REKLAMA

KNF nakłada kary na Raiffeisen Bank Polska

2018-09-14 19:46
publikacja
2018-09-14 19:46

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na Raiffeisen Bank Polska SA karę pieniężną w wysokości 5 milionów złotych w związku z naruszeniem szeregu artykułów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi - wynika z piątkowego komunikatu KNF.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Z komunikatu wynika także, że na ten sam bank nałożone zostały dodatkowo dwie kary po 500 tys. zł i jedna 400 tys. zł, także za naruszenie tej ustawy.

"Raiffeisen Bank Polska SA pełnił funkcję depozytariusza Funduszy: Inwestycje Rolne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Inwestycje Rolne FIZAN), Inwestycje Selektywne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Inwestycje Selektywne FIZAN), Lasy Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Lasy Polskie FIZAN) i Vivante Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Vivante FIZAN)" - pisze KNF w komunikacie, wyjaśniając okoliczności nałożenia kary 5 milionów złotych.

"W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Komisja ustaliła, że w związku z wykonywaniem funkcji depozytariusza przez Raiffeisen Bank Polska SA doszło do szeregu nieprawidłowości" - dodaje komunikat.

"Komisja ustaliła, że Raiffeisen Bank Polska SA wykonując funkcję depozytariusza ww. Funduszy nie działał niezależnie i w interesie uczestników Funduszy - dodaje KNF.

Następnie wymieniane są kolejne nieprawidłowości banku jako depozytariusza funduszy, m.in. np. brak "wiedzy na temat stanu wszystkich aktywów bazowych funduszu inwestycyjnego", "prowadzenie niekompletnego rejestru aktywów". Zdaniem KNF także "Raiffeisen Bank Polska SA nie podejmował żadnych czynności w ramach zapewnienia, aby rozliczenie umowy dotyczącej zbycia przez Inwestycje Selektywne FIZAN akcji spółki akcyjnej nastąpiło bez nieuzasadnionego opóźnienia". (PAP)

pś/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wujeksasza
raiffeisen powinien dostać karę za blokowanie kont polskich przedsiębiorcom. tego banku należy unikać. austriackie banki to dramat
pbi2000
szukali, szukali, aż znaleźli... a na końcu chodzi o zemstę na RBP za nie wprowadzenia go na GPW.
qrara
Gdyby nie prokurarura może i w tej sprawie Komisji zabrakło by uprawnień?
UJAWNIAMY! Prokuratura szuka setek milionów złotych. Zniknęły z czterech funduszy
UJAWNIAMY! Prokuratura szuka setek milionów złotych. Jak mogło dojść do potężnej afery inwestycyjnej? Za niedostateczny nadzór TFI Fincrae zapłaciło praktycznie
Gdyby nie prokurarura może i w tej sprawie Komisji zabrakło by uprawnień?
UJAWNIAMY! Prokuratura szuka setek milionów złotych. Zniknęły z czterech funduszy
UJAWNIAMY! Prokuratura szuka setek milionów złotych. Jak mogło dojść do potężnej afery inwestycyjnej? Za niedostateczny nadzór TFI Fincrae zapłaciło praktycznie utratą prawa do zarządzania funduszami do tego dostało 5 mln zł kary. Ale w tej sprawie były i inne instytucje, podejrzane o niedopełnienie obowiązków, a wśród nich Raiffeisen Bank Polska, który pełnił funkcję banku depozytariusza i z tego powodu powinien dokładnie kontrolować politykę finansową funduszy.
qrara
No proszę, proszę, nareszcie Komisja się obudziła. Okazało się również, że ma uprawnienia i kompetencje by zająć się tym szemranym bankiem. Szkoda, że w 2010 roku w trzech odpowiedziach na moje listy, Komisja zapewniała mnie o swoim braku uprawnień.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki