REKLAMA

Każdy "zdolny do pracy"? Rafalska: To jeszcze nie przesądzone

2017-04-26 12:09
publikacja
2017-04-26 12:09

W kwestii zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności nic nie jest przesądzone; do wypracowania konkretnych propozycji jest jeszcze daleko - powiedziała w środę minister Elżbieta Rafalska, komentując doniesienia medialne o możliwych propozycjach w tej sprawie.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Gertrudę Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.

Według doniesień środowej "Gazety Wyborczej" po zmianach w systemie orzecznictwa każdy będzie miał wpis "zdolny do pracy". Będzie też wskazanie, w jakim zakresie nadaje się do dalszej aktywności, czyli co jeszcze może robić np. pracować przy komputerze, ale nie fizycznie. "Najprawdopodobniej ustalone będą konkretne wskaźniki proc. przydatności do pracy np. +zdolny w 20, czy 40 proc.+ - napisała gazeta.

Rafalska odnosząc się do tych informacji powiedziała: "zespół pracuje i to, co przedstawia nie jest rozstrzygnięciem, rozwiązaniem. Może być propozycją" - zaznaczyła.

Minister zwróciła uwagę, że pierwsze miesiące pracy zespołu polegają na diagnozie i ocenie systemu orzecznictwa w Polsce. Zdaniem Rafalskiej system ten rozproszony. "Przecież orzecznictwo było w MON, w MSWiA, orzecznictwo w zdrowiu, w moim resorcie dla różnych potrzeb. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest potrzeba przemodelowania tego orzecznictwa i wyciąganie dziś wniosków, jakie będą kierunki działań jest po prostu dalece przedwczesne. Dziś mówimy o tym, że oceniamy ten system i szukamy dobrego dla niego rozwiązania" - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że międzyresortowy zespół nie ma uprawnień, żeby "wypracować rozstrzygnięcia". "To, co, będzie przygotowane przez zespół zawsze będzie propozycją. Ale do tego, żeby przygotować konkretne propozycje, myślę, że jest jeszcze daleko" - mówiła minister.

Według niej z każdą próbą przeglądu systemów np. emerytalnych, czy orzecznictwa wiążą się negatywne oceny. "Tak się w Polsce dzieje, że jak mamy przegląd, przegląd emerytalny, przegląd systemów wsparcia to każda próba oceny jest traktowana, jako zamach, na to jak to funkcjonuje w prawie. Ogranicza nam to drogę swobody, dyskusji, debaty i poszukiwania konsensusu, dobrego rozwiązania" - uważa minister. (PAP)

pż/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (62)

dodaj komentarz
~Le
Jeżeli każdy jest zdolny do jakiejś pracy , to mamy gorzej niż w komunie gdy niezdolność do wykonywanej i wyuczonej pracy stawała się wtedy powodem do jakiejś renty. Jednocześnie to oznacza ,że każdy jest też w jakimś procencie niezdolny do pracy przynajmniej tej bardziej wymagającej np dobrego zdrowia, bo nie chcemy Jeżeli każdy jest zdolny do jakiejś pracy , to mamy gorzej niż w komunie gdy niezdolność do wykonywanej i wyuczonej pracy stawała się wtedy powodem do jakiejś renty. Jednocześnie to oznacza ,że każdy jest też w jakimś procencie niezdolny do pracy przynajmniej tej bardziej wymagającej np dobrego zdrowia, bo nie chcemy żeby kierowca autobusu dostał zawału za kółkiem albo pilot w samolocie itp itd..
~wujek
Znów lament, tak jak z VATem. Ludzie czy wy nie rozumiecie, że to przepływ zamknięty? Jeśli osoba pobiera rentę (nie emeryturę!) a następnie podejmuje się np pracy fizycznej na czarno to oszukuje: obłożnie chorych - przez to renty są dla nich niskie oraz uczciwie pracujących stanowiąc nieuczciwą konkurencję. To kolejny Znów lament, tak jak z VATem. Ludzie czy wy nie rozumiecie, że to przepływ zamknięty? Jeśli osoba pobiera rentę (nie emeryturę!) a następnie podejmuje się np pracy fizycznej na czarno to oszukuje: obłożnie chorych - przez to renty są dla nich niskie oraz uczciwie pracujących stanowiąc nieuczciwą konkurencję. To kolejny klasyczny przykład z pasażera na gapę.
~Le
A gdzie masz przepis który umożliwia płacić więcej ? im mniej płacą tym więcej mają dla siebie i misiewiczów ,a nie dla"obłożnie chorych". a jak już to wszystko dadzą kościelnym fundacjom ,żeby sobie kościelni budowali pałace i zagraniczne wycieczki ( tzw misje..)
~obiektywny
Rafalska do dymisji- im szybciej tymlepiej dla Polski i Polaków... Ta Pani skompromitowała siękrytycznymi wypowiedzuiami na temat oFE.. Tymczasem dziśjasno widać,że zyski z OFE są dużo większe niżsubkontoz ZUS///
~gfsdg
i to mi się podoba. jak widzę tych "wielce niepełnosprawnych ludzi" którzy lepiej liczą i myślą niż ja to mi żal że ja nie dostaję żadnej zapomogi - sory ale większość z tych ludzi jest zdolna do jakiejś pracy , dziś każdy ima sie tego co sie da i to że ktoś jest tym czy tym z wykształcenia ... sory i to mi się podoba. jak widzę tych "wielce niepełnosprawnych ludzi" którzy lepiej liczą i myślą niż ja to mi żal że ja nie dostaję żadnej zapomogi - sory ale większość z tych ludzi jest zdolna do jakiejś pracy , dziś każdy ima sie tego co sie da i to że ktoś jest tym czy tym z wykształcenia ... sory - taki mamy rynek.
~szkoda_słów
Tylko problem polega na tym, że takich osób nie zatrudnia się więc nie wiem czy Twoje rozumowanie jest na miejscu.

Do jakiejś pracy nie oznacza, że od ręki dostanie pracę.

Jak doświadczysz to zrozumiesz.

Na pierwszy rzut oka nie widać niepełnosprawności!

To co chcą zrobić to po prostu rozpaczliwa
Tylko problem polega na tym, że takich osób nie zatrudnia się więc nie wiem czy Twoje rozumowanie jest na miejscu.

Do jakiejś pracy nie oznacza, że od ręki dostanie pracę.

Jak doświadczysz to zrozumiesz.

Na pierwszy rzut oka nie widać niepełnosprawności!

To co chcą zrobić to po prostu rozpaczliwa próba ratowania instytucji, która ma za zadanie nie tylko wypłacać emerytury.

Wiadomo, że system oparty na obecnej zasadzie ma dni policzone i takim ruchem wydłużą jego istnienie o kolejne lata, tylko ciekawe do ilu tragedii doprowadzą zanim ktoś zrozumie, że nie tędy droga.
~heeeee
Na działkach widać jak emeryci i renciści zasuwają aż miło popatrzeć. Majówka się zbliża warto to zjawisko poobserwować.
~jątek
przy takim myśleniu to i obłożnie leżący może pracować np. w zakładzie pogrzebowym będzie leżał w trumnie reklamując towar, czarny scenariusz może , brutalna prawda? ale przy takim założeniu może komuś z komisji przyznającej renty wpaść taki pomysł
~grabarz
Świetny pomysł, dlaczego na to wcześniej nie wpadłem.
~EMERYT
Moje pełne - dotychczas poparcie dla polityki w tym i polityki socjalnej RZĄDU zostaje coraz bardziej zachwiane a to z powodu traktowania emerytów bardzo długo pracujących schorowanym często niepełnosprawnych. Zastanówcie się nad sobą szczególnie w chwilach gdy demonstracyjnie uczestniczycie-np. w uroczystościach Moje pełne - dotychczas poparcie dla polityki w tym i polityki socjalnej RZĄDU zostaje coraz bardziej zachwiane a to z powodu traktowania emerytów bardzo długo pracujących schorowanym często niepełnosprawnych. Zastanówcie się nad sobą szczególnie w chwilach gdy demonstracyjnie uczestniczycie-np. w uroczystościach CHRZEŚCIJAŃSKICH.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki