Kieszonkowe najlepszą metodą edukacji finansowej

Początek września to dla dzieci czas powrotu do szkoły. Warto jednak pamiętać, że zajęcia w klasie nie nauczą naszych pociech wszystkich umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu. Najlepszym przykładem są finanse, o których dziecko nie dowie się zbyt wiele w szkolnej ławce. Expander zachęca, aby oswajać najmłodszych z pieniędzmi oraz uczyć ich oszczędności już od najmłodszych lat. Najlepszą formą jest wypłata kieszonkowego.

Źródło: thetaXstock

Rodzice, decydując się na dawanie dziecku kieszonkowego, często zastanawiają się nad kwotą
i sposobem przekazywania pieniędzy. Na tym etapie bardzo ważną rzeczą jest wyznaczenie wspólnych zasad oraz ich przestrzeganie. Po pierwsze powinniśmy ustalić, jakie rzeczy kupujemy dziecku my, a jakie ono, z pieniędzy otrzymywanych w ramach kieszonkowego. Po drugie - nie należy dawać dodatkowych pieniędzy, jeśli powierzone środku zostaną zbyt szybko roztrwonione. Dzięki temu skuteczniej nauczymy dziecko oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi oraz pokażemy, że zakup droższych rzeczy wymaga pewnych wyrzeczeń.


Zalety odkładania pieniędzy warto wzmacniać poprzez wypłatę odsetek. Oczywiście muszą one być wyższe niż na lokacie bankowej, gdyż w przeciwnym razie dziecko nie zauważy korzyści. Przykładowo, jeśli w danym miesiącu nie wyda wszystkich pieniędzy, to następne kieszonkowe można podnieść
o połowę kwoty, jaką udało mu się zaoszczędzić. Gdy dziecko już oswoi się z oszczędzaniem, warto spróbować także z pojęciem kredytu. Dla przykładu, w jednym miesiącu może dostać o połowę wyższe kieszonkowe, ale następna "wypłata" wyniesie tylko jedną czwartą zwykłej kwoty.

W wypadku nieco starszych dzieci warto rozważyć założenie dziecięcego konta bankowego i przelewanie na nie kieszonkowego. Taki rachunek jest zwykle bardzo tani lub nawet bezpłatny. Wydawane są do niego również karty płatnicze. Dzięki temu dziecko może w praktyce nauczyć się korzystania z bankomatu, wykonywania przelewów i tego, jak obsługiwać system bankowości elektronicznej.

Wielu rodziców nie podejmuje tego kroku i nie otwiera dziecku konta ponieważ obawiają się braku kontroli nad wydatkami dziecka. Aby zapobiec roztrwonieniu wszystkich pieniędzy, opiekunowie mogą jednak ustalić swój numer telefonu jako ten, na który będą przychodziły hasła SMS potrzebne do zatwierdzenia operacji. Na kacie płatniczej mogą natomiast ustanowić niskie limity bezpieczeństwa.

Przy okazji warto dodać, że niemal wszystkie konta tego typu mogą być otwierane, gdy dziecko ma już co najmniej 13 lat. Wyjątkiem jest oferta PKO BP i jego " PKO Konto Dziecka". Jest ono kierowane do najmłodszych, dlatego wyższy jest tam również poziom ochrony. Dziecko może oczywiście samodzielnie zlecać różnego rodzaju operacje. Wymagają one jednak każdorazowego zaakceptowania przez rodzica. Okazuje się więc, że już od najmłodszych lat można zacząć praktyczną naukę finansów, a taka edukacja na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Jarosław Sadowski

Główny Analityk firmy Expander

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~werder

Zalozylem tego juniora w pko dla synka, ale na razie sam wrzucam tam swoje poieniadze - z dobrego oprocentowania trzeba korzystac :D

! Odpowiedz
0 0 ~lol3

kieszonkowe bez żadnej pracy ze strony dziecka to żadna edukacja finansowa, żeby nie powiedzieć że wprost przeciwnie. Jest praca - jest płaca. Proste. Wtedy dopiero dziecko uczy się szanować pieniądz, a nie "mamo, daj dychę na frytki i dwie dychy na kino, to przecież tylko 30 złotych". Gwarantuję, że dziecko nie użyje słowa "tylko" jak będzie musiało dla tych 30 zł pół soboty sprzątać dom albo myć samochody (oczywiście to tylko przykład).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~mariowal

fajny jest ten junior w pko, dziecko ma radoche bo sa kolory i fajne postacie, można je uczyc czegos a przy okazji jest dobre oprocentowanie - nie ukrywam, ze właśnie ta kwestia ma dla mnie spore znaczenie ;)

! Odpowiedz
0 2 ~salowa

Zawsze jak wstyd podać oprocentowanie, to się mówi, że jest DOBRE. A PKO BP to juz w ogóle słynie z dobrego oprocentowania. Naganianie na "dobro dziecka" - żenada.

! Odpowiedz
0 0 ~salowa odpowiada ~salowa

Żeby otworzyć Juniora, drugie konto musi założyć rodzic. Wystarczający powód do naganiania na juniora. Natomiast do DOBREGO oprocentowania mimo poszukiwań nie udało mi się dokopać. Chętnie bym się dowiedziała, ile wynosi, ale niestety. Może po prostu należy zaufać, że jest DOBRE i się nie dopytywać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~salowa

Po co uczyć oszczędzania, jak statystyczny Polak i tak będzie jechał na kredytach całe życie? W artykule chodzi raczej o doprowadzenie nowego klienta do banku, a co z nim zrobić, bank już będzie wiedział. Paru wpadnie w nałóg oszczędzania, ale reszcie się sprzeda kredyty.

! Odpowiedz
3 2 ~PL

Kieszonkowe najlepszą metodą edukacji finansowej? Ciekawe. M mojej opinii uczy raczej zasady "Czy się stoi, czy się leży, tysiąc złotych się należy" Może uczy oszczędzania? Może dorośli dali by przykład z życia... kto ostatnio zaoszczędził na telewizor, samochód lub mieszkanie? Może więc lepiej uczyć małej przedsiębiorczości? I zasady, że możesz wydać to co sam zarobiłeś. Koszenie trawy, sprzedaż lemoniady, sprzątanie to lepsze niż kieszonkowe źródło dochodu dla dzieci. Uczy szacunku do pracy, zarobionych środków a w sprzyjających okolicznościach przedsiębiorczości i kreatywnego myślenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bigbadwolf

Ja zaoszczedzilem, ok. 30% swojej pensji. A zeby bylo smieszniej, to fizycznie odlozylem "kosteczke" 100x100 do sejfu.Najlepsza forma oszczedzania bo widac ile fizycznie masz do dyspozycji. Mam dodatkowe 2 rachunki inwestycyjne na ktore co miesiac wpacam stala sume, oraz rachunek "na czarna godzine" gdzie wplywaja pieniadze z 2 wynajmowanych przeze mnei mieszkan i apartamentu w Wisle. Jak sie chce to sie da, pod warunkiem ze nie "przezera sie" wszystkiego. Wlasnie szukam kolejnego mieszkania zeby kupic na wynajem (za gotowke) bez kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne