REKLAMA
WEBINAR

Ostatnia moneta z portretem Elżbiety II poświęcona jest... Harry'emu Potterowi

2022-12-10 15:00
publikacja
2022-12-10 15:00

Ostatnim nowym wzorem monety z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II jest 50-pensówka będąca częścią kolekcjonerskiej serii z okazji 25-lecia wydania pierwszej książki o Harrym Potterze - poinformowała The Royal Mint, brytyjska mennica państwowa.

Ostatnia moneta z portretem Elżbiety II poświęcona jest... Harry'emu Potterowi
Ostatnia moneta z portretem Elżbiety II poświęcona jest... Harry'emu Potterowi
/ The Royal Mint

Moneta, na rewersie której znajduje się pociąg Hogwarts Express, jest drugą z serii i można ją już kupować. Na pierwszej jest wizerunek Harry'ego Pottera, a dwie kolejne - które zaprezentowane zostaną w przyszłym roku - przedstawiać będą profesora Dumbledore'a oraz Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Ale na nich będzie już portret Karola III.

"Zmiana portretu sprawia, że ta kolekcja jest bardzo poszukiwana. Ta kolekcja monet będzie stanowić trwałe przypomnienie fascynującego przejścia od najdłużej panującej brytyjskiej monarchini do pierwszego pojawienia się Jego Królewskiej Mości na brytyjskich monetach" - powiedziała Rebecca Morgan z The Royal Mint.

Monety z wizerunkiem Karola III już w obiegu

Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III - o nominale 50 pensów - weszła w czwartek do normalnego obiegu w Wielkiej Brytanii. Będą one funkcjonować równolegle z tymi z portretem zmarłej we wrześniu królowej Elżbiety II.

Do urzędów pocztowych, które jako pierwsze otrzymały nowe 50-pensówki, trafiło ok. 4,9 mln sztuk, czyli nieco ponad połowa monet o tym nominale, przeznaczonych do wprowadzenia do obiegu i od czwartku są już wydawane klientom jako reszta. Do tej pory dostępne były one tylko do kupienia w wersji kolekcjonerskiej.

Na awersie nowej 50-pensówki znajduje się portret Karola III autorstwa brytyjskiego rzeźbiarza Martina Jenningsa. Wizerunek został osobiście zatwierdzony przez króla.

Zgodnie z tradycją, która nakazuje, by wizerunek monarchy był zwrócony w przeciwną stronę niż jego bezpośredniego poprzednika, Karol III patrzy na niej w lewą stronę. Podobnie jak poprzedni królowie, ale inaczej niż jego matka Elżbieta II, Karol III jest na monecie bez korony. Wokół jego wizerunku znajduje się napis "CHARLES III - D - G - REX - F - D", czyli "Karol III, z łaski Boga, Król, Obrońca Wiary", oraz nominał.

W przyszłym roku wprowadzone zostaną także pozostałe nominały, zaczynając od 1 i 2 funtów. Najprawdopodobniej będą one jeszcze przez wiele lat funkcjonować w obiegu równolegle z tymi przedstawiającymi Elżbietę II. W Wielkiej Brytanii w użyciu jest ok. 27 mld monet z wizerunkiem Elżbiety II, a średni cykl życia monet to ok. 20 lat.

bjn/ jm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
vacarius
Nigdy nie mówcie ostatnia moneta! A ciekawo kiedy ktokolwiek wydał ostatnią monetę z Cezarem Cesarzem Imperium Rzymskiego sprzed 2000 lat? Zawsze ktoś może taką wydać ale raczej gdyby lewica rządziła w włoszech. Bo prawica jest katolicka a Cezar nie był. A był to geniusz polityczny dał Gallom obywatelstwo rzymskie dzięki czemu tak Nigdy nie mówcie ostatnia moneta! A ciekawo kiedy ktokolwiek wydał ostatnią monetę z Cezarem Cesarzem Imperium Rzymskiego sprzed 2000 lat? Zawsze ktoś może taką wydać ale raczej gdyby lewica rządziła w włoszech. Bo prawica jest katolicka a Cezar nie był. A był to geniusz polityczny dał Gallom obywatelstwo rzymskie dzięki czemu tak naprawdę anektował te ziemie. Bo jego pobratyncy go za to zabili. I 400 lat póżniej już nie było imperium rzymskiego.

Powiązane: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki