REKLAMA

KNF: milion złotych kary dla Idea TFI i 500 tys. zł dla IDM

2014-03-18 19:40
publikacja
2014-03-18 19:40

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę w wysokosci 1 mln zł na Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych a karę w wysokości 500 tys. zł na Dom Maklerski IDM - poinformowała KNF we wtorek w komunikacie.

Według KNF dom maklerski zarządzał portfelami inwestycyjnymi inwestycyjnych z grupy Idea TFI niezgodnie z umową oraz niezgodnie ze statutami tych funduszy.

W komunikacie wyjaśniono, że IDM nabywał do portfeli inwestycyjnych Idea Premium SFIO i Idea Parasol FIO papiery wartościowe, a w szczególności obligacje korporacyjne, niespełniające wymaganych kryteriów. "Działania te następowały niezgodnie z umową o zarządzanie, wbrew określonym w ustawie o funduszach inwestycyjnych i statutach funduszy kryteriom doboru lokat oraz czynnikom ryzyka, w tym ryzyku płynności" - wyjaśniono.

KNF wskazała, że w wielu przypadkach były to papiery wartościowe emitentów o wątpliwej wiarygodności kredytowej, a niektóre transakcje przeprowadzane były w warunkach, w których istniał konflikt interesów.

"W ocenie KNF, Dom Maklerski IDM nie przestrzegał obowiązku wykonywania swoich czynności z należytą starannością wynikającą z zawodowego charakteru ich wykonywania, nie działał w najlepiej pojętym interesie klienta, tj. Idea TFI SA i kierował się przede wszystkim interesem własnym polegającym m.in. na osiągnięciu zysku z przeprowadzanych emisji" - napisano w komunikacie. Według KNF interes uczestników zarządzanych funduszy nie był należycie uwzględniany.

Jednocześnie komisja nałożyła na Idea TFI kary w wysokości 1 miliona złotych. Zdaniem KNF Towarzystwo naruszyło interesy uczestników Idea Premium Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego i Idea Parasol Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. Komisja zauważyła, że TFI nie wypowiedziało umowy o zarządzanie z IDM aktywami funduszy inwestycyjnych mimo wystąpienia sprzeczności interesu między interesem uczestników Idea Premium SFIO i Idea Parasol FIO i interesem IDM.

KNF zarzuciła TFI m.in. brak wewnętrznej struktury organizacyjnej, która zapobiegłaby powstawaniu konfliktów interesów, nieprawidłowe działanie kontroli wewnętrznej w Towarzystwie, czy przedstawienie nierzetelnych informacji w prospektach informacyjnych Idea Parasol FIO.

Decyzję KNF o nałożeniu kary można zaskarżyć do sądu administracyjnego. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mmu/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~perfo
A nie jest dla Was podejrzane, że kara pojawia się dokładnie wtedy, kiedy Idea zaczyna odrabiać straty i zmienia władze oraz strukturę? A wraz z nią na nowo komentarze, które usilnie chciałyby wieszczyć Idei koniec.
~Konradm
już od dawna. Przewieźli się już kilka lat temu i teraz łatają co się da. Bezsensem jest inwestowanie w te fundusze. Wymienili cały skład zarządzający i zarządzających a ci-jak widać-jadą po bandzie.
~cynk
IDM i cala te fundusze to najwieksi oszusci na miare amber gold i gorze bo cwani.... w sumie to teraz ci co mieli papiery moga ich do sadu wziasc ci co mieli premium idea potracili zlodziejska firma! uwazajcie na nich!
~Kader
a co najciekawsze na stronie idea TFI jest oświadczenie odnośnie tej kary KNFu ale ZARAZ pod oświadczeniem jest ogłoszenie, że IDEA TFI zmieni nazwę na Inventum TFI ;) Ciekawa sprawa poza tym ten IDM S.A. to już nie raz coś wykręcił. Ostatnio też mieli przecież proces wytoczony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych a co najciekawsze na stronie idea TFI jest oświadczenie odnośnie tej kary KNFu ale ZARAZ pod oświadczeniem jest ogłoszenie, że IDEA TFI zmieni nazwę na Inventum TFI ;) Ciekawa sprawa poza tym ten IDM S.A. to już nie raz coś wykręcił. Ostatnio też mieli przecież proces wytoczony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych za też jakieś machlojki odnośnie swoich akcji.
~inne
Następne do analizy jest Copernicus TFI tez ciekawy przypadek
~Senior
Do kogo wpłyną te pieniądze? Sądzę, że skoro IDM i TFI naraziły klientów na straty, to powinno się tymi grzywnami wyrównać straty klientom, a nie przekazywać pieniędzy instytucjom nadzorującym.
~PaF
Popelnili bląd uwazam ze juz zostal ukarany kursem, ja biore dzis
~obserwer
Całą tą GPW należałoby ukarać albo zlikwidować za dopuszczanie byle jakich oszukańczych spółek do obrotu..Najlepiej tą szulernię omijać szerokim łukiem.Długoterminowo tu się tylko traci.
~cv
Cwaniaki już zmieniają nazwę tego TFI aby się odciąć od przeszłości.
To jak z partiami politycznymi. Nowe nazwy starzy oszuści.
~Dim
Dlatego się traci długoterminowo, i krótkoterminowo też, by "szlachta" finansowych oszustów mogła podtrzymywać system w stylu, można nazwać zachodnim.

Choć rozpowszechniony już na całym świecie.

Wydaje się że każda odmiana systemu ma jakieś wady. Ta marnuje dorobek pracujących transferując
Dlatego się traci długoterminowo, i krótkoterminowo też, by "szlachta" finansowych oszustów mogła podtrzymywać system w stylu, można nazwać zachodnim.

Choć rozpowszechniony już na całym świecie.

Wydaje się że każda odmiana systemu ma jakieś wady. Ta marnuje dorobek pracujących transferując go klasie próżniaczej, wmawiając od lat ,że na tym da się zarobić. Zarobić tak ale kto i za co?

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki