KRD: prawie 10 miliardów złotych zaległych alimentów

Dłużnicy alimentacyjni w Polsce są winni swoim dzieciom 9,7 miliarda złotych, a w bazie danych Krajowego Rejestru Długów znajduje się już ponad 300 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci - podaje KRD. Średnie zadłużenie przekracza 32 tysiące złotych.

KRD informuje, że od 1 lipca ubiegłego roku, czyli od momentu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu karnego obligującej gminy do dopisywania dłużników alimentacyjnych do wszystkich biur informacji gospodarczej, kwota zobowiązań alimentacyjnych rośnie lawinowo ­- łączne zadłużenie alimentacyjne w Biurze Informacji Gospodarczej KRD wzrosło w tym okresie o 4,6 miliarda złotych, czyli o ponad 90 procent.

"Dla rodzica uchylającego się od płacenia alimentów wpis do KRD oznacza spore konsekwencje. Dłużnik może spotkać się między innymi z odmową przyznania kredytu, pożyczki, zakupów na raty czy telefonu na abonament. Jedynym poszkodowanym jest tu jednak dziecko. Rodzice, którzy nie płacą na swoje potomstwo, zwyczajnie je okradają" mówi, cytowany w komunikacie, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki.

Według danych KRD najczęściej na swoje potomstwo nie płacą rodzice pomiędzy 36. a 45. rokiem życia - to ponad 37 procent wszystkich dłużników alimentacyjnych. Statystycznie największe zobowiązania z tytułu niezapłaconych alimentów mają matki i ojcowie w wieku od 46 do 55 lat, a średni dług w tej kategorii wiekowej wynosi niemal 37 tysięcy złotych - zaznacza KRD w komunikacie.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że z największą liczbą osób z zadłużeniem alimentacyjnym boryka się województwo śląskie - alimentów nie płaci ponad 36 tysięcy Ślązaków. Łączna wartość ich długów przekracza 1,1 miliarda złotych. Statystyczny dłużnik ze Śląska ma do oddania swoim dzieciom średnio 30 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o zaległości alimentacyjne w stosunku do liczby mieszkańców, najlepiej jest w Małopolsce, gdzie alimentów nie płaci 4 na 1000 mieszkańców. Najgorsza sytuacja panuje w województwie lubuskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada od 11 do 12 dłużników alimentacyjnych. Rekordzistą wciąż pozostaje 46-letni mieszkaniec Podkarpacia, który swoim dzieciom ma do oddania ponad pół miliona złotych.

KRD zwraca też uwagę, że choć do końca 2015 roku gminy miały obowiązek przekazania danych na temat zadłużenia alimentacyjnego do biur informacji gospodarczej, wciąż jednak nie wszystkie samorządy wywiązały się z tego wymogu.

"Do Krajowego Rejestru Długów zgłosiło się dotychczas 2341 spośród 2478 gmin. Wśród tych, które podpisały umowę są jednak i takie samorządy, które do tej pory nie przekazały informacji o alimentach. Żadnego dłużnika do bazy danych KRD nie dopisały jeszcze 343 gminy" mówi, cytowany w komunikacie, Łącki.

KRD przypomina także, że z możliwości wpisania dłużników alimentacyjnych do baz danych biur informacji gospodarczej mogą skorzystać nie tylko gminy, ale też i osoby fizyczne. Zwraca również uwagę, że powództwo jest zwolnione z opłaty sądowej, a przy egzekwowaniu środków osoby poszkodowane korzystają z pierwszeństwa w zaspokojeniu przed m.in. należnościami publiczno-skarbowymi, natomiast sami dłużnicy mogą stracić prawo jazdy, a nawet trafić na dwa lata do więzienia. (PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Mateusz_K

Zapraszam 7 MAJA na zrzutkę na moje alimenty.
Zadeklarowała już udział cała postępowa opozycja. Polskie kobiety kochają alimenciarzy w związku z tym będę miał nową kitkę.

! Odpowiedz
0 0 ~kwik-kwik

jak widać po komentarzach, twarzą polskiego alimenciarstwa jest bezdyskusyjnie pan Mateusz z Komitetu Obrony Dekoracji. Dlaczego jeszcze nie siedzi?

! Odpowiedz
4 1 ~wwff

Uwaga, uwaga!!! Polska Konstytucja obowiązuje już 225 lat, a PIS uparł się, że by właśnie teraz przeszła przymusowy lifting.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 11 ~Lili

alimenciarze wszystkich krajów łączcie się! wielki wódz kijowski wskaże wam teraz jak walczyć o swe prawa!

! Odpowiedz
8 1 ~Alex

Tak samo jak niektórzy posłowie pisu... dokładnie ten sam poziom. To jest problem katolickiego wychowania, które nakazuje być dumnym z tego, że ma się gdzieś innych.

! Odpowiedz
1 9 ~lio

Szef Kodu sz...ta wyciagajaca ludzi an ulice chodzo w asyście policji wolno 80tys długu i nikt tego trepa nie zatrzyma 07 maja tego roku

POlska to nie państwo prawa to banaowa republika

! Odpowiedz
2 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 15 ~mlody

Kiedy ci zlodzieje okradajacy wlasne dzieci z kijowskim na czele trafia do wiezienia?

! Odpowiedz
14 1 ~pisobolszewia

jedyni złodzieje to ci z PISu okradli mnie juz na tysiące zł(OC,śmieci,TV,konto w banku)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne