REKLAMA

Kandydaci do RPP: Bez pośpiechu do strefy euro, uwaga na poziom długu publicznego

2016-11-15 08:31
publikacja
2016-11-15 08:31

Narodowy Bank Polski powinien utrzymać swoją niezależność, a Polska nie powinna spieszyć się z wejściem do strefy euro wynika z wypowiedzi kandydatów senackich na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Istotne jest utrzymanie długu publicznego w ryzach.

Rafał Sura / Katolicki Uniwersytet Lubelski
"Uważam, że istotne jest dbanie o niezależność Narodowego Banku Polskiego. Nie widzę w perspektywie 6-letniej kadencji Rady możliwości przystąpienia do strefy euro" - powiedział Rafał Sura - kandydat na członka RPP zgłoszony przez grupę senatorów z Prawa i Sprawiedliwości - podczas posiedzenia senackiej komisji budżetowej i finansów.

Dodał, że należy maksymalnie wsłuchiwać się w gospodarkę i opowiada się za nieprzystępowaniem do unii bankowej.

"Zgadzam się, że rolą członka RPP jest dbałość o podtrzymanie niezależności NBP, ale istotny jest podstawowy cel banku centralnego, czyli utrzymanie stabilności cen" - powiedział kandydat na członka RPP Marek Dąbrowski, zgłoszony przez grupę senatorów z Platformy Obywatelskiej.

Jego zdaniem, kwestia wejścia do strefy euro jest w tym aspekcie drugoplanowa, ale kryteria warto mieć cały czas na uwadze i m.in. dbać o utrzymanie deficytu i długu publicznego na bezpiecznym poziomie. "Gospodarka, która rozwija się powinna notować poprawę w finansach publicznych, a tego nie mamy" - wskazał.

"Nawet jeśli perspektywa wejścia do strefy euro jest odległa, to same warunki konwergencji są czymś dobrym. Czy wejdziemy za 10 lat, czy nie wejdziemy w ogóle, ale utrzymanie długu publicznego w ryzach jest czymś pożądanym" - dodał Sura.

Według niego, wprowadzenie podatku bankowego nie wpłynęło na płynność banków.

"W warunkach stabilności gospodarczej nie widzę potrzeby sięgania do takich narzędzi wykorzystywanych w gospodarkach objętych kryzysem. Nie ma takiej potrzeby, aby te niekonwencjonalne narzędzia wprowadzać, ale w razie czego bank centralny może z nich skorzystać" - podkreślił Sura.

Jego zdaniem, ostatnie dane wskazują, że jest możliwe osiągniecie celu inflacyjnego, a "przynajmniej zbliżenie się do niego". "Wydaje mi się, że nie należy obecnego poziomu celu inflacyjnego zmieniać" - dodał Sura.

"Mamy wysoki poziom rezerw walutowych, choć koszt jego utrzymania jest duży."

Według niego, celowe wydaje się objęciem nadzorem banki przez NBP. "Mam wątpliwości, czy pozostałe segmenty dołączać" - dodał.

Senat ma wybrać członka RPP na posiedzeniu w tym tygodniu.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Adolf
Taki ładny Misio , beczuleczka z miodem się sni. Wszystko sie wali wszyscy widzą, koniec epoki , Kapitał płynie za ocean , światowa polityka się zmienia , a tu takie pier..ola pisza , Smiech
~szejker
Mamy wysoki poziom rezerw walutowych? Ten Pan nie wie co mówi. Polska jest w grupie 3 krajów o najmniejszym wskaźniku rezerw do długu posiadanego przez zagranicę.
~men
rezerwa ogółem to 446.332.000.000 zł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki