REKLAMA

Karta biometryczna trafia pod strzechy. Płatność uwierzytelniana jest odciskiem palca

Wojciech Boczoń2022-08-10 10:21analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-10 10:21
Karta biometryczna trafia pod strzechy. Płatność uwierzytelniana jest odciskiem palca
Karta biometryczna trafia pod strzechy. Płatność uwierzytelniana jest odciskiem palca
/ Bank Pocztowy

O karcie biometrycznej pisaliśmy już na łamach Bankier.pl. Do tej pory była ona oferowana jedynie klientom firmowym. Od dziś Bank Pocztowy będzie wydawał ją także klientom indywidualnym. Co wyróżnia ją na tle rynku? Dokonanie każdej płatności zbliżeniowej wymaga odcisku palca posiadacza karty.

Jak informuje bank, w I edycji sprzedaży limitowanej oferowanych jest 950 sztuk kart biometrycznych. Karta kosztuje 9,99 zł miesięcznie. Najpierw uruchamiana jest sprzedaż dla klientów, którzy posiadają już rachunek w Banku Pocztowym. Kartą biometryczną można realizować wszystkie transakcje, niektóre będą wymagały kodu PIN,  np. będzie on wymagany przy stykowych wypłatach gotówki z bankomatów i wpłatach we wpłatomatach. Kartą można też realizować płatności internetowe oraz dodać do portfeli cyfrowych udostępnianych przez bank.

– Odcisk palca, a mówiąc precyzyjniej pozyskany wzorzec biometryczny odcisku linii papilarnych palca, jest czymś unikatowym dla każdego człowieka. Oznacza to, że wyeliminowane zostaje ryzyko dokonania transakcji zbliżeniowej przez kogoś innego niż prawowity posiadacz karty – tłumaczy Sylwia Kosidło, Dyrektor Departamentu Bankowości Cyfrowej i Usług Płatniczych Banku Pocztowego.

Bank Pocztowy jest pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadza kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Karta jest dostarczana kurierem, wraz z niewielkim urządzeniem, dzięki któremu klient może na karcie zarejestrować biometryczny wzorzec odcisków dwóch swoich palców. Plastik został wydany we współpracy z organizacją kartową Mastercard, firmą Thales oraz Fiserv Polska S.A.

– Możliwość zarejestrowania drugiego palca dodaliśmy dla wygody naszych klientów, na wypadek zajętej jednej ręki, czy też płatności dokonywanej najczęściej lewą ręką, jak przy płaceniu z samochodu za autostradę czy przy zamawianiu jedzenia w drodze – dodaje Joanna  Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych.

Do karty dokładany jest pakiet ubezpieczeń zakupów on-line obejmuje między innymi ochronę od utraty zakupów do kwoty 6000 zł, w ciągu 30 dni od zakupu. Używając tego rozwiązania klienci Banku Pocztowego mają także możliwość przedłużyć o 1 rok gwarancję na wszystkie produkty RTV/AGD oraz elektroniczne zakupione do kwoty 6000 zł. Mogą również uzyskać zwrot płatności do kwoty 2000 zł, jeśli okaże się, że zakupiony przez nich produkt można kupić taniej w innym sklepie. 

Karty oraz potrzebne do rejestrowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarcza francuska firma Thales, która jest autorem produktu. Wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Poziom innowacyjności mniej więcej taki jak bramki na autostradzie
ehud
Karta kosztuje 9,99 zł miesięcznie - lovely!
zenonn
Tylko kolekcjoner ją weźmie i zaraz zablokuje.
Do użytku jest bez sensu.
ehud
Obawiam się, że nazywanie Pocztowego bankiem to spore nadużycie - to jedna z wielu przechowalni znajomych królika :)
ehud
Trudno znaleźć bank, który ma gorszą bankowość internetową, gorsza obsługę na infolinii czy w tzw. oddziałach - porażka w każdym możliwym aspekcie!

Nawet na pożegnanie dają po zaworach, gdyż zamykanie konta w Pocztowym to spore wyzwanie logistyczne - np. mnie zamykali konto blisko 2 m-ce, mimo że dyspozycję zamknięcia złożyłem
Trudno znaleźć bank, który ma gorszą bankowość internetową, gorsza obsługę na infolinii czy w tzw. oddziałach - porażka w każdym możliwym aspekcie!

Nawet na pożegnanie dają po zaworach, gdyż zamykanie konta w Pocztowym to spore wyzwanie logistyczne - np. mnie zamykali konto blisko 2 m-ce, mimo że dyspozycję zamknięcia złożyłem w tzw. oddziale.

Alternatywna metoda czyli złożenie dyspozycji poprzez wysłanie fotokopii podpisanego wypowiedzenia na ichni zbiorczy (!) adres e-mail trwa dłużej, a ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że zakwestionują podpis i nawet o tym nie poinformują. W międzyczasie należy wykonywać obrót kartą na 300 zeta miesięcznie, aby uniknąć opłaty - nigdy więcej, żeby nawet płacili za posiadanie konta ... cyrk to mało powiedziane!
staszekeysmont
Rozwiązanie już na samym początku przestarzałe, kiedy żyjemy w dobie Apple Pay, Google Pay czy BLIKa. No ale to Bank Pocztowy.

fintin
Tylko, że to u nas ciągle nisza. Zbliżeniowe płatności mobilne stanowią niecałe 10% ogółu transakcji kartami w Polsce. Ponad 90% płatności jest z fizycznym użyciem karty. Ilość płatności mobilnych przyrasta o 100% rok do roku, ale nadal większość Polaków woli nosić karty w portfelu, a nie w telefonie.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki