REKLAMA

Kapsuła Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

2020-05-31 17:09
publikacja
2020-05-31 17:09

Po około 19 godzinach od startu z Przylądka Canaveral na Florydzie kapsuła Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie zacumowała w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Manewr został przeprowadzony automatycznie.

fot. NASA / / FORUM

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniósł więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

To pierwszy lot załogowy na ISS z terytorium USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Obecną misję wykonują Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami oblatywaczami. Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby z dużym doświadczeniem i z dobrą kondycją psychofizyczną.

Długo oczekiwany start rakiety Falcon 9 przebiegł w sobotę zgodnie z planem. Oglądał go prezydent USA Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence. Wcześniej w środę z powodów niekorzystnych warunków atmosferycznych start rakiety odwołano.

Niedługo po starcie kapsuła załogowa Dragon oddzieliła się od rakiety. Segment główny rakiety udanie wylądował potem na barce oceanicznej.

Amerykańskie media piszą o przełomowym momencie w rozwoju programu kosmicznego. "Jesteśmy znów w kosmosie" - pisano w pierwszych komentarzach. Elon Musk w sobotę powiedział, iż "ma nadzieję, że to pierwszy krok" w podróży na Marsa.

Prezydent Trump obiecuje, że do 2024 roku Amerykanie znów wylądują na Księżycu. Jest to celem programu "Artemis" – jednego z przykładów współpracy sektora prywatnego z rządem federalnym w badaniach kosmosu.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
wrocek65
Przeglądam Bankier.pl i gdzie się tylko pojawia artykuł dot. armii, USA, rosji, gazu to natychmiast w komentarzach pojawia się "ajwaj i inne jego wcielenia" . Dlaczego ten troll nie zajmie się sprawami swojego kraju tylko non stop wpływa na opinię publiczną w Polsce? Czy w rosji nie ma podobnych portali i ciekawych Przeglądam Bankier.pl i gdzie się tylko pojawia artykuł dot. armii, USA, rosji, gazu to natychmiast w komentarzach pojawia się "ajwaj i inne jego wcielenia" . Dlaczego ten troll nie zajmie się sprawami swojego kraju tylko non stop wpływa na opinię publiczną w Polsce? Czy w rosji nie ma podobnych portali i ciekawych tematów np. o Katyniu i innych zbrodniach rosyjskich, o nadużyciach putina i innych jego przydupasów okradających Rosjan na olbrzymie kwoty, o alkoholiźmie na prowincji i prostyyucju w dużych miastach..... tematów jest dużo a ajwaj zajmuje się Polską zamiast swoją ojczyzną.
wektorwg
Ajwaj musi przykryć tragiczną sytuację przeciętnego Rosjanina tematami zastępczymi
ajwaj odpowiada wektorwg
Z tematu rozumiesz ZERO
Pomoga ci dzieci z podwórka
ajwaj
rejestrujesz sie dla znajomosci LGBT ?

TEMAT - KOSMOS
wektorwg odpowiada ajwaj
A co chciałbyś zrobić comming out?
wektorwg
traderfr syrenką? Raczej Ładą po liftingu jeszcze taką po ruskim tuningu, drewniany spojler itp.... A tu piękna Tesla,
traderfr
No dobra, masz rację, nie pomyślałem o Ładzie.
ajwaj odpowiada traderfr
I znowu sie plujtrachy nauczycie czegós :)
PL nie ma swoich samochodów, Magdalenko rozkradla

A np. w Rosji zapisy na AURUSa na 9,5 roku

https://info.aurusmotors.com/
ajwaj odpowiada ajwaj
Pracuja 7/24
rozwijaja
wektorwg odpowiada ajwaj
Taki Amber Gold....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki