Kiszczak prawomocnie skazany ws. stanu wojennego

2015-06-15 14:48
publikacja
2015-06-15 14:48
fot. Wojtek Laski / EastNews

B. szef MSW gen. Czesław Kiszczak jest już prawomocnie skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu w sprawie stanu wojennego w 1981 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w poniedziałek apelację obrony od takiego wyroku sądu I instancji.

(fot. Wojtek Laski / EastNews)

89-letni dziś Kiszczak został oskarżony przez IPN o udział w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym", który na najwyższych szczeblach władzy PRL przygotowywał stan wojenny. O kierownictwo grupy oskarżono gen. Wojciecha Jaruzelskiego (w 2011 r. sąd zawiesił jego sprawę z powodu złego zdrowia - Jaruzelski zmarł w maju 2014 r.).

W 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Jaruzelskiego w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Kiszczaka skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

W 2013 r. SA zawiesił badanie apelacji Kiszczaka z powodu jego złego zdrowia. W 2014 r. SA, na wniosek IPN, zlecił jego ponowne badania lekarskie. Lekarze nie uznali, że stan zdrowia podsądnego uniemożliwia proces odwoławczy, lecz "tylko utrudnia" - dlatego proces podjęto.

Obrońca mec. Grzegorz Majewski wnosił, aby SA uniewinnił Kiszczaka, umorzył sprawę lub też zwrócił ją sądowi I instancji. Pion śledczy IPN (nie składał apelacji) chciał utrzymania wyroku skazującego z 2012 r. - z dodaniem, że Kiszczak popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości.

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uznał czynu Kiszczaka za zbrodnię przeciw ludzkości. (PAP)

sta/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~jorguś2
łoj czesiu,czesiu, gdybyś w 81 miał więcej jaj, to dziś nie rządziłaby nami ta zgraja sprzedawczyków, a ty żył byś se szczęśliwie.
~plazowicz
Teoretyczne państwo wydało kabaretowy wyrok.
~Tratata
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YZQpptwEceo

To było kierowane do jego kolegi, ale też pasuje.....
~polak2
Jak by mu zawiesili emeryturę to by była kara dla niego i rodziny bo sam tego nie przeje..........?
~CCCP
89 lat? Przecież on wcześniej zdech..... umrze niż jego okres zawieszenia się skończy.
~Gnida
Tylko 2 lata? To tyle dostaje się za spuszczenie lekkiego łomotu JEDNEJ (!) osobie.

Art. 157 § 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
~max
Stanowczo za male te wyroki dla zbrodniarzy z PRL,jest juz lepiej pod tym wzgledem ze one sa i skazuje sie bandytow komunistycznych, nalezy wrocic do projektu lustracji i dekomunizacji politykow,dzienikarzy,sedziow,celebrytow i panstwa polskiego,wszystkie kraje postkomunistyczne maja to juz za soba,niestety Polska pod tym wzgledem Stanowczo za male te wyroki dla zbrodniarzy z PRL,jest juz lepiej pod tym wzgledem ze one sa i skazuje sie bandytow komunistycznych, nalezy wrocic do projektu lustracji i dekomunizacji politykow,dzienikarzy,sedziow,celebrytow i panstwa polskiego,wszystkie kraje postkomunistyczne maja to juz za soba,niestety Polska pod tym wzgledem stala sie wyjatkiem,nie wiadomo dlaczego tak sie stalo,ale to swiadczy o skali patologi w tym kraju i sile przestepczej organizacji zbrojnej pod nazwa WSI,to dalej nie jest normalne panstwo
~miro
dzięki takim hmm osobnikom jak mazowiecki, geremek, michnik, ci zbrodniarze przez 25 lat byli nietykalni, 2 pejsatych zdechło, wiec sądy zrobiły sie bardziej niezależne, szechter vel michnik nie potroi sie
~miro
aaron szechter pochlasta sobie pejsy z rozpaczy:):):)
~PATRYJOTA
kiszczak na szubienice i pozostali czerwoni bandyci..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki