REKLAMA

KO chce likwidacji kryterium dochodowego w dodatku uzupełniającym

2020-08-31 13:12
publikacja
2020-08-31 13:12
KO chce likwidacji kryterium dochodowego w dodatku uzupełniającym
KO chce likwidacji kryterium dochodowego w dodatku uzupełniającym
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

O zniesienie kryterium dochodowego przy dodatku uzupełniającym dla niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnego życia zaapelowały w poniedziałek posłanki KO Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej posłanki poinformowały, że klub Koalicji Obywatelskiej składa projekt ustawy o zniesieniu kryterium dochodowego przy tzw. świadczeniu uzupełniającym dla niepełnosprawnych. Chodzi o osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to, jak przypomniała Hartwich, wynosi 500 zł. "Chodzi o zwykłą ludzką solidarność, sprawiedliwość społeczną" - mówiła Hartwich. "Ta ustawa nie może trafić do zamrażarki, niepełnosprawne osoby nie mogą dłużej czekać na tak drobną pomoc" - przekonywała.

Podczas konferencji zabrał głos także niepełnosprawny Andrzej Sucholewski. "Ten projekt zrównuje wszystkie osoby, które pobierają 500 plus, nie może być, że jedni pobierają to bez kryterium dochodowego, a niepełnosprawni mają to kryterium i muszą stawać przed komisją" - mówił.

"Pojęcie solidarności to również solidarność z tymi, którym jest trudniej, z osobami z niepełnosprawnościami" - przekonywała Okła-Drewnowicz, zwracając się do innych ugrupowań o poparcie projektu. Składanego, jak dodała, nieprzypadkowo w dniu 31 sierpnia.

Zgodnie z uchwaloną w lipcu 2019 roku ustawą o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

pś/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
Żywa gotówka wciąż jej mało?

Powiązane: 500 zł dla osób z niepełnosprawnością

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki