REKLAMA

Ursus zataja informacje, a główny akcjonariusz sprzedaje akcje

2019-03-21 13:20, akt.2019-03-21 17:03
publikacja
2019-03-21 13:20
aktualizacja
2019-03-21 17:03

Drugi raz w ciągu zaledwie pół roku Ursus zataił przed inwestorami mniejszościowymi kluczową dla spółki informację. Jeszcze przed jej ujawnieniem główny akcjonariusz spółki sprzedał spory pakiet akcji.

Ursus zataja informacje, a główny akcjonariusz sprzedaje akcje
Ursus zataja informacje, a główny akcjonariusz sprzedaje akcje
fot. Jacek Świerczyński / / FORUM

W środę wieczorem Ursus podał do publicznej wiadomości fakt zajęcia przez komornika sądowego ruchomości spółki na poczet zadłużenia w PKO BP.  Problem w tym, że zarząd Ursusa dowiedział się o działaniach komornika już 11 marca. I dopiero po 9 dniach zdecydował się opublikować tą bardzo ważną dla akcjonariuszy wiadomość.

Ursus powołał się przy tym na rozporządzenie MAR, które pozwala opóźnić przekazanie ważnej informacji do opinii publicznej. „Powodem podjęcia przez Emitenta decyzji o opóźnieniu przekazania do publicznej wiadomości informacji o otrzymaniu powyższej korespondencji jest fakt, iż na dzień niniejszego raportu, tj. 11 marca 2019 r. komornik nie podjął innych czynności egzekucyjnych ponad doręczenie opisanych pism” – tłumaczy się spółka w środowym komunikacie ESPI.

Zarząd producenta ciągników pisze też, że podjął „stosowne działania prawne” zmierzające do zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz do uchylenia zajęć komorniczych. „Na obecnym etapie, wobec wyłącznie otrzymania korespondencji oraz podjęcia przez Emitenta czynności prawnych zmierzających do zawieszenia postępowania egzekucyjnego faktyczna egzekucja z ww. przedmiotów nie jest jeszcze przesądzona” – dodaje Ursus.

Opóźnioną informację poufną ujawniono dopiero dzisiaj, ponieważ dopiero 20 marca komornik dokonał zajęcia ruchomości należących do Ursusa, o czym spółka poinformowała w osobnym komunikacie ESPI.

- Czynności komornika wykonywane na wniosek Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. utrudniają działalność URSUS S.A. w restrukturyzacji, m.in. dlatego, iż zostały skierowane do przedmiotu zabezpieczenia niezbędnego do prowadzenia przedsiębiorstwa - tj. surowców, materiałów i półproduktów, z których Spółka na bieżąco korzysta – czytamy w komunikacie Ursusa.

Komentarz biura prasowego Ursus SA

Spółka będąc w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest pod ochroną sądu przed egzekucjami komorniczymi, nawet w przypadku wierzycieli, którzy postępowaniem układowym nie są objęci co do zasady, tak jak bank PKO Bank Polski. W obecnej sytuacji spółce przysługuje ochrona sądowa udzielona przez sąd na jej wniosek, który to został złożony. Komornik dokonał czynności wszczynających egzekucje, ale nie rozpoczął czynności likwidacyjnych. Spółka kupuje surowce i nadal produkuje. Nie ma w tej chwili ryzyka, iż proces produkcji zostanie zatrzymany. Spółka kontynuuje swój plan restrukturyzacyjny.

W tej sytuacji wyjątkowo niekorzystnie wygląda fakt, że tuż przed ujawnieniem informacji o zajęciu komorniczym spółka INVEST-MOT Sp. z o.o. – będąca podmiotem dominującym wobec POL-MOT Holding, poinformowała, że w dniach 18-19 marca 2019 r. jej spółka zależna sprzedała łącznie 722.235 akcji Ursusa, stanowiących 1,12% wszystkich akcji spółki. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, gdy główny akcjonariusz sprzedaje akcje, zanim rynek pozna ważną informację cenotwórczą.

Inwestorzy bardzo gwałtownie zareagowali na komunikat Ursusa. Na początku czwartkowej sesji handel akcjami spółki zawisł „na widłach” przy teoretycznym kursie otwarcia o ponad 20% niższym od poziomu z środowego zamknięcia notowań. Obór walorami Ursusa ruszył dopiero o 11:22 po cenie 1,6980 zł, co oznaczało spadek o prawie 16%. W południe kurs spółki podniósł się do 1,8590 zł, co jednak wciąż było poziomem o 8,3% niższym niż dzień wcześniej.

To nie pierwszy raz, gdy Ursus zataja przed inwestorami ważną wiadomość. Jesienią ubiegłego roku producent ciągników przez prawie miesiąc ukrywał przed rynkiem fakt złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Dominującym akcjonariuszem Ursusa jest Pol-Mot Holding SA, który posiada 41,72% akcji spółki. Prezesem Pol-Motu jest Andrzej Zarajczyk, równocześnie pełniący funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Ursusa. Z kolei prezesem Ursusa do grudnia był Karol Zarajczyk.

Stanowisko PKO BP

PKO Bank Polski, który jest instytucją zaufania publicznego, zawsze stoi na straży środków powierzonych mu przez deponentów oraz chroni interesy swoich akcjonariuszy. W sytuacji braku obsługi zadłużenia przez klientów, regulacje obowiązujące w sektorze zmuszają bank do podjęcia kroków w celu zabezpieczenia interesów banku. W szczególności, bank nie może akceptować sytuacji, w której przez wiele miesięcy zadłużenie jest nieobsługiwane, zapisy umowne są nierespektowane oraz podejmowane są działania ukierunkowane na uwolnienie ustanowionych zabezpieczeń – wbrew zapisom umownym oraz bez wiedzy i akceptacji ze strony banku.

Na każdym etapie bank rozmawia z dłużnikami i jest otwarty na propozycje, które muszą być akceptowalne dla wszystkich stron. Jeśli natomiast podejmowane przez wiele miesięcy przez bank działania restrukturyzacyjne okazują się bezskuteczne, klient nie reguluje swoich zobowiązań oraz nie realizuje wypracowanych rozwiązań, to bank nie ma innego wyjścia, jak złożenie wniosku egzekucyjnego i doprowadzenie do zajęcia komorniczego ruchomości oraz nieruchomości należących do dłużnika. Działania takie zawsze prowadzone są w zgodzie z obowiązującym prawem, np. w oparciu o nadaną przez sąd klauzulę wykonalności na notarialnym oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (12)

dodaj komentarz
rav1932
Kto nadal trzymał akcje ursusa mimo półrocznych "afer" i jasnej sytuacji po "pomocy Afryce" ten jest geniuszem. Swoją drogą gdzie są służby które już powinny prześwietlać kto dostał cynk wcześniej i to zdążył się wyprzedać kto udostępnił informacje. Czekamy na zatrzymania
jes
Tak to bywa jak służby prowadzą spółkę ...
grzegorzkubik
Dobra wiadomość. Ursus dostał 100 mln zł przelewem za 47 autobusów wyprodukowanych do Zielonej Góry. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce. Spokojnie a PKO się wygłupia. Teraz po wygraniu konkursu przez NCBR i po takich sukcesach powinni odpuścić. sytuacja się unormuje i kurs Ursusa pójdzie na północ. Ursus to beneficjent Dobra wiadomość. Ursus dostał 100 mln zł przelewem za 47 autobusów wyprodukowanych do Zielonej Góry. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce. Spokojnie a PKO się wygłupia. Teraz po wygraniu konkursu przez NCBR i po takich sukcesach powinni odpuścić. sytuacja się unormuje i kurs Ursusa pójdzie na północ. Ursus to beneficjent programu elektromobilność
roco7
A może by tak KNF ukarało zarząd spółki za nieregulaminowe zachowanie? Ale zarząd a nie spółę czyli akcjonariuszy którzy i tak są poszkodowani takimi działaniami. KNF to największa porażka w tym kraju- kasę biorą -za nic nie odpowiadają
dalejlama
Bo tutaj jest jak jest poprostu nie zmienia się nic mimo lat. Rodzina Z. robi was na szaro od lat
leszczykowy
Bo takich spółek się patykiem nie tyka, od dawna wiadomo, że to taka sama szulernia jak spółki patrowicza. Zachciało się spekulacji na śmieciowych spółkach a potem płacz jaka to giełda bananowa, gdzie KNF itp. miejcie rozum, nikt was za rączkę nie będzie prowadzić, w USA takie same wały są małych spółach, ale najlepiej to winę na Bo takich spółek się patykiem nie tyka, od dawna wiadomo, że to taka sama szulernia jak spółki patrowicza. Zachciało się spekulacji na śmieciowych spółkach a potem płacz jaka to giełda bananowa, gdzie KNF itp. miejcie rozum, nikt was za rączkę nie będzie prowadzić, w USA takie same wały są małych spółach, ale najlepiej to winę na kogoś zwalić.
jodaw
każdy ma prawo inwestować, czy spekulować gdzie chce, ale takie praktyki jak tu opisane są niedopuszczalne i całkiem uzasadnione jest psioczenie ludzi na takie działanie, powinni ich surowo ukarać finansowo, jednoznacznie przedstawić zarzuty, aby ewentualnie otworzyć drogę do cywilnych pozwów,
fakty
Chyba nie taka śmieciowa spółka skoro wygrała przetarg na 3 MLD złotych z NCBiR. Ciekawe co się stanie z tą kasą i z kim Zarajczyki się podzielą. Według Morawieckiego URSUS miał być czempionem wśród polskich firm, to chyba trochę ich uwiarygodniło, nie sądzisz ?
pis_po_jedno_zlo odpowiada fakty
Morawiecki jest bardzo wiarygodny hahahahahahahahaaha
specjalnie_zarejstrowany1
Powodzenia w inwestowaniu na tej gieldzie hahaha. A tak tutaj najezdzaja na kryptowaluty ze to oszustwo i w ogole. Macie swoje "rzetelne" spolki, czempiony GPW!

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki