REKLAMA

KNF żąda zawieszenia notowań Bumechu. "Podejrzenie istotnych nieprawidłowości"

2017-03-24 09:18
publikacja
2017-03-24 09:18
KNF żąda zawieszenia notowań Bumechu. "Podejrzenie istotnych nieprawidłowości"
KNF żąda zawieszenia notowań Bumechu. "Podejrzenie istotnych nieprawidłowości"
/ Bumech

W środę chińska China Coal Energy Company Limited ujawniła się w akcjonariacie Bumechu. Po burzliwych dwóch dniach wzrostów, KNF zażądała od GPW zawieszenia notowań akcji spółki. GPW przychyliła się do tego żądania.

Z upoważnienia Komisji Nadzoru Finansowego skierowano do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie żądanie zawieszenia obrotu akcjami spółki Bumechu od dnia 24 marca 2017 roku do 24 kwietnia 2017 roku włącznie.

- W ocenie UKNF istnieje podejrzenie istotnych nieprawidłowości związanych z ujawnianiem stanu posiadania akcji spółki BUMECH SA. Zdaniem UKNF zawieszenie obrotu na okres jednego miesiąca pozwoli na dokonanie niezbędnych ustaleń stanu faktycznego. W przypadku wcześniejszego wyjaśnienia przedmiotowej sprawy, obrót akcjami spółki BUMECH SA zostanie wznowiony przed upływem miesięcznego terminu - czytamy w komunikacie.

KNF powołuje się na art. 20 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w przypadku gdy obrót określonymi instrumentami finansowymi jest dokonywany w okolicznościach wskazujących na możliwość zagrożenia prawidłowego funkcjonowania rynku regulowanego lub bezpieczeństwa obrotu na tym rynku, albo naruszenia interesów inwestorów, na żądanie KNF, spółka prowadząca rynek regulowany, zawiesza obrót tymi instrumentami finansowymi na okres nie dłuższy niż miesiąc.

Boom na Bumechu

W środę, tuż po południu, na rynek trafiła informacja, wedle której chińska spółka China Coal Energy Company Limited dokupiła 5,54 proc. akcji Bumechu, w wyniku czego jej udział w akcjonariacie wzrósł do 9,77 proc. Co więcej, w komunikacie wyemitowanym przez Bumech dodano, że: "China Coal deklaruje także, że dalszy wzrost zaangażowania kapitałowego w spółce jest możliwy i może zostać zwiększony w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania niniejszego powiadomienia".

Takie doniesienia spotkały się oczywiście reakcją inwestorów. Akcje Bumechu momentalnie zdrożały z 0,90 zł do nawet 1,50 zł. Wczorajszą sesję Bumech zakończył wzrostem o 26%, a jego akcje już o 11:52 zostały zawieszone ze względu na raptowny ruch w górę. Warto też dodać, że wzmożone zainteresowanie ze strony inwestorów wywindowało Bumech na czwarte miejsce Rankingu popularności spółek – to lokata wyższa od KGHM, PZU czy CD Projektu.

Bumech to przedsiębiorstwo z branży maszynowej świadczące usługi dla górnictwa. Trzy podstawowe obszary działalności to: drążenie wyrobisk podziemnych, produkcja urządzeń i maszyn górniczych i serwis i remonty maszyn.

KNF/ MŻ

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Nauczyciel
Mozna kupic ich dlugi na rynku. Ponad 5 mln. Cos zarzad nie placi rachunkow...
~bbola
no i bardzo dobrze, w końcu coś robią
~haremik_głup_Rysia
Nikt kto myśli poważnie o przejęciu spółki z Giełdy nie skupuje papierów na sesjach!
Powinien zrobić wezwanie!!! To naprawdę proste!!! Ten rząd w końcu wziął się za porządki!!!
~tospróbuj
To mówisz,że majac niespełna 10% akcji można wezwać do sprzedaży pozostałych akcji?
~BRIJU-hu
A przy BRIJU to panowie... nic się nie stało... Jedziemy dalej.
~heh
A co wg Ciebie powinni zrobić? Zawiesić notowania po wynikach cząstkowych i odwiesić 70% niżej? A może w ogóle już nie odwieszać? Nie było powodu, żeby zawieszać BRIJU. Wręcz przeciwnie - zawieszenie to by była zbrodnia. To co się stało jest elementem ryzyka zwiazanego z inwestowaniem na giełdzie. Mogę Ci tylko A co wg Ciebie powinni zrobić? Zawiesić notowania po wynikach cząstkowych i odwiesić 70% niżej? A może w ogóle już nie odwieszać? Nie było powodu, żeby zawieszać BRIJU. Wręcz przeciwnie - zawieszenie to by była zbrodnia. To co się stało jest elementem ryzyka zwiazanego z inwestowaniem na giełdzie. Mogę Ci tylko współczuć, bo wiem jakie to uczucie.
~michal odpowiada ~heh
A co z tymi którzy Bumech kupowali p 1,5 ? Jak już to notowania zawiesić 22 marca po sesji.
~SONDA
Czy uważasz, że najlepszy byznes na GPW robią WSI?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki