Kielce: trzy województwa lobbują za budową drogi ekspresowej S74

Podróż z Łodzi na Podkarpacie odbywa się w warunkach, które nie przystają do rozwoju cywilizacyjnego kraju - tłumaczył wojewoda łódzki Zbigniew Rau w Kielcach, dlaczego trzy woj.: świętokrzyskie, podkarpackie i łódzkie lobbują za budową drogi S74 z Niska do Piotrkowa Tryb.

Kielce: trzy województwa lobbują za budową drogi ekspresowej S74
Kielce: trzy województwa lobbują za budową drogi ekspresowej S74 (fot. Brejeq / YAY Foto)

Droga ekspresowa S74 docelowo ma mieć długość 215 km. Wyznaczona trasa prowadzi z Piotrkowa Trybunalskiego poprzez Kielce, Opatów, Tarnobrzeg do Niska na Podkarpaciu. Nasze województwa nie należą do najzamożniejszych w Polsce, dlatego tak ważna jest odpowiednia sieć dróg ekspresowych i autostrad" - powiedział w poniedziałek na konferencji w Kielcach wojewoda łódzki.

Łódź jest w tej chwili coraz lepiej, a może nawet najlepiej skomunikowanym dużym miastem w Polsce. Przekłada to się na wzrost zainteresowania inwestorów naszym regionem. Dlatego ta inwestycja ma dla nas tak duże znaczenie" - podkreślił Rau.

Wojewoda łódzki dodał, że "podróż z Łodzi poprzez Kielce na Podkarpacie odbywa się w warunkach, które nie przystają do obecnego rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju". Wypadkowość jest bardzo wysoka, a natężenie ruchu, w stosunku do jakości i możliwości tych dróg, zdecydowanie za wysokie. Pod tym względem odstajemy od reszty Polski" - dodał wojewoda łódzki.

Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski podkreślił na spotkaniu, że jego region, jeśli chodzi o połączenia drogowe z centrum kraju, jest najsłabiej rozwinięty. Na Podkarpaciu realizowany jest w tej chwili odcinek międzynarodowej trasy Via Carpathia. Ale ta droga nie daje nam kontaktu z centralną Polską" - przypomniał. Ta droga będzie biegła z Rzeszowa poprzez Lublin do Białegostoku. Do czasu aż S74 nie będzie drogą ekspresową, mieszkańcy Rzeszowa będą jeździli do Warszawy przez Lublin, a chcielibyśmy jeździć bezpośrednio prze Kielce i Radom" - dodał Lechowski.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że planowana inwestycja jest niezwykle ważna dla mieszkańców tych trzech województw. Droga ekspresowa S74 to okno łączące Podkarpacie z Łodzią" - dodała.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do inwestycji. Najbardziej zaawansowane są w województwie świętokrzyskim, potem w woj. łódzkim" - potwierdził na konferencji p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz. Prace na Podkarpaciu zostały wstrzymane kilka lat temu na etapie studialnym. Będziemy chcieli je reaktywować" - zapewnił. Dodał, że nie jest w stanie podać nawet w przybliżeniu daty rozpoczęcia inwestycji.

Pieniądze na prace przygotowawcze są, ale środki na przygotowanie inwestycji do realizacji to już o wiele wyższe kwoty. Jak skończymy fazę przygotowawczą, faza realizacyjna zostanie uruchomiona na podstawie oddzielnej decyzji" - zakończył dyrektor.

Budowa droga ekspresowa S74 z Piotrkowa do Niska znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2023 r. (z perspektywą do 2025 r.). W projekcie programu zapisano, że inwestycja w kierunku Niska ma się rozpocząć w 2018 roku, a w stronę Sulejowa - rok później.

W woj. świętokrzyskim Program Budowy Dróg Krajowych, poza budową drogi ekspresowej S74, zakłada także budowę obwodnic: Opatowa (S74 i DK 9), Wąchocka (DK 42), tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz obwodnic: Morawicy i Woli Morawickiej (DK 73).

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit we wrześniu tego roku powiedział, że zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 powstanie 3840 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Program zakłada ponadto przebudowę 205 km dróg krajowych. (PAP)

maj/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~driverr

Przyda się i ta a wiecie coś o S16?

! Odpowiedz
0 2 ~salomon

NARESZCIE

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil