REKLAMA

Kanadyjska bańka mieszkaniowa

2017-07-13 12:27
publikacja
2017-07-13 12:27
Kanadyjska bańka mieszkaniowa
Kanadyjska bańka mieszkaniowa
/ YAY Foto

Bank Kanady uczynił pierwszy krok, aby przekłuć potężną bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Gdy ten bąbel pęknie, konsekwencje dla 10. gospodarki świata będą katastrofalne.

12 lipca Bank Kanady zdecydował się na pierwszą od siedmiu lat podwyżkę stóp procentowych. Koszty kredytu wzrosły z 0,50 proc. do 0,75 proc. Ekstremalnie niskie stopy procentowe w Kanadzie były utrzymywane od 2009 roku i napędziły bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości, której ekscesy nawet przewyższyły boom hipoteczny w Stanach Zjednoczonych z lat 2000-06. Przez ostatnie 15 lat realne (tj. po uwzględnieniu inflacji) ceny domów w Kanadzie uległy podwojeniu i nadal rosły nawet wtedy, gdy w USA bańka pękła.

O ile w szczycie amerykańskiego szaleństwa kredytowego zadłużenie gospodarstw domowych przekroczyło 120 proc. dochodu rozporządzalnego, tak obecnie w Kanadzie wskaźnik ten sięga 162 proc. Ale to nie tylko oszołomieni tanim pieniądzem Kanadyjczycy napędzają mieszkaniowy boom. Od wielu miesięcy głośno jest o zamożnych Chińczykach, dla których cena za dom w Vancouver czy Toronto nie gra roli. Dla nich to nie tylko inwestycja, ale przede wszystkim przepustka do cywilizowanego świata i spokojnego życia na Zachodzie (choć dla Chińczyków Ameryka to geograficzny wschód).

O tym, że kanadyjskie szaleństwo może powoli dobiegać końca, świadczą statystyki z ostatnich miesięcy. W czerwcu kanadyjski indeks cen nieruchomości był o 2,6 proc. wyższy niż w maju, co było najsilniejszą miesięczną zwyżką w 19-letniej historii tego wskaźnika. W Toronto ceny były o niemal 30 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w Hamilton podniosły się o ponad jedną czwartą!  

Równocześnie odnotowano spadek liczby transakcji. W przypadku Toronto sięgnął on aż 37,3 proc. rdr. To może oznaczać, że nagle zabrakło chętnych na ekstremalnie drogie nieruchomości. Jeśli tak jest faktycznie, to inwestorzy kupujący domy z nadzieją na dalszy wzrost ich cen nie znajdą kupców (tzw. większych frajerów) na swoje przewartościowane inwestycje. Taka sytuacja po pewnym czasie prowadzi do  silnego spadku cen nieruchomości.

Kanadyjczycy przyzwyczaili się, że ceny nieruchomości od lat mają tylko jeden kierunek: w górę. To miało swoje przełożenie na realną gospodarkę. W Kanadzie już ponad 7 proc. zatrudnionych pracuje w budownictwie. To o 40 proc. więcej niż pod koniec XX wieku. Przed kryzysem podobnie wyglądała sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 1993-2006 odsetek budowlańców w sile roboczej podniósł się z 3,5 proc. do przeszło 5 proc. Po załamaniu na rynku kredytowym w roku 2010 wskaźnik ten powrócił w okolice 3,5 proc., a obecnie zbliża się do 4 proc.

Pęknięcie kanadyjskiej bańki będzie zatem skutkowało nie tylko stertą niespłaconych kredytów w sektorze bankowym i stratami u tysięcy „inwestorów”, ale też skokowym wzrostem stopy bezrobocia i zapewne dość poważną recesją. „Kanada ma poważny problem” – skwitował Torsten Slok, główny międzynarodowy ekonomista Deutsche Banku, który już cztery lata temu przestrzegał przed przewartościowaniem kanadyjskich nieruchomości.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
lisior
Podobnie będzie w Polsce po podwyżce stóp procentowych przez RPP..............:)). Ale wszyscy nadal twierdzą, że warto kupić mieszkanie w Polsce bo zaraz będzie drożej...........:)).
~silvio_gesell
Prawdziwa bańka jest w Polsce, a nie w Kanadzie gdzie rośnie populacja.
marekjam
Mieszkań w PL jest mało, są małe i w złym stanie technicznym. Na dodatek od kilku lat ceny stoją w miejscu... Faktycznie, wszelkie objawy bańki :D
talmud
pedarator zamiast usuwac wpisy dziadka -open mind- ktory wpisuje bzdury pare razy pod artykulem

to moj wpis skasowa, boje sie glupcow!!!
open_mind
To nie spoglądaj w lustro !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Jesteś mistrzem ! Takich "Januszy" Elity potrzebują.
open_mind
Daj sobie spokój, z ekonomią.
open_mind
T o było do @ m_patryk
open_mind
Tytuł z zachodniego portalu "To będzie długie i ciężkie lato. Inwestorzy ostrzegają że nawet FED USA, nie wierzy w swoje własne prognozy.”

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki