REKLAMA

KNF podejrzewa przestępstwo na akcjach Ursusa

2019-04-09 15:59
publikacja
2019-04-09 15:59

W marcu podmioty związane z głównym akcjonariuszem Ursusa sprzedawały akcje, gdy spółka opóźniała publikację informacji o wejściu komornika. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że mogło dojść wówczas do przestępstwa wykorzystania informacji poufnej.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

- W dniu 9 kwietnia 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła uchwałę w sprawie przekazania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu w dniu 22 marca 2019 r. zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej (...) w związku z obrotem akcjami Ursus SA oraz o blokadzie rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego spółki POL-MOT Auto SA - czytamy w komunikacie komisji.

Chodzi o sprawę, którą opisywaliśmy w artykule "Ursus zataja informacje, a główny akcjonariusz sprzedaje akcje". Przypomnijmy, 20 marca Ursus podał do publicznej wiadomości fakt zajęcia przez komornika sądowego ruchomości spółki na poczet zadłużenia w PKO BP.  Problem w tym, że zarząd Ursusa dowiedział się o działaniach komornika już 11 marca. I dopiero po 9 dniach zdecydował się opublikować tą bardzo ważną dla akcjonariuszy wiadomość.

Ursus powołał się przy tym na rozporządzenie MAR, które pozwala opóźnić przekazanie ważnej informacji do opinii publicznej. „Powodem podjęcia przez Emitenta decyzji o opóźnieniu przekazania do publicznej wiadomości informacji o otrzymaniu powyższej korespondencji jest fakt, iż na dzień niniejszego raportu, tj. 11 marca 2019 r. komornik nie podjął innych czynności egzekucyjnych ponad doręczenie opisanych pism” – tłumaczyła się spółka.

Informację poufną ujawniono dopiero, gdy komornik dokonał zajęcia ruchomości należących do Ursusa, o czym spółka poinformowała w osobnym komunikacie ESPI. W międzyczasie jednak, spółka INVEST-MOT Sp. z o.o. – będąca podmiotem dominującym wobec POL-MOT Holding, głównego akcjonariusza Ursusa, poinformowała, że jej spółka zależna w dniach 18-19 marca 2019 r. sprzedała łącznie 722.235 akcji Ursusa, stanowiących 1,12% wszystkich akcji spółki. - Mamy zatem do czynienia z sytuacją, gdy główny akcjonariusz sprzedaje akcje, zanim rynek pozna ważną informację cenotwórczą - pisał wówczas Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

KNF wyszedł z podobnego założenia. Z ustaleń komisji wynika, że wspominaną spółką zależną, która sprzedawała akcje Ursusa, był POL-MOT Auto SA. Zdaniem komisji trzy osoby blisko związane ze sprzedającym znajdowały się na liście osób mających stały dostęp do informacji poufnych Ursusa. A przypomnijmy, że transakcje te miały miejsce pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej, a jej upublicznieniem.

fot. / / KNF

Poza transakcjami, o których informowała spółka Ursus SA, POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje także na sesji w dniu 20 marca br. przed publikacją opóźnionej informacji poufnej. Powyższa tabela prezentuje wolumeny sprzedaży akcji Ursus SA przez POL-MOT Auto SA na GPW w dniach 11-20 marca br., tj. w okresie opóźnienia publikacji informacji poufnej. Warto dodać, że tym okresie POL-MOT Auto SA nie dokonała żadnej transakcji kupna akcji Ursus SA - wylicza KNF.

- Zgodnie z treścią raportu bieżącego Emitenta nr 14/2019, w dniu 20 marca br. trwała fizyczna egzekucja z majątku Emitenta. W tym dniu spółka POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje Emitenta na GPW, osiągając ponad 11 proc. udział w sesyjnym wolumenie sprzedaży - dodaje Komisja.

- Mając na uwadze powyższe, w dniu 22 marca 2019 r. Zastępca Przewodniczącego KNF, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, wystąpił o dokonanie blokady rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz POL-MOT Auto SA. Jednocześnie UKNF złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 181 ustawy o obrocie, tj. wykorzystania informacji poufnych, polegającego na nabywaniu lub zbywaniu, na własny rachunek lub na rzecz osoby trzeciej, bezpośrednio lub pośrednio, instrumentów finansowych, których informacja ta dotyczy - informuje KNF.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (9)

dodaj komentarz
oorim
We wrześniu 2017 roku na Vistalu też tak było... korektę do kontraktów ogłoszono w sobotę (chyba 14.09) a dzień i dwa dni wcześniej sprzedano duże pakiety akcji... KNF się nie zainteresował...
antek10
Kruk krukowi oka nie wykole.
4mirek
Takie wiadomości są notorycznie wykorzystywane np. Kliniewski - Kerdos , Krauze - Petrol i inni
carlito1
Na Ursusie to jak by się przyjrzał to wałków to było w ryj w tym że trzy takie konkretne...
grzegorzkubik
Czas rozwiązać wszelkie problemy Ursusa bo firma ma potencjał wzrostowy. Może produkować autobusy i traktory ale ciągle lecą belki na wykres.
1as
Brawo! Niech wreszcie złodzieje w białych kołnierzykach zaczną się bać.
madarot
A obligacje? firmy pożyczają pieniądze emitując obligacje i ich nie spłacają, robiąc przy okazji sztuczne upadłości itd. Przykłady GB, Fast Finance, Statima a teraz Blaster zapowiada, że nie wypłaci w terminie, a to może oznaczać, że w ogóle. Jeśli KNF nie weznie się na poważnie za te przekręty to GPW bedzie całkowicie zaorana.
bialy_kruk
Ta instytucja tylko glosno ryczy ze ktos tam cos tam.
Tak przy okazji czy juz sa jakies wyroki za getback?
sublt2
To jest rozgrzewka przed PPK.
Ćwiczenia.

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki