finansowy powinien mieć instytucje różnej wielkości. Duże instytucje są bardzo zestandaryzowane. Te mniejsze czasami lepiej wpasowują się w zindywidualizowane w niestandardowe oczekiwania małych przedsiębiorców.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 ~Ja

Ale bredzi ( jak zawsze zresztą)

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
BOS 0,57% 7,10
2019-11-14 16:14:40

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil