KNF przestrzega przed ICO – „przestrzeń nieuregulowana”

analityk Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat, w którym przestrzega inwestorów korzystających z tzw. pierwotnych ofert tokenów (ICO) przed szczególnymi typami ryzyka. Organizatorom zbiórek korzystających z nowej technologii przypomniano o możliwej odpowiedzialności karnej.

Na łamach Bankier.pl informowaliśmy przed kilkoma miesiącami o rosnącej popularności Initial Coin Offerings (ICO). Polegają one na emisji kryptotokenów w zamian za tradycyjne lub wirtualne waluty. Tokeny reprezentować mogą prawo do nabycia dóbr lub usług w przyszłości, ale miewają także funkcje zbliżone do akcji lub instrumentów dłużnych.

KNF przypomina o ryzykach towarzyszących emisji kryptotokenów
KNF przypomina o ryzykach towarzyszących emisji kryptotokenów (YAY Foto)

22 listopada Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat, w którym odnosi się do tego fenomenu. Przestrzega w nim, że inwestowanie w tokeny jest „wysoce ryzykowne”. ICO promowane są szeroko w mediach społecznościowych i za pomocą internetowych reklam, a polscy inwestorzy mogą uczestniczyć również w zbiórkach prowadzonych przez podmioty mające swoją siedzibę w innych krajach.

KNF wymienia kilka typów ryzyk, na które narażone są nabywcy kryptotokenów. Pierwszym z nich jest brak ochrony prawnej w przypadku zetknięcia się z oszustwami, wyłudzeniami i innymi nieprawidłowościami w dystrybucji jednostek. Wynika to z braku regulacji – ICO w znacznej części znajdują się poza obszarem nadzorowanego rynku finansowego. „Wobec braku gwarancji wynikających z regulacji prawnych, inwestorzy powinni być bardzo dobrze zorientowani co do statusu podmiotu oferującego tokeny, treści i skutków umowy, którą zawierają nabywając token. Nie można również wykluczyć, że niektóre z ICOs są przeprowadzane w celu legalizacji pieniędzy pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł” – wskazano w dokumencie.

Nadzorca zwraca także uwagę na skąpy zakres informacji publikowanych w tzw. whitepapers towarzyszących ICO. Dokumenty te mogą być niepełne, wprowadzające w błąd i niezweryfikowane przez niezależne podmioty. „Brak możliwości zrozumienia ryzyk związanych z inwestycją jest natomiast okolicznością uniemożliwiającą stwierdzenie, czy jest ona rzeczywiście dostosowana do potrzeb inwestycyjnych nabywcy” – podkreśla KNF.

Komisja przypomina o ograniczonej płynności tokenów i wysokiej zmienności ich wartości. Inwestor może nie być w stanie wyjść z inwestycji, a także natknąć się na problem manipulacji cenowych. KNF wskazuje również na zdarzające się przypadki niedostatecznego zabezpieczenia od strony technologicznej organizowanych ofert. Naraża to kupujących na utratę nabytych tokenów.

Organizatorzy ICO powinni mieć się na baczności

Nadzorca udzielił w komunikacie napomnienia podmiotom rozważającym przeprowadzenie ICO. Zdaniem KNF przed takim krokiem należy szczegółowo przeanalizować wszelkie aspekty prawne akcji. „Dotyczy to w pierwszej kolejności ustalenia, czy planowana działalność w sferze ICOs jest związana z koniecznością uzyskania określonego zezwolenia. KNF przypomina, że prowadzenie działalności bez zezwoleń wymaganych przepisami ustaw regulujących rynek finansowy jest sankcjonowane przepisami karnymi. W przypadku wątpliwości po stronie podmiotów oferujących ICOs dotyczących oceny działań i podlegania konkretnym wymaganiom prawnym, istnieje możliwość skierowania zapytania do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, która dążąc do zapewnienia stabilnego i bezpiecznego rozwoju innowacji finansowych, będzie mogła dokonać oceny konkretnego przypadku” – podkreślono w dokumencie.

Działania KNF nie powinny być zaskoczeniem dla obserwatorów rodzącego się rynku tokenów. Ostrzeżenia wydały wcześniej podobne instytucje w innych krajach – m.in. SEC w USA, a także nadzorcy z Niemiec, Francji i Holandii. W połowie listopada stanowisko dotyczące ICO opublikował także ESMA – Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj