Kilka dotacji z funduszy europejskich? To było i będzie nadal możliwe

Alan Bartman2022-08-19 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-08-19 11:00
Kilka dotacji z funduszy europejskich? To było i będzie nadal możliwe
Kilka dotacji z funduszy europejskich? To było i będzie nadal możliwe
fot. DesignRage / / Shutterstock

Fundusze europejskie to miliardy euro przeznaczone do wykorzystania na wsparcie przedsiębiorczości i rozwój poszczególnych gałęzi gospodarki czy regionów. Skorzystanie z dotacji z jednego programu nie jest równoznaczne z utratą możliwości ubiegania się o dofinansowanie z innego. Jeżeli firma spełnia kryteria w kilku programach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z więcej niż jednego grantu.

Kilka dotacji? To możliwe

Dobrym przykładem firmy, która skorzystała z dotacji w ramach kilku programów, jest historia start-upu Sundose. Na co dzień zajmuje się on sprzedażą spersonalizowanych suplementów diety, a rozwinął swój potencjał na rynku dzięki skorzystaniu różnych źródeł finansowanych z funduszy z programów Venture Capital, Programu Inteligentny Rozwój (POIR) oraz z Platform Startowych Nowych Pomysłów z Programu Polska Wschodnia (POPW).

Środki z Programu Polska Wschodnia z założenia wspierały inicjatywy, które chciały rozwijać i prowadzić swoje przedsiębiorstwa w makroregionie Polski Wschodniej. Sundose skorzystał z pomocy już na etapie inkubacji i dopracowywania pomysłu biznesowego. To otworzyło mu drogę do bezzwrotnej dotacji inwestycyjnej na wdrożenie pomysłu. Następnie środki z inwestycji Venture Capital w ramach POIR pomogły dopracować plan na prowadzenie biznesu i przeprowadzenie projektu opierającego się na pracach badawczo-rozwojowych.

Piekarnia Galicyjska również skorzystała z dwóch dotacji w ramach funduszy europejskich. Obie pomogły jej najpierw wdrożyć efekty prac badawczo-rozwojowych, które polegały na m.in. zmodernizowaniu swoich linii produkcyjnych, a następnie zakupić sprzęt potrzebny do modernizacji. To przełożyło się na wprowadzenie na rynek dwóch innowacyjnych produktów – chrupkiego pieczywa wytwarzanego na bazie kwasu pszennego oraz snacków zbożowych wytwarzanych na bazie naturalnej fermentacji i bez dodatku chemicznych środków spulchniających. Obie inwestycje, na łączną sumę ponad 4,7 mln zł, pochodziły ze środków funduszy europejskich zarezerwowanych w Programie Regionalnym dla województwa podkarpackiego.

Nadchodzące fundusze europejskie – jak z nich skorzystać?

W funduszach europejskich przyznawanych na lata 2021-27, wyżej wymienione programy będą kontynuowane, choć w nieco zmienionej formie. Pierwszą różnicą będą, chociażby nazwy – Program Polska Wschodnia zostanie zastąpiony programem Funduszy Europejskich na Rozwój Polski Wschodniej (FEPW). Pochodzące z niego środki będą obejmować wsparcie dla Platform Startowych już na etapie inkubacji, jak i późniejszej dotacji inwestycyjnej na wdrożenie pomysłu.

Niektóre Platformy Startowe prowadzą do końca października 2022 r. rekrutację w ramach kończącego się programu POPW. Zakwalifikowanie się do uczestnictwa i otrzymanie wsparcia w inkubacji, może ułatwić staranie się o kolejne dofinansowania w nowym programie. Więcej szczegółów można znaleźć pod tym linkiem.

Podobnie wyglądać będzie sytuacja z ofertą funduszy inwestycyjnych Venture Capital. Następcą POIR będą Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tego programu planowane jest kontynuowanie dokapitalizowania funduszami europejskimi Funduszy Venture Capital, które następnie będą inwestować w obiecujące ich zdaniem pomysły biznesowych startupów. Nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures ruszy na przełomie 2022 i 2023 roku. Tym razem z unijnego budżetu zostanie przyznane 1,9 mld euro z FENG na wsparcie ok. 500 start-upów.

Jeżeli chodzi o programy regionalne, to założenia budżetowe na najbliższe lata zakładają przeznaczenie ok. 44 proc. sumy właśnie na wsparcie inicjatyw lokalnych. Łącznie w puli będzie ok. 153 mld zł, a każdy poszczególnych programów będzie miał zarezerwowane środki na wsparcie innowacyjności w firmach.

fot. Materiał Partnera / 

Większość programów regionalnych jest jeszcze konsultowanych z Komisją Europejską, dlatego najszybciej ruszą środki z ogólnokrajowej puli w ramach FENG. Ponad połowa z tych środków, blisko 36 mld zł, została zarezerwowana na dotacje w ramach projektów modułowych, czyli projektów obejmujących różne etapy rozwoju innowacji przedsiębiorstwa – od prac badawczo-rozwojowych, przez ich wdrożenie czy szkolenie pracowników.

Projekty modułowe z założenia mają być ułatwioną ścieżką w staraniu się o dofinansowanie, ponieważ firmy będą mogły w ramach jednego wniosku wystąpić o środki mające pomóc we wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań na różnych etapach. Do tej pory potrzebne było kilka zgłoszeń za każdy etap wdrażania prac B+R. O tym temacie więcej pisaliśmy tutaj.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki