REKLAMA

Klabater zadowolony z premiery "Crossroads Inn", pracuje nad wersją na konsole

2019-12-05 15:12
publikacja
2019-12-05 15:12
/ Klabater

Klabater jest zadowolony z premiery "Crossroads Inn", liczy na wzrosty sprzedaży ze względu na rosnącą liczbę zapisów na tzw. wishlist - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu. Spółka rozpoczęła prace nad wersją gry na konsole, która ma pojawić się w przyszłym roku. Trwa również produkcja trzech nowych tytułów.

"Jesteśmy zadowoleni. Premiera gry się udała, choć nie bez drobnych komplikacji. 'Crossroads Inn' sprzedaje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to nasza pierwsza produkcja, zwykle przy takich studia płacą frycowe - mam udało się ostatecznie tego uniknąć. Do dziś gra ma już ponad 1,1 tys. recenzji na Steam, co pokazuje jak duże jest nią ciągle zainteresowanie" - powiedział PAP Biznes członek zarządu Michał Gembicki.

"Mamy bardzo duży wzrost zapisów na wishlistę (liczba graczy sygnalizujących chęć zakup gry na portalach dystrybucji cyfrowej - PAP). Zwykle dzieje się tak po premierze, ale w naszym przypadku wzrost jest istotny - z 61 tys. zapisów w momencie premiery, do 120 tys. w tej chwili. To pokazuje, że przed nami jest jeszcze duża sprzedaż - statystycznie ok. 20 proc. zapisów z wishlisty materializuje się w postaci zakupu gry w ciągu roku" - dodał.

Jak podał, wyniki sprzedaży gry zostaną opublikowane w rocznym sprawozdaniu finansowym spółki. Pod koniec października Klabater poinformował, że wstępne przychody netto ze sprzedaży "Crossroads Inn" po około tygodniu od premiery przewyższyły koszty produkcji, które wyniosły 850 tys. zł.

W ocenie zarządu, spadek kursu akcji spółki wynika w dużej mierze z niepełnych informacji akcjonariuszy na temat premiery "Crossroads Inn", która miała miejsce 23 października. Od premiery gry wycena giełdowa firmy spadła o 24 proc.

"Liczyliśmy się z tym podejmując decyzję o byciu spółką publiczną. Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, gdy pokażemy raport na 2019 rok" - powiedział Gembicki.

Studio pracuje nad wersją gry na konsole. "W przyszłym roku chcielibyśmy, by pojawiła się wersja na Xboxa i Nintendo Switch. Będziemy się starali tak pracować nad tymi wersjami, by gra była dostępna też na kolejnej, przygotowywanej obecnie generacji konsol" - powiedział Gembicki.

"Konsole nie są środowiskiem wyjściowym dla tego typu gier, to jest mocno pecetowa gra, więc będziemy pracowali nad interfejsem, uproszczeniem pewnych mechanik. Najbardziej liczę na to, że Xbox pozwoli nam dotrzeć do grupy graczy, którzy będą chcieli w taką - nie w pełni konsolową - zagrać" - dodał.

W najbliższych dniach ma zostać udostępniona wersja gry na komputery Mac. "Planowaliśmy mieć tę wersję na premierę gry, ale wstrzymała nas konfiguracja związana m.in. z częścią kart graficznych" - powiedział Gembicki.

Zarząd Klabatera nie wyklucza wersji mobilnej gry, ale - jak podał członek zarządu Robert Wesołowski - nie jest ona obecnie przedmiotem rozważań. "Nie ukrywam, że nie jest to platforma, na której czujemy się najlepiej" - powiedział.

Gembicki podał, że nad rozwojem "Crossroads Inn" przez kolejny rok ma pracować pięciu pracowników. Ma nadzieję, że naprawianie gry zakończy się jeszcze w tym roku - zaraz po premierze około 40 proc. graczy oceniała grę "negatywnie", wskazując na liczne błędy. Obecnie udział negatywnych ocen to 29 proc.

"Niskie oceny gry przez graczy zaraz po premierze wynikały w dużej mierze z problemów dotyczących jednej z kart graficznych" - dodał Wesołowski.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w styczniu pojawi się pierwszy płatny dodatek do gry. "Nasze doświadczenia pokazują, że takie dodatki może kupić nawet 20-30 proc. graczy-klientów podstawowej wersji gry" - powiedział Gembicki.

Kolejne produkcje w toku

Klabater pracuje nad trzema kolejnymi grami własnej produkcji. "Gra 'American Circus' jest w tej chwili po fazie tworzenia prototypu, na który udało nam się pozyskać częściowo dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kończymy fazę nad scenariuszem gry i cały przyszły rok będziemy pracować nad tym, by złożyć te elementy" - powiedział Gembicki.

"W przypadku gier na licencji Discovery i Animal Planet jesteśmy po fazie prototypu, w obu wypadkach mamy działające zespoły i w 2020 roku chcielibyśmy z tymi grami zadebiutować. To jeszcze nie jest ten etap, na którym chcemy o tych grach opowiadać, ten etap nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Wtedy odbędą się targi PAX, a następnie E3 i Gamescom i wokół tych wydarzeń będziemy chcieli wziąć udział i przy ich okazji publikować informację o naszych kolejnych grach" - dodał.

Żadna z obecnie produkowanych gier ma nie być droższa niż "Crossroads Inn", której budżet wyniósł 850 tys. zł. "Jest to w naszej ocenie poziom inwestycji, który minimalizuje ryzyko nieprzekroczenia progu rentowności. Decyzje o grach z wyższym budżetem jeszcze przed nami" - powiedział Wesołowski.

Wszystkie produkcje własne mają być zrealizowane własnymi środkami, pochodzącymi m.in. z emisji akcji poprzedzającej wejście spółki na rynek kapitałowy. "Trzeba również pamiętać, że już teraz środki, które zainwestowaliśmy w 'Crossroads Inn' powracają do nas w postaci sprzedaży. Na tę chwilę nie uważamy, żeby jakakolwiek emisja była potrzebna" - powiedział Wesołowski.

Ze względu na długi okres produkcji własnych gier, w przerwach między premierami, Klabater chce wydawać po jednej grze zewnętrznych studiów na kwartał. "Na 2020 mamy już dwie ogłoszone premiery wydawnicze – 'Skyhill Black Mist' oraz 'Help Will Come Tomorrow', poszukujemy jeszcze kolejnych dwóch gier do wydania i tej liczby będziemy się trzymać w kolejnych latach" - powiedział Gembicki.

W listopadzie Klabater złożył innemu producentowi, Jet Cat Games, ofertę zakupu marki i praw do gry komputerowej "Heliborne". "Producent gry 'Heliborne' studio Jet Cat Games to nasz wieloletni partner biznesowy w wydawnictwie Klabater. Nie sposób na dzisiaj powiedzieć jak długo jeszcze potrwają negocjacje odnośnie zakupy ich gry, chcemy to jednak zrobić jak najszybciej, może jeszcze w tym roku" - powiedział Wesołowski.

"Mamy pomysł na dalszy rozwój tej marki. Możemy go zrealizować będąc producentem. Realizacja pomysłu da nam perspektywę na dalszy wzrost sprzedaży i zwiększenie wpływów z kolejnych części tej gry" - dodał.

Sprzedaż akcji nie związana z sytuacją w spółce

W środę Klabater poinformował, że Michał Gembicki i Robert Wesołowski - posiadający łącznie około 80 proc. akcji spółki - sprzedali odpowiednio 105 tys. i 85 tys. akcji po 6,1 zł. Dodatkowo Gembicki sprzedał w ramach umowy cywilno-prawnej 11 tys. akcji po 4 zł za sztukę. Obaj członkowie zarządu po sprzedaży części pakietu zawarli ze spółką umowy lock-up obowiązujące do końca maja.

"Decyzja o sprzedaży niewielkiej części pakietu akcji była decyzją prywatną, nie związaną z sytuacją w spółce. Jesteśmy w neutralnym momencie – po okresie zamkniętym związanym z publikacją wyników i w kilka tygodni po naszej najważniejszej tegorocznej premierze, kiedy inwestorzy mają już dużo danych, na bazie których mogą ocenić jej potencjał" - powiedział PAP Biznes Wesołowski.

"Klabater pozostaje najważniejszym projektem dla nas jako menedżerów, i długoterminową inwestycją jako udziałowców. Według naszej wiedzy, część sprzedanych akcji trafiło do naszych kluczowych pracowników" - dodał.

W czwartek o godz. 11.08 kurs akcji rośnie o 2,4 proc. do 6,8 zł.

Klabater jest wydawcą i producentem gier komputerowych i konsolowych. Firma świadczy również usługi portingu gier komputerowych na konsole. Pierwszym własnym tytułem spółki jest "Crossroads Inn", produkcja będąca połączeniem gatunków: symulatora, gry RPG i gry przygodowej.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki