Komisja Nadzoru Finansowego zakazała dostawcom usług płatniczych obsługiwania firm nielegalnie urządzających gry hazardowe przez internet. Chodzi o kwestię pośrednictwa w przekazywaniu pieniędzy między graczem a urządzającym grę. Przypomina, że jest to łamanie przepisów prawa.
Polskie prawo zakazuje urządzania i uczestnictwa w grach hazardowych organizowanych w internecie. Zakaz nie dotyczy jedynie zakładów wzajemnych, ale na taką działalność trzeba mieć zezwolenie. Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do dostawców usług płatniczych komunikat, w którym przypomina, że pośrednictwo w przekazywaniu pieniędzy między graczem a podmiotem nielegalnie urządzającym grę jest przestępstwem. Jednocześnie wyraźnie zakazała świadczenia takich usług.
„Dostawcy usług płatniczych powinni zaprzestać, w trybie natychmiastowym, świadczenia usług na rzecz podmiotów nielegalnie urządzających gry hazardowe przez Internet, a tym samym zaprzestać łamania przepisów prawa obowiązujących na terytorium RP” – czytamy w komunikacie.


Pośrednictwo dotyczy wszystkich płatności za pomocą elektronicznych środków, czyli płatności z wykorzystaniem kart płatniczych, przelewów pay-by-link czy płatności mobilnych. Nadzór przypomina, że dostawca obsługujący podmiot urządzający nielegalne gry, w rzeczywistości przyczynia się do funkcjonowania takiej firmy.
Zobacz także
Zdaniem KNF pośrednicy nie mogą zasłaniać się brakiem wiedzy na temat działalności danej firmy, bo tego typu informacje nie są tajemnicą. Natomiast jeśli mają wątpliwość, mogą sprawdzić tzw. Merchant Category Code (MCC). Akceptantom prowadzącym działalność w zakresie zakładów wzajemnych i gier hazardowych przydzielony zostaje kod MCC o numerze 7995. Lista legalnie działających firm znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Komisja oczekuje, że dostawcy usług płatniczych przeprowadzą odpowiednie czynności kontrolne i dostosują się do zaleceń. W komunikacie nie ma natomiast informacji na temat ewentualnych kar, które mogą grozić za zignorowanie zakazu.
Bukmacherka i poker – jakie zmiany czekają graczy

19 lipca rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Ustawa wzbudza wiele kontrowersji, a także wprowadza kilka dużych zmian dla zwolenników pokera, zakładów bukmacherskich, a także na rynku jednorękich bandytów. Kto zyska, a kto straci po wejściu w życie ustawy? Jakie zmiany ustawa wprowadzi, a jakie powinna?
