Kielce: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych

2020-08-08 15:50
publikacja
2020-08-08 15:50
fot. multitel / Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że 230 tysięcy testów zrobionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach jest nieważnych. Resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań.

230 tysięcy to około 10 proc. testów w skali całego kraju. Liczbę trzeba odjąć od 2,4 mln testów, które wykonano od początku pandemii w Polsce.

Jak poinformował w sobotę PAP wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, błąd pojawił się w raportach laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

"W codziennym raporcie podawano sumę wszystkich wykonanych badań, a nie tylko te, które zostały przeprowadzone danego dnia. Załóżmy, że do danego dnia było wykonanych 1700 testów, a w kolejnym zrobiono 40, sumowano je i raportowano 1740 jednego dnia" – wyjaśnił Bogusławski.

Błąd był powielany od kilku miesięcy, co w efekcie dało 230 tysięcy dodatkowych badań. W związku z zaistniałą sytuacją komunikat wydał Wojewódzki Szpital Zespolony. Wyjaśniono w nim, że każde laboratorium realizujące testy w kierunku COVID-19 jest zobowiązane raportować te działania w centralnym systemie informatycznym. Zaznaczono, że w raportach odrębnie wpisywane są dane m.in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób.

Jak dodano: "W kolumnie +liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie+ podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu (narastająco). W innych kolumnach, np. +liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin+ podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby)" – zaznaczono w komunikacie.

"Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania" – napisano.

W laboratorium wojewódzkiego szpitala zespolonego wykonywanych jest około 120 badań na dobę.

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
barysza51
Burdel mamy w kraju. A niejaki Ziobro śle nam co rusz tematy zastępcze.
jacek-19
Kielce: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych - jak to nieważnych ? Przeciez ich nikt nie zrobil, ich nie bylo. Jak mozna cos uniewaznic czego nie bylo.
Ja mysle, ze ktos chcial na tych 230 tys. testów na koronawirusa zarobic.
znawca_wszystkiego
Czemu mnie to nie dziwi? Zarząd takich szpitali to zazwyczaj tłuki z klucza partyjnego, którzy w normalnej sytuacji rynkowej to nie dostaliby nawet roboty na taśmie produkcyjnej w fabryce, bo tam trzeba coś liczyć dalej niż do trzech..
meryt
znawca_wszystkiego "Czemu mnie to nie dziwi? Zarząd takich szpitali"

"SZPITAL SZUKA KIEROWNIKA LABORATORIUM
20 listopada 2019"

https://wszzkielce.pl/21668-2/
eagleeye odpowiada meryt
Co ma piernik do wiatraka
barysza51 odpowiada meryt
Przecież każdy inteligenty system informatyczny taką pomykę powinien wykryć najdalej po tygodniu. Tylko jak widać większość osób za to odpowiedzialnych wolało robić interesy na maseczkach i respiratorach.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki