Kaczyński: Nie ma relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią

Nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią, to dwie oddzielne instytucje; poseł i szef partii ma prawo być szefem rady fundacji - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnia "Sieci", którego fragmenty opublikowano na portalu wPolityce.pl.

(fot. Adam Panczuk / FORUM)

O wywiadzie "Wszystko zgodnie z prawem", który ukaże się w poniedziałek w tygodniu "Sieci" poinformowała na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek.

W cytowanych na portalu wPolityce.pl wypowiedziach Jarosław Kaczyński odnosi się do publikacji przez "Gazetę Wyborczą" taśm z nagraniami rozmów, w których uczestniczył.

"To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma. Ale parę spraw chcę sprostować, bo mamy do czynienia z całą masą nieprawdziwych sugestii. Na przykład czy poseł i szef partii ma prawo być szefem rady fundacji, czyli de facto rady nadzorczej? Otóż ma prawo, to nie jest złamanie żadnego przepisu" - powiedział tygodnikowi prezes PiS.

"Za bezczelną manipulację uznaję twierdzenie, że ta sprawa ma cokolwiek wspólnego z art. 24 Ustawy o partiach politycznych, która zakazuje im działalności gospodarczej. Dlaczego to manipulacja? Bo nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje" - dodał Kaczyński.

"GW" opublikowała w zeszły wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez "GW" rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa - jak podawała "GW" - miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. W środę "GW" pisała zaś, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec. (PAP)

mro/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 karbinadel

Zagadka: po czym poznać, że pan ze zdjęcia kłamie? Odpowiedź: rusza ustami

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 26 nostsherlock

Ale jak osobą związaną z fundacją jest wysoko postawiony polityk, który może wpływać na decyzje administracyjne (oficjalnie bez powiązań finansowych, bo tak mówi), to już nie jest dobrze. Może po wyborach coś się zmieni na scenie politycznej i panowie z CBA go przymkną (ale patrząc po ilości skorumpowanych polityków w więzieniu, nie liczyłbym na to)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 45 saintclair

PIS
Podpierdzielimy I Słońce

! Odpowiedz
17 61 artimu

Te wieżowce, miały być taką duża pralnia łapówek za intratne kontrakty, kto wynajmie ma zapewniony wygrany przetarg i wszystko jest zgodne z prawem jak sam powiedział Kaczyński, przecież prawa nie łamie.
Tylko zapomniał dodać że to jest niemoralne, tak samo jak:
- przyznać sobie wolną kwotę od podatku 27tyś, a obywatelom 3tyś
- wypłacać odprawy co dwa lata za bycie ministrem i wiceministrem dla zasłużony dla partii tak zwana rekonstrukcja rządu
- stanowiska w spółkach państwowych dla byłych posłów i ich rodzin itp.
Jak powiedział przewrotnie pan prezydent Duda
"Ojczyznę dojną racz nam wrócić panie"
Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 41 prezes_jan

Jarosław I Uczciwy

! Odpowiedz
20 70 mith21

Kryształowy oszust.

! Odpowiedz
25 75 pluto85md

Kapiszon z ktorego trzeba sie tlumaczyc? Ja czekam na tlumaczenia prokuratury z braku przesluchania pana K.

! Odpowiedz
14 59 karbinadel

Ludzki pan...

! Odpowiedz
40 93 onurb

Już nie mogę patrzeć na tego pana. Takiej obłudy i fałszu dawno nie widziałem. Jestem już tym panem i jego działaniami bardzo zmęczony. Podzielił i skłócił cały naród i cofnął nas do ciemnogrodu. W związku z tym napiszę krótko, panie Kaczyński Przeproś pan i Spadaj już z życia publicznego. Mam nadzieje, że to nastąpi już w październiku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil