Karczewski do rezydentów: Myślenie o pieniądzach nie jest w życiu najważniejsze

Myślenie o pieniądzach nie jest najważniejsze w życiu; warto pracować dla jakiejś idei - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do protestu lekarzy rezydentów. Zachęcał lekarzy, by odstąpili od strajku i powrócili do pracy.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Lekarze rezydenci protestują od 2 października - część z nich prowadzi głodówkę w Warszawie, a także w Szczecinie, Lesznie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu. Domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą też podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

Karczewski w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, zachęcał młodych lekarzy do odstąpienia od strajku i powrotu do łóżek pacjentów. Apelował, by rezydenci wrócili do swojej "pięknej i wspaniałej pracy, która daje niezwykłą satysfakcję". Zapowiedział też, że spotka się ze strajkującymi lekarzami - jeśli ci wyrażą taką chęć.

"Myślenie o pieniądzach nie jest najważniejsze w życiu, zapewniam kolegów lekarzy, młodych lekarzy, którzy rozpoczynają pracę, że pieniądze naprawdę nie są najważniejsze w życiu" - mówił marszałek Senatu.

Dodał, że sam "pięknie wspomina" czas, w którym robił swoją specjalizację. "Bardzo dużo się uczyłem, bardzo dużo pracowałem. Zachęcam młodych lekarzy również do tego" - zaznaczył.

"Sam w tej chwili, jako marszałek Senatu, zarabiam zdecydowanie mniej, niż bym zarabiał, jako dyrektor, czy ordynator szpitala, naprawdę warto pracować dla jakiejś idei, a nie tylko myśleć o pieniądzach" - przekonywał Karczewski.

Na uwagę dziennikarzy, że głównym postulatem rezydentów jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, Karczewski stwierdził, że strajkujący lekarze "tak mówią, ale tak nie jest". Dopytywany, czy nie wierzy strajkującym rezydentom, marszałek Senatu oświadczył: "Nie wierzę, bo pierwszy ich postulat był o zarobkach lekarzy rezydentów, w tej chwili ten postulat również jest, natomiast głównie mówią o niemożliwych (do spełnienia) nakładach na służbę zdrowia, bo budżetu nie można zrujnować".

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Minister zdrowia zapowiedział, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki od 400 do 500 zł miesięcznie (z wyrównaniem od 1 lipca), a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Ponadto, zgodnie z projektem rozporządzenia MZ, rezydenci, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekazał, że premier Beata Szydło zapowiedziała analizy ws. ewentualnego szybszego osiągnięcia 6 proc. PKB.

W piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie w ramach zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania spotkali się m.in przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów. Obecni byli m.in. przedstawiciele podmiotów zrzeszających pacjentów oraz środowiska pielęgniarek i położnych. Nieobecni byli m.in. protestujący lekarze rezydenci. (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 trooper

Bezczelność, nepotyzm i tupet już niedługo rozsadzi ten (nie) rząd w pioruny. Czym więcej takich kwiatków tym lepiej, może w końcu plebs się przebudzi.

! Odpowiedz
10 28 jacek-19

Beszczelnosc rzadzacej parti siega nieba . Sam bierze ciezkie pieniadze za "marszałeka Senatu" a mogby za Bog zaplac .

! Odpowiedz
16 9 mmm1212

Akurat fakt, że lekarz musi czuć w sobie powołanie. To jest idea niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i nie zawsze jest ona sowicie wynagradzana. Dlatego ja osobiście nie mógłbym być lekarzem, gdyż nie czuję w sobie powołania i nie mógłbym zrezygnować z dobrego wynagrodzenia. Zresztą lektura w szkole średniej "Ludzie bezdomni" doskonale ukazuje, jaki powinien być lekarz i co powinien czuć, jakimi zasadami się kierować. W jakimś celu ten język polski w szkołach jest.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 11 rekin1986

Ochrona zdrowia to nie biznes l, lekarz nie księgowy a pacjent to nie pozycja w bilansie jak się idzie dla tego zawodu dla pieniędzy to proponuję każdemu się zastanowić czy chce dochować przysięgi Hipokratesa

Przysięga Hipokratesa dla wszystkich którzy jej nie znają

Przysięgam Apollinowi lekarzowi i Asklepiosowi, i Hygei, i Panakei oraz wszystkim bogom jak też boginiom, biorąc ich za świadków, że wedle swoich sił i osądu [sumienia] przysięgi tej i tej pisemnej umowy dotrzymam.

Swego przyszłego nauczyciela w sztuce (lekarskiej) na równi z własnymi rodzicami szanował będę i dzielił będę z nim życie, i wesprę go, gdy się znajdzie w potrzebie; jego potomków miał będę za braci w linii męskiej i sztuki tej uczył ich będę, gdy zechcą się uczyć, bez zapłaty i pisemnej umowy; na piśmie jak też ustnie wiedzę całą i doświadczenie swoim własnym synom i synom tego, który uczył mnie będzie, jak też przekażę uczniom, którzy umowę tę podpisali i przysięgą tą, jako prawem lekarskim, się związali, lecz nikomu więcej.

Zdrowy tryb życia i sposób odżywiania zalecał będę wedle swoich sił i osądu, mając na względzie pożytek cierpiących, chroniąc ich zaś przed szkodą i krzywdą.
Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.

Nigdy nikomu nie usunę kamieni moczowych przez cięcie (pęcherza), lecz odeślę każdego do ludzi, którzy z zajęciem tym są obeznani.
Do któregokolwiek z domów wnijdę, wejdę dla pożytku cierpiących; obcy mi będzie rozmyślny występek, jak też każda inna nieprawość, zwłaszcza czyny lubieżne na ciałach kobiet i mężczyzn, nie tylko wolnych, lecz i niewolników.
Cokolwiek przy leczeniu albo też poza leczeniem w życiu ludzi ujrzę lub usłyszę, czego ujawniać nie można, milczał o tym będę, za świętą tajemnicę to mając.
Jeżeli więc tej swojej przysięgi dochowam i jej nie naruszę, niech zyskam powodzenie i w życiu, i w sztuce, i sławę u wszystkich ludzi po wsze czasy; jeżeli zaś ją złamię i się jej sprzeniewierzę, niech mnie wszystko przeciwne dotknie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 35 borma

Nie sadzilem , ze facio tak napompowany jest altruizmem. Podzedl na stanowisko na ktorym duzo mniej zarabia. Ale to ca powiedzial swiadczy o systeimie sluzby zdrowia. Mlodzi maja pracowac za fryko , natomiast tacy jak on ordynariusze zarbiaja krocie. Dla idei pracowac. Jesli to sa idee PiSu , nie dalby za nie zlamanego funta. I niech sie facet nie wyglupia. Za idee on i teraz nie pracuje tylko , jak przypuszczam za okolo 20tys zl miesiecznie. Za ten drobiazg jestem tez gotowy dla idei pracowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 49 tw-balbina

Oto dane ze strony Senatu RP o "wolontariuszu" Karczewskim:
Dom-800tys.
Mieszkanie-300tys
działka-150tys.
Wynagrodzenie +dieta niespełna 300tys/rok!!!!!!!!!

! Odpowiedz
3 21 samsza

Karczewski powtórzył też, że rezydenci "strajkują", co też wyszczególniacie w tekście jw.
A 3 dni temu w studiu radia WNET, w ciszy i spokoju, rezydent wyjaśnił mu, że nie strajkują, ale protestują na urlopach. Te ewidentne kłamstwo jak się ma do etyki pana marszałka?

Źródło youtube, strona radia, od minuty 9:41 bo materiał ma ponad 42 min

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 29 jaykob

Panie Karczewski pozwoli Pan, że wyrażę się w słowach Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego śmierć obchodzi Pan z PISem co miesiąc: " spieprzaj dziadu"

! Odpowiedz
43 22 rekin1986

Wkur... mnie roszczeniowość dzisiejszych studentów jeszcze dyplomu nie odebrał przysięgi Hipokratesa nie złożył a już chce zarabiać jak dyrektor we firmie z 10 letnim stażem od szeregowego do dyrektora

Praca w Ochronie zdrowia to Służba a nie biznes jak się idzie do zawodu lekarza dla pieniędzy to proponuje każdemu dać klauzulę zwrotu kosztów kształcenia jak przyjdzie każdemu oddać 400 tys to od razu zmięknie tylko tu trzeba ministra z jajami

Jeszcze 30 lat na karku nie ma a już chce 10 tys wolnego potem oberka

Wszystkiego się zdąży dorobić po specjalizacji jak nie w państwowym szpitalu to w prywatnym gabinecie

Każdy by chciał po 10 tys wypłaty tylko oprócz teorii potrzebna jest praktyka jak nie pasuje to się trzeba nie pchać do zawodu lekarza

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.