REKLAMA

Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV

2014-01-31 06:00
publikacja
2014-01-31 06:00
Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV
Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Poczta Polska masowo wysyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV -szczególnie tym, którzy przestali płacić abonament, a nie wyrejestrowali odbiorników. Kwota na wezwaniu sięgnąć może nawet 1500 zł wraz z odsetkami.

Ustawodawca przyjął, że każdy, kto posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi  tylko i się kurzy – i tak jesteśmy zobowiązani do płacenia abonamentu. Taki obowiązek mają również ci, którzy opłacają telewizję kablową. Mimo takiego wydatku i tak należy opłacić abonament.

» 5 mitów na temat abonamentu RTV

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, czyli 579 zł w przypadku posiadania telewizora i 177 zł, gdy mamy tylko radio. Jeżeli okaże się, że abonent posiadający radio czy telewizor nie opłacał abonamentu, będzie musiał zapłacić zaległości sięgające nawet 5 lat wstecz.

3 czy 5 lat? Kiedy przedawnia się zaległość

Do redakcji przychodzi wiele e-maili, w których czytelnicy piszą o wezwaniah do zapłaty wystawione przez Pocztę Polską. W jednym z nich czytamy:  „Do kiedy dokumenty związane z abonamentem RTV (wnioski o wyrejestrowanie, zarejestrowanie odbiornika) mamy przechowywać w domu? Problem dotyczy sprawy wyrejestrowania przeze mnie odbiornika w sierpniu 2007 roku. Niestety po upływie 5 lat niszczę dokumenty. Jednak okazało się, że Poczta Polska zgubiła wydruk wyrejestrowania odbiornika i zostają bezpodstawne należności do zapłacenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Poczta nie ma tego wniosku wyrejestrowania, ja także go nie mam. W dodatku czy ta należność nie powinna się przedawnić?”

W przypadku zaległości w abonamencie RTV istnieje spór między prawnikami, jaki okres przedawnienia stosować do zobowiązań z tego tytułu. Większość, w tym Poczta Polska wskazują, że zasadniczo zaległości z tytułu abonamentu RTV przedawniają się w tym samym czasie, co zobowiązania podatkowe, czyli 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Z kolei inni wskazują na uchwałę Sądu Najwyższego z 7 maja 2009 r (III CZP 20/09) i na tej podstawie na 3-letni okres przedawnienia. - Moim zdaniem prawda może leżeć po środku, albowiem faktycznie skłonny jestem uznać, że okres przedawnienia wynosi 5 lat, choć biorąc pod uwagę, że zobowiązanie tego rodzaju jak abonament RTV jest świadczeniem okresowym, a przepisy ordynacji podatkowej należałoby stosować odpowiednio do tego zobowiązania, nie wprost, to okres 5 lat liczyłbym od daty, w jakiej zobowiązanie miało zostać uiszczone, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności – tłumaczy nam Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci.

» Uprzejmie proszę o umorzenie 17 zł abonamentu RTV

Dodaje, że zobowiązania z tytuł abonamentu RTV nie są zobowiązaniami rozliczanymi rocznie. Dlatego w odniesieniu do zobowiązania upływającego w sierpniu 2007 roku okres przedawnienia mijałby w sierpniu 2012 r. Jeśli Poczta Polska przystąpiła do dochodzenia świadczeń po tej dacie, żadne dokumenty nie powinny być potrzebne - wystarczy powołać się na zarzut przedawnienia.

Co w przypadku, gdy brak jest potwierdzenia wyrejestrowania

Jeśli chodzi o późniejsze zobowiązania i konieczność wykazania, że nie użytkujemy już odbiornika TV, tu sytuacja może być bardziej kłopotliwa. Zgodnie z obowiązującymi do 1 stycznia 2014 roku przepisami dotyczącymi rejestracji i wyrejestrowania odbiorników RTV na posiadaczu ciążył obowiązek zgłoszenia zagubienia wniosku o wyrejestrowanie.

Niedokonanie takiego zgłoszenia może obciążać użytkownika. - W przypadku dokonania zgłoszenia o wyrejestrowaniu odbiornika należy zgłosić reklamację na poczcie. Poczta miała i pod rządami nowych przepisów (od 1 stycznia 2014 roku) ma również obowiązek przechowywania takich dokumentów. W takiej sytuacji ciężar dowodu rozkładał się będzie po równo, na każdą ze stron. Być może uda się przy pomocy innych dowodów, świadków (?) udowodnić fakt niekorzystania z telewizora – zauważa Stefański.

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (59)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~anna
Prowadziłam z pocztą korespondencję, powołując się na Rozporządzenie Ministra Transportu z 2007 r., też żądałam udokumentowania, na jakiej podstawie żądają opłaty, skoro są już Spółką Akcyjną i po wielu pismach w obie strony w efekcie ZUS zabiera mi co miesiąc prawie 600 zł - czy ZUS ma takie prawo ? czy są jakieś przepisy, na Prowadziłam z pocztą korespondencję, powołując się na Rozporządzenie Ministra Transportu z 2007 r., też żądałam udokumentowania, na jakiej podstawie żądają opłaty, skoro są już Spółką Akcyjną i po wielu pismach w obie strony w efekcie ZUS zabiera mi co miesiąc prawie 600 zł - czy ZUS ma takie prawo ? czy są jakieś przepisy, na jakiej podstawie zmniejszają mi moją rentę?
~luna
jedno wielkie szambo trzeba by było wrócić do średniowiecza pozbyć się wszystkiego ciekawa jestem do czego wtedy by się doczepili i jaki podatek i od czego musielibyśmy płacić chyba od tlenu bo oddychać musimy żałość bierze na to wszystko
~maxx
i banda zlodzieji sciagla mi 1600zl
~Andrea
Jestem na emerytuze jak wiadomo ze ustawowo zniesiono oplaty za abonament dla rencistow i emerytow wiec dlaczego Poczta Polska przesyla upomnienia czyzby nie znali przepisow ,a moze wyslac ich na kurs przygotowawczy do pelnienia swoich obowiazkow.
~Ewi
To jak nie jest polecony to wiadomo ze nie dojdzie?
~Reniu
a ja od 10 lat nie mieszkam w Polsce i dostałem 1200 do zapłaty abonamentu CO TO JEST?
~zainteresowana
A wyrejestrowany był?też jestem ciekawa jak to się ma jak ktoś wyjechał
~Agniecha
Super! Ja chyba jestem w lepszej sytuacji pod koniec ubieglego roku tj. 17.12.2015 Urzad Skarowy wszedl na moje konto bankowe dobrze, ze nie mialam tam zadnych oszczednosci. Bo glupia nie zamknelam go wyjezdzajac z kraju 17.05.2007r. Pismo odnosnie wyrejestrowania odbiornika wyslalam poczta, tj. wrzucajac list do skrzynki (dodam,Super! Ja chyba jestem w lepszej sytuacji pod koniec ubieglego roku tj. 17.12.2015 Urzad Skarowy wszedl na moje konto bankowe dobrze, ze nie mialam tam zadnych oszczednosci. Bo glupia nie zamknelam go wyjezdzajac z kraju 17.05.2007r. Pismo odnosnie wyrejestrowania odbiornika wyslalam poczta, tj. wrzucajac list do skrzynki (dodam, ze wczesniej zrobilam kopie), ale widac zaginal skoro zablokowano mi konto. Z US ostatni raz rozliczalam sie w 2008 i w 2014 roku wszystkie dokumenty wraz z kopia o wyrejestrowanie zniszczylam. Mam adresy zamieszkania z innych Panstw wraz z roczymi rozliczeniami, jednak Poczta Polska nie chce o tym slyszec i zmusza mnie do oplacenia abonamentu pytam sie jak i na jakiej podstawie skoro nie jestym rezydentem ani podatnikiem Polskim. Z tego co wiem w UE mozna byc zameldowanym tylko w jednym panstwie , w ktorym jest sie rezydentem lub podatnikiem. Faktycznie nie zglosilam adresu zmiany zamieszkania, poniewaz uwazalam to za zbyteczne jezeli w 2007 roku wyslalam pismo z prosba o wyrejestrowanie, ale widocznie tak jak paczki, ktore moje mama wysyla do nas za posrednictwem Poczty Polskiej zaginal (ostatnia paczka-list zostala wyslana do mnie we wrzesniu ubieglego roku do dnia dzisiejszego jej nie otrzymalam i to nie jest jedyny taki przypadek w ciagu pieciu lat zaginely paczki o lacznej wartosci 2000 zl i mam pytanie kto mi zwroci te koszty?). Dodatkowo w Urzedzie Miasta i Gminy, gdzie jestem zameldowana (wymogi aby miec dowod osobisty) zglosilam tymczasowe wymeldowanie, poniewaz nie chcialam aby rodzina ponosila koszty oplat spoldzielczych. W zwiazku z czym mam kolejne pytanie dlaczego nikt tego nie sprawdzil majac moj nr PESEL w kazdym innym kraju UE na tej podstawie kazdy wie gdzie aktualnie mieszkam, ale widac polski system administracyjny szwankuje. To po co kolejne numery takie jak PESEL czy NIP, jezeli Poczta Polska sobie.
Pozdrawiam
~ja
Wartościowe przesyłki można ubezpieczyć, wtedy gdy zaginie otrzyma Pani zwrot. Ponadto listy lepiej wysyłać jako polecone wtedy ma Pani dowód nadania.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki