REKLAMA

Kaczyński: Wzrost płac wciąż jest wyższy niż inflacja

2022-06-25 18:20, akt.2022-06-25 22:54
publikacja
2022-06-25 18:20
aktualizacja
2022-06-25 22:54
Kaczyński: Wzrost płac wciąż jest wyższy niż inflacja
Kaczyński: Wzrost płac wciąż jest wyższy niż inflacja
/ FORUM

Walczymy z inflacją - powiedział w sobotę na spotkaniu we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W Polsce płace cały czas rosną - mówił przypominając dokonania obu kadencji rządu PiS prezes partii.

"Nawet dzisiaj w stosunku do inflacji wzrost płac jest wyższy niż inflacja. Wiem, że to trudne do uwierzenia, ale tak jest, a niedługo przyjdą dane OECD, czyli 36. najbogatszych państw świata, Polska należy do tej organizacji, no i okaże się, że pod pewnym względem jesteśmy jedynym krajem, ale nie chcę tutaj więcej o tym mówić, niech te dane staną się danymi oficjalnymi" - mówił Kaczyński we Włocławku.

"Krótko mówiąc okazało się, że można - że Polska może być po prostu krajem bardziej sprawiedliwym i bardziej życzliwym mieszkańcom" - podsumował.

"My walczymy z inflacją (...) ale czy tak, jak walczono z kryzysem lat 2008-2010 - podnosząc podatki? Nie, proszę państwa, my obniżamy podatki, w pewnych wypadkach, na przykład gazu, czy podstawowych artykułów żywnościowych do zera i to nawet nie pytając o zgodę Unii Europejskiej. W innych wypadkach - ciepło do pięciu procent, w innych wypadkach do ośmiu procent" - wyliczał.

Jak mówił prezes Kaczyński, jeśli chodzi o podnoszenie stóp procentowych, to jest to konieczne w walce z inflacją, ale oczywiście kosztuje tych, którzy zaciągnęli kredyty. "Ale są wakacje kredytowe cztery raz w tym i cztery razy w przyszłym roku i to na koszt banków" - przypomniał.

"Robimy, co możemy i nie opowiadamy, że nie ma guzika, na który bym zawsze naciskał, ale nie ma takiego guzika, że właśnie nie ma pieniędzy, że nie ma możliwości" - powiedział Kaczyński.

"Że w Zakopanem, ani nigdzie nie zakopano tych pieniędzy - okazało się, że gdzieś zakopano. Ja jestem przekonany, że znaczna ich część odnalazłaby się, gdyby ktoś miał takie możliwości w bankach w różnych krajach świata. Nawet kiedyś - za naszych zeszłych rządów szukaliśmy ich, ale okazało się, że szwajcarskie banki są jednak rzeczywiście dyskretne" - stwierdził. "Chociaż były pewne poszlaki, nie udało się ich zweryfikować" - dodał szef rządzącego ugrupowania.

Przypomniał, że po 1989 r. kiedyś nawet mówiono wprost, że Polskę trzeba rozkraść, bo to jedyna metoda, by wprowadzić tu gospodarkę rynkową.

"Polski nie trzeba rozkradać i myśmy ten proces zatrzymali - zatrzymaliśmy ten proces prywatyzacyjny. On oczywiście miał sens, gospodarka musi być w większości prywatna, musi być gospodarką rynkową, co do tego nie ma wątpliwości żadnych, nigdzie na świecie inny model się nie sprawdził. Zawsze się to kończyło fatalnie, w każdym miejscu, wszystko jedno, czy to było w Związku Sowieckim, czy Ameryce Łacińskiej, Afryce, (...) czy też w Europie - zawsze źle i zawsze ten sam efekt" - podkreślił Kaczyński.

"Gospodarka rynkowa musi istnieć i to jest poza jakąkolwiek dyskusją, ale gospodarka rynkowa opiera się prawa rynku, o prawa konkurencji" - przypomniał dodając, że dzięki temu usuwa z niej źle funkcjonujące podmioty.

Ocenił, że w Polsce takiego procesu nie było, bo "kto wygrywał (...) - kto miał dostęp do pieniędzy, do taniego kredytu, chociaż kredyty były bardzo drogie i dostęp do decyzji administracyjnych, a kto miał do nich dostęp - ci, którzy byli po dobrej stronie mocy, czy ci z drugiej - swoi, jak ktoś tu z powiedział" - przekonywał.

Podkreślał, że również pod względem doboru kadr rządy PiS wiele zmieniły w stosunku do PRL-owskiej i późniejszej zasady doboru "negatywnego doboru - czym kto gorszy, tym miał łatwiejszy start w górę". (PAP)

autor: Aleksander Główczewski, Tomasz Więcławski

ago/ twi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (70)

dodaj komentarz
bobulek
Polski nauczyciel otrzymał podwyżkę 4.4%!!!!
To faktycznie jest znacznie więcej niż inflacja :)
Podobnie rzeczywistość wygląda w wielu innych branżach, zgoda politycy, służby mundurowe, zatrudnieni w dużych aglomeracjach może i gonią inflację ale reszta zaczyna tonąć w tej rzeczywistości.
Znów zaczyna się mówić o 700+ i
Polski nauczyciel otrzymał podwyżkę 4.4%!!!!
To faktycznie jest znacznie więcej niż inflacja :)
Podobnie rzeczywistość wygląda w wielu innych branżach, zgoda politycy, służby mundurowe, zatrudnieni w dużych aglomeracjach może i gonią inflację ale reszta zaczyna tonąć w tej rzeczywistości.
Znów zaczyna się mówić o 700+ i innych formach rozdawnictwa a pracującym "brakuje" na wzrost wynagrodzeń...
Dokąd zmierzasz Polsko?

milky_on
Jak sobie przyznali po 30-60% podwyżki to z pewnością ....
anty12
Mateuniu ładnie mu wyprał czerep.
anty12
U nich na pewno. Dziadziuś odpłynął. Szkoda że tylko ogląda tvpis.
nostsherlock
No dobra, gość jest dylatantem ekonomicznym. Wystarczy 10 minut szukania informacji w internecie, żeby mieć większe zrozumienie rzeczywistości. Jak to się stało, że w tym kraju najwięksi nieudacznicy podejmują kluczowe decyzje?
nasch_tschalnik
Polskość to nienormalność?
daniel_1
Inflacja 8%- jeden miesiąc pracy idzie w piach.
Inflacja zaraz będzie ok 16%....
carlito1
To jest powiedzenie ludziom wprost! Jest inflacja i jest ok. niech się inni martwią my problemu nie widzimy..
podatnik-
Prezesie dwie wieże, nie każdemu płacą w tylu miejscach na raz! Tylko wtedy wzrost jest większy od inflacji!
langdon25
Kaczyński idź tak gdzie Ukraińcy wysłali ruski okręt !!!

Zostaw Polaków w spokoju .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki