Kirgistan: Dyplomatyczna awantura z Kazachstanem o czyszczenie toalet

Władze Kirgistanu ostro zaprotestowały przeciwko wypowiedzi ministra kultury Kazachstanu Arystanbeka Muchamediuły, który publicznie ubolewał, że kirgiskie dziewczyny muszą czyścić toalety w Rosji, bo nie mają pracy we własnym kraju.

Kirgistan: Dyplomatyczna awantura z Kazachstanem o czyszczenie toalet
Kirgistan: Dyplomatyczna awantura z Kazachstanem o czyszczenie toalet (ingimage)

Kirgiski resort spraw zagranicznych wezwał jednego z kazachskich dyplomatów, żeby zaprotestować oraz wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że słowa wypowiedziane we wtorek wieczorem przez kazachskiego ministra były obraźliwe, spotkały się z negatywną reakcją kirgiskiej opinii publicznej, "nie były zgodne z duchem" relacji kirgisko-kazachskich.

Minister Muchamediuły powiedział, że "bardzo mu przykro", iż "młode dziewczyny, nasze sąsiadki, czyszczą publiczne toalety" w Moskwie i innych rosyjskich miastach, ponieważ w Kirgistanie brakuje miejsc pracy.

Według kirgiskiego MSZ "stronnicze oświadczenia" na temat Kirgistanu pojawiają się w Kazachstanie coraz częściej, także w tamtejszych państwowych mediach.

Reuters odnotowuje w tym kontekście znaczne różnice ustrojowe między obu krajami. Prezydent Nursułtan Nazarbajew rządzi Kazachstanem od 1989 roku, podczas gdy w Kirgistanie publiczne protesty obaliły dwóch prezydentów i doprowadziły do ustanowienia ustroju, w którym parlament ma znacznie większe uprawnienia. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~darth_fart

fascynujące...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil