Klienci biura Intertour wracają do kraju; będą trudności z odzyskaniem pieniędzy

2015-08-04 11:16
publikacja
2015-08-04 11:16
fot. Farina6000 / YAY Foto

Pierwsza grupa 69 turystów z zarejestrowanego w Krakowie biura podróży Intertour, które ogłosiło niewypłacalność, wróciła do Polski. Według przedstawicieli branży, klienci tego operatora będą mieli problemy z odzyskaniem wszystkich pieniędzy wpłaconych na wycieczki.

W poniedziałek wieczorem i wtorek rano m.in. do Krakowa, Jaworzna, Katowic wróciło autokarami wysłanymi w sobotę przez samorząd województwa małopolskiego 69 osób - 24 z Bułgarii, 23 z Czarnogóry i 22 z Chorwacji.

Za granicą pozostaje jeszcze 112 klientów biura - będą oni wracać autobusami z Bułgarii, Czarnogóry, Chorwacji i Albanii do Polski 7 i 12 sierpnia. Łącznie za granicą przebywały 181 osób, wysłanych na wakacje przez Intertour.

W piątek zarejestrowane w Krakowie biuro podróży Intertour złożyło do Marszałka Województwa Małopolskiego oświadczenie o niewypłacalności. Biuro posiada gwarancję ubezpieczeniową dla organizatorów turystyki wystawioną przez Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska S.A. Środki z tej gwarancji w pierwszej kolejności pokryją koszty powrotu turystów do kraju. O zwrot wpłat mogą się starać także osoby, których wycieczki nie doszły do skutku. Według wstępnych informacji takich osób jest ok. 250.

Jak dowiedziała się PAP w urzędzie marszałkowskim, gwarancja ubezpieczeniowa biura opiewa na 208 tys. zł. To za mało, by wszyscy klienci odzyskali całość pieniędzy wpłaconych na wycieczki - ocenił przedstawiciel branży Jarosław Kałucki.

Gwarancja w wysokości 208 tys. zł to jedynie ok 800 zł na osobę, podczas gdy wartość przeciętnej rezerwacji na osobę, w skali całej branży to ok. 2,5 tys. zł - zaznaczył Kałucki. Przypomniał, że z gwarancji w pierwszej kolejności będą pokrywane koszty wynajęcia autokarów, którymi turyści wracają do kraju. Według szacunków wyniosą one ponad 100 tys. zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2013 r. do ustawy o usługach turystycznych minimalną wysokość sumy gwarancyjnej ustala się w odniesieniu do rocznego przychodu organizatora turystyki. W przypadku biura, które sprzedaje wycieczki do państw europejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy wynosi ona od 28 tys. euro do 50 tys. euro w zależności od terminu pobierania przedpłat na sprzedawane wycieczki. (PAP)

rgr/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki