Karta kredytowa ze stałą spłatą – nowość na rynku bankowym od Santander Consumer Banku

2022-05-25 09:50
publikacja
2022-05-25 09:50
Karta kredytowa ze stałą spłatą – nowość na rynku bankowym od Santander Consumer Banku
Karta kredytowa ze stałą spłatą – nowość na rynku bankowym od Santander Consumer Banku
fot. Shutterstock / / Shutterstock

Nowa karta kredytowa z oferty Santander Consumer Banku to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy nie lubią niespodzianek na wyciągu. Zawsze stała wysokość kwoty do spłaty niezależnie od wykorzystanego limitu to największa korzyść tej karty. 

Choć karta kredytowa nie należy do najnowszych produktów na rynku bankowym, w Polsce jest stosunkowo mało popularna. Zgodnie z najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego liczba kart kredytowych wyniosła na koniec 2021 r. ok. 5,179 mln sztuk. Dla porównania kart debetowych dołączanych do kont osobistych mieliśmy w portfelach w podanym okresie ok. 35,7 mln sztuk.

Karta kredytowa – jak działa?

Tymczasem „kredytówka” może być jednym z korzystniejszych finansowo rozwiązań w przypadku wystąpienia niezaplanowanych wydatków. Nie bez powodu towarzyszą jej takie określenia jak „tani kredyt” czy „nieoprocentowany kredyt”. Klient wnioskujący o kartę kredytową, może wykorzystywać środki do określonego z góry limitu. W przeciwieństwie do tzw. limitu w koncie, do obsługi karty kredytowej nie jest potrzebny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Aby cieszyć się jednak w pełni korzyściami z karty kredytowej, należy pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest długość okresu bezodsetkowego czy inaczej grace period, czyli okresu maksymalnego, w którym można się cieszyć brakiem odsetek za wykorzystaną kwotę. W przypadku spłaty całości zadłużenia przed jego upływem klient nie zapłaci odsetek od kwoty zakupów opłaconych kartą. Drugi to wysokość minimalnej kwoty do spłaty. Klient, korzystając z karty kredytowej, zobowiązuje się do jej regulowania. W przeciwnym razie naraża się na dodatkowe opłaty czy wypowiedzenie umowy przez bank. Kwota minimalna jest wyliczana co miesiąc przez bank i stanowi zazwyczaj 5% wykorzystanego limitu.

Santander Consumer Bank

Kwota do spłaty bez niespodzianek

Tyle w teorii bowiem Santander Consumer Bank przygotował propozycję specjalnie dla klientów, którzy chcieliby spłacać co miesiąc taką samą kwotę bez korzystania ze specjalnego planu ratalnego – nierzadko obarczonego dodatkową prowizją – i niezależnie od wysokości środków, które wykorzystano z przyznanego limitu.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Karta ratalna Comfort Plus ze stałą spłatą to nowa propozycja banku. Składając wniosek o jej wydanie, klient powinien już na początku pomyśleć, jaką kwotę miesięcznie chce spłacać bankowi. To odmienne podejście do tego stosowanego przy standardowych kartach kredytowych, gdzie kwota spłaty pojawia się dopiero w momencie faktycznego płacenia plastikiem i wykorzystania limitu. Wybór wysokości miesięcznej  kwoty do spłaty determinuje wysokość przyznanego limitu. Oczywiście bank sprawdzi ponadto zdolność kredytową klienta, ale będzie to pewnego rodzaju punkt wyjścia zarówno dla klienta, jak i instytucji.

Zależność między wysokością kwoty do spłaty a przyznanego limitu pokazuje poniższa tabela.

Wysokość kwoty do spłaty  a przyznany limit – karta ratalna Comfort Plus w Santander Consumer Banku

Wysokość kwoty do spłaty

Wysokość limitu

100 zł

1000 – 2000 zł

150 zł

2100 – 3000 zł

200 zł

3100 – 4000 zł

250 zł

4100 – 5000 zł

300 zł

5100 – 6000 zł

400 zł

6100 – 8000 zł

500 zł

8100 – 10 000 zł

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie strony internetowej banku

Stała kwota spłaty to duża zaleta z praktycznego punktu widzenia. Po pierwsze klient nie musi pamiętać, aby sprawdzać co miesiąc, ile dokładnie jest dłużny w danym miesiącu bankowi. Rodzi to możliwość ustawienia stałego przelewu z konta osobistego w swoim banku, co przy normalnej karcie kredytowej nie jest wskazane ze względu na ryzyko dokonania „niedopłaty” kwoty minimalnej. Inną zaletą jest też możliwość korzystania z przyznanego limitu swobodnie bez konsekwencji w postaci wzrostu kwoty minimalnej.

Warto pamiętać, że ustalona na starcie wysokość stałej miesięcznej kwoty do spłaty to kwota minimalna i choć nie można jej zmienić w trakcie trwania umowy, to klient bez przeszkód może spłacać wyższe sumy i tym samym szybciej zmniejszać zadłużenie. Mimo że Comfort Plus ze stałą spłatą nazywana jest kartą ratalną, to liczba „rat” nie jest z góry ustalana, bo bezpośrednio zależy od wysokości wykorzystanego już limitu.

Wyjątkiem jest zadłużenie niższe niż umówiona z bankiem wysokość stałej kwoty do spłaty. Oczywiście klient nie dokonuje wtedy żadnych nadpłat, tylko spłaca kartę do wysokości zadłużenia.

Karta ratalna Comfort Plus ze stałą spłatą nawet bez opłat

Dzięki innemu sposobowi spłaty łatwo zapomnieć, że karta ratalna Comfort Plus ze stałą spłatą wciąż jest kartą kredytową i korzyści związane ze wspomnianym wyżej okresem bezodsetkowym dotyczą również i jej. Grace period w przypadku tej karty to nie dłużej 54 dni, czyli miesiąc plus 24 dni. Klient może sobie wybrać jeden z czterech terminów spłaty – do 1, 10, 18 lub 22 dnia każdego miesiąca. Spłata jest dostępna w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej  przez serwis Przelewy24.

Spłata całkowita zadłużenia gwarantuje brak naliczania odsetek od zakupów opłaconych kartą (czyli od transakcji bezgotówkowych). Należy jednak wciąż pamiętać o opłacie miesięcznej za kartę, która wynosi 15 zł. To jedyna stała opłata związana z korzystaniem z karty, bowiem bank nie pobiera opłaty za wydanie. Użytkownicy karty ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą mogą jednak uniknąć miesięcznej opłaty, regularnie z niej korzystając. Bank jej nie pobiera, jeśli w danym miesiącu klient zrealizuje nią płatności w wysokości powyżej 1000 zł. Co więcej, bank obecnie prowadzi promocję, w której jedną z nagród jest brak ponoszenia opłaty miesięcznej nawet przez 13 miesięcy (więcej informacji poniżej).

Jak opłata miesięczna wpływa na wysokość miesięcznej spłaty? W przypadku, gdy klientowi nie uda się zrealizować warunku zwalniającego, bank potraktuje opłatę jako wykorzystanie limitu. Dzięki temu miesięczna kwota do spłaty ustalona na starcie jest zawsze stała, bo zawiera opłaty i ewentualne odsetki.

Pozostając przy obciążeniach, warto dodać, że aktualne oprocentowanie karty wynosi 17,50%. W przypadku dokonania wypłaty z bankomatu klient musi się liczyć z prowizją w wysokości 6% (min. 10 zł). Nie ma możliwości zlecenia przelewu z karty ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą.

Promocja karty ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą

Zainteresowani propozycją Santander Consumer Banku mogą aktualnie skorzystać z promocji „Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat”, w ramach której do zdobycia są dwie nagrody – zwrot opłaty miesięcznej za kartę przez nawet 13 miesięcy oraz nagroda pieniężna w wysokości 300 zł (6 razy po 50 zł), co zdradza sam tytuł akcji specjalnej. Warunek do jej zdobycia to dokonywanie płatności kartą w wysokości min. 300 zł miesięcznie. Propozycja jest skierowana do osób, które nie zawarły umowy o kartę w Santander Consumer Banku od 1 maja 2021 r. do 17 maja 2022 r. Z promocji można skorzystać do 12 sierpnia 2022 r.

Dodatkowe usługi karty ratalnej Comfort Plus

Do karty ratalnej można dobrać również ubezpieczenie z odpowiednim do aktywności zawodowej zakresem ochrony obejmującym m.in. śmierć ubezpieczonego, śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku, trwałą i całkowitą niezdolność do pracy, czasową niezdolność do pracy, hospitalizację ubezpieczonego na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, operację lub zabieg chirurgiczny ubezpieczonego na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Do palety dostępnych usług dodatkowych należy również możliwość skorzystania z ubezpieczenia assistance „Pomoc na zawołanie”. Do wyboru klienta pozostaje kilka wariantów. Wśród nich można znaleźć następujące usługi: Pomoc w domu, Pomoc medyczna, Pomoc prawna, Teleopieka kardiologiczna czy Bezpieczne rachunki.

Dla karty kredytowej ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, dla propozycji limitu kredytowego w kwocie 2000 zł (całkowita kwota kredytu) wykorzystanego w całości w dniu zawarcia umowy przy pomocy transakcji bezgotówkowej z oprocentowaniem zmiennym w wysokości  17,50 % oraz z opłatą miesięczną za obsługę karty kredytowej w kwocie 15 zł, spłacanego w odstępach miesięcznych w terminach wskazanych na zestawieniu transakcji i operacji (zestawieniu transakcji płatniczych) w stałej wysokości 100 zł, a w ostatnim okresie rozliczeniowym spłata pozostałej kwoty wykorzystanego limitu, przy założeniu, że Klient zawiera umowę o kartę kredytową na okres 12 miesięcy. Wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 06.05.2022 r. są następujące: całkowita kwota kredytu: 2000 zł; całkowita kwota do zapłaty: 2469,03 zł; całkowity koszt kredytu: 469,03 zł i obejmuje odsetki:  289,03 zł oraz opłaty miesięczne za obsługę karty: 180 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 31,21%.

Dla karty kredytowej ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. dla limitu kredytowego w kwocie 2000 zł (całkowita kwota kredytu), z oprocentowaniem zmiennym w wysokości 17,50 %, wykorzystanego w całości w dniu zawarcia umowy przy pomocy transakcji bezgotówkowej, a następnie spłaconego w całości w terminie wskazanym na zestawieniu transakcji i operacji (zestawieniu transakcji płatniczych) jako termin spłaty kwoty minimalnej oraz zakładając, że w kolejnych okresach rozliczeniowych, po dokonaniu spłaty całości uprzednio wykorzystanego limitu, limit będzie ponownie wykorzystywany i spłacany analogicznie oraz przy założeniu, że Klient posiada kartę kredytową przez okres 12 miesięcy, z opłatą miesięczną za obsługę karty kredytowej - przy uwzględnieniu powyższych założeń - w kwocie 0,00 zł wyliczenia na dzień 06.05.2022 r. są następujące: całkowita kwota kredytu: 2000 zł; całkowita kwota do zapłaty: 2000 zł; całkowity koszt kredytu: 0,00 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%.

Źródło:Artykuł sponsorowany
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki