Jest projekt ustawy o pierwszeństwie pieszych. Złożyli ją posłowie KO

Posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba złożyli w piątek w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o pierwszeństwie pieszych. Ustawa ma na celu ochronę i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię.

(fot. Hashim / Pexels)

"Składamy tę ustawę, dlatego że mówimy sprawdzam premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Premier Morawiecki dwukrotnie w tym roku zapowiadał przedstawienie i przyjęcie ustawy, która będzie chroniła pieszych" - oświadczyli podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Pomaska wyraziła nadzieję, że ustawa jak najszybciej trafi do porządku obrad Sejmu i zostanie przyjęta. "Liczymy na to, że dobre projekty będą mogły być przyjmowane ponad politycznymi podziałami. Tego typu rozwiązania nie mogą być przedmiotem sporu politycznego, bo chodzi tu o ludzkie zdrowie i życie" - dodała.

Jeśli nie widzisz poniższej sondy, kliknij tu.

Zapowiedziała również współpracę nad kształtem ustawy z komisją infrastruktury, której przewodniczy poseł KO Paweł Olszewski. "Z naszej strony jest wola, aby również komisja infrastruktury w trybie szybkim i pilnym zajęła się tą ustawą" - zapewniła.

Wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Michał Szczerba (KO) zaznaczył, że jest to pierwszy projekt, który Koalicja Obywatelska składa w obecnej kadencji Sejmu. "Świadomie chcemy zwrócić uwagę wysokiej izby oraz opinii publicznej na problem, jakim jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych". Szczerba przywołał również policyjne statystyki dotyczące wypadków w ruchu drogowym, które pokazują, że na polskich drogach w 2018 r. zginęło 2862 osób, z czego 285 zginęło na przejściach dla pieszych.

W opinii przedstawiciela wnioskodawców projekt jest również odpowiedzią na potrzeby osób starszych, po 60 roku życia, które "są głównymi ofiarami wypadków na przejściach dla pieszych".

Szczerba przypomniał, że ta propozycja zmian przepisów dotyczących pieszych uczestniczących w ruchu drogowym bazuje na rozwiązaniach zaproponowanych w 2015 r. przez rząd koalicji PO-PSL. "Projekt, który dzisiaj składamy jest konkretną propozycją. Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich klubów parlamentarnych, ale przede wszystkim do rządu i premiera - projekt jest gotowy, rozpocznijmy nad nim pracę" - powiedział.

W rozmowie z PAP poseł Michał Szczerba dodał, że przepisy dotyczące innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie rowerzystów zostaną zaproponowane później przez komisję infrastruktury. "Jesteśmy otwarci na zmiany zapisów projektu i opinie strony społecznej. Chcielibyśmy w toku prac uwzględnić orzecznictwo sądowe. Prawa muszą być jednoznacznie po stronie pieszego" - dodał.

Autor: Anna Machińska

anm/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 5 ertom

Dopiero będzie czyste powietrze w miastach jak każdy będzie musiał hamować i ruszać co 100 metrów.

! Odpowiedz
27 9 2kbb

Dziwię się czasami Morawieckiemu i Kaczyńskiemu że wprowadzają do obiegu taki mniej istotne kwestie jak piesi zbliżający się do przejść. Przecież już dzisiaj piesi mają pierwszeństwo i nic też się nie stanie jak młodzi gówniarze będą wchodzić pod koła ciężarówek czy autobusów które mają dużo dłuższą drogę hamowania. Dlaczego Morawiecki zanim powie coś na Expose nie skonsultuje to z fachowcami. Polska wymaga bardzo szybkich odważnych i kompleksowych działań np w gospodarce i sprawach związanych z prowadzeniem działalności a Rząd w ostatniej chwili gasi pożar i wrzuca ustawę ZUS zwolnienie Plus... Czy Morawiecki nie jest już przepracowany ? Gdzie tam w rządzie i Partii PIS jest delegowanie zadań i podział kompetencji ? Ja sobie zdaję sprawę że chłopaki są jeszcze po kampanii ale kiedyś chyba trzeba uspokoić nastroje i planować i wykonywać działania w zaciszu gabinetów a nie na forum Sejmu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 19 2kbb

Ta choł...a z KO jest w stanie złożyć każdą ustawę aby tylko rzucić piasek w tryby... Nie może być też tak ze ruch w miastach będzie blokowany tylko dlatego że do przejścia zbliża się pieszy... To jest absurd... Piesi muszą patrzeć czy mogą wejść na przejście i ładować się w rozpędzone samochody. Przecież pieszy nie będzie miał nigdy pierwszeństwa na torach tramwajowych samochodowych czy ścieżkach rowerowych... Dzisiejsze przepisy są wystarczające i nie ma potrzeby ich zmieniać...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 26 antybolszewik

PO mogło wprowadzić teraz niech się nie wtrąca. W końcu będzie tak jak w innych krajach Europy. Brawo.

! Odpowiedz
28 38 zenonn

Posłowie powinni tez debatować pierwszeństwo na torach tramwajowych, kolejowych,
A nuż pieszy ma pierwszeństwo na kolejowym przejeździe.

! Odpowiedz
29 34 cek

bezpieczenstwo to zakaz wtargniecia pieszego na pasy przed upewnieniem sie czy nie wpadnie pod pojazd

! Odpowiedz
28 42 jarof1

Kiedyś uczyli: popatrz w lewo, popatrz w prawo, jeszcze raz w lewo i po upewnieniu się, że możesz bezpiecznie przejść - wchodzisz na jezdnię.
Teraz uczą - wchodź śmiało bez rozglądania się bo przecież masz pierwszeństwo.
Cmentarze pełne są tych, którzy mieli pierwszeństwo...

! Odpowiedz
30 21 zenonn

Pieszy przejechany na jezdni jest zawsze sam sobie winien. Ma obowiązek zachować ostrożność.
Miliony przechodzą, jednostki giną
Miejskie kundle nie dają się przejechać, rozgladają sie. Psy salonowe prowadzone na smyczy potrafią wleźć pod auto, a durna baba z mordą do szofera.
Baba co dostała z liścia na przejściu za darmo nie dostała, myślec jej nie kazano

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 0 zenonn

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/potracenie-na-pasach-oto-jak-latwo-doprowadzic-do-tragedii/6k2n25q

! Odpowiedz
22 3 zenonn

https://www.radiozet.pl/Motoryzacja/22-latka-potracona-na-pasach.-Weszla-na-czerwonym-swietle-WIDEO

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne