REKLAMA

Kilkanaście tysięcy oszczędności na podatku. Z zakupem mieszkania warto poczekać

Dominika Florek2023-08-11 09:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-11 09:50

Zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego już wkrótce będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. Osoby planujące transakcje w najbliższym czasie, jeśli zaczekają do końca sierpnia mogą oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych na PCC. 

Kilkanaście tysięcy oszczędności na podatku. Z zakupem mieszkania warto poczekać
Kilkanaście tysięcy oszczędności na podatku. Z zakupem mieszkania warto poczekać
fot. Elena Kirey / / Shutterstock

Od 31 sierpnia 2023 r. osoby nabywające pierwszą nieruchomość będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W życie wchodzi nowelizacja przepisów, która umożliwia oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Bez podatku przy zakupie mieszkania

Czy warto poczekać kilka tygodni z zakupem nieruchomości, aby skorzystać ze zwolnienia z PCC? Stawska podatku wynosi 2 proc. W praktyce oznacza to, że przy nabyciu mieszkania za 550 tys. zł oszczędność na PCC to 11 tys. zł. Natomiast kupując większą nieruchomość np. za 800 tys. zł, podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 16 tys. zł

„Sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia” - czytamy w ustawie o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. 

Zwolnienie z PCC dla osób posiadających 50 proc. nieruchomości

Warto zwrócić uwagę na zapis nowelizacji mówiący o osobach, których udział w nieruchomości nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Jeżeli spadkobierca otrzymał np. po dziadkach połowę domu to wciąż może skorzystać ze zwolnienia z PCC. Jednak osoba, która w drodze darowizny stała się właścicielem całego mieszkania nie będzie mogła skorzystać z preferencji. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy nieruchomość otrzymana w spadku została sprzedana i np. środki z tej sprzedaży właściciel chce zainwestować w całości w nowe lokum. 

PCC od szóstego i kolejnego lokum

Jednocześnie oprócz zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie obowiązywać nowy podatek od zakupu nieruchomości. Osoby nabywające szóste i kolejne mieszkania w ramach jednej inwestycji zapłacą 6 proc. od wartości lokalu. Zmiany dotyczące nabycia kilku mieszkań będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
gordon-gekko
Ile razy można w kółko o tym samym mówić, wam tylko zależy na wyświetleniach reklam. Dziennikarstwo...
zops
Jeżeli jest o czym mówić - to warto.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki