REKLAMA

KNF chce zablokować nielegalny hazard w internecie

Wojciech Boczoń2016-09-19 10:46analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-19 10:46

Komisja Nadzoru Finansowego zakazała dostawcom usług płatniczych obsługiwania firm nielegalnie urządzających gry hazardowe przez internet. Chodzi o kwestię pośrednictwa w przekazywaniu pieniędzy między graczem a urządzającym grę. Przypomina, że jest to łamanie przepisów prawa.

Polskie prawo zakazuje urządzania i uczestnictwa w grach hazardowych organizowanych w internecie. Zakaz nie dotyczy jedynie zakładów wzajemnych, ale na taką działalność trzeba mieć zezwolenie. Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do dostawców usług płatniczych komunikat, w którym przypomina, że pośrednictwo w przekazywaniu pieniędzy między graczem a podmiotem nielegalnie urządzającym grę jest przestępstwem. Jednocześnie wyraźnie zakazała świadczenia takich usług.

„Dostawcy usług płatniczych powinni zaprzestać, w trybie natychmiastowym, świadczenia usług na rzecz podmiotów nielegalnie urządzających gry hazardowe przez Internet, a tym samym zaprzestać łamania przepisów prawa obowiązujących na terytorium RP” – czytamy w komunikacie.

fot. KATARINA STOLTZ / / FORUM

Pośrednictwo dotyczy wszystkich płatności za pomocą elektronicznych środków, czyli płatności z wykorzystaniem kart płatniczych, przelewów pay-by-link czy płatności mobilnych. Nadzór przypomina, że dostawca obsługujący podmiot urządzający nielegalne gry, w rzeczywistości przyczynia się do funkcjonowania takiej firmy.

Zdaniem KNF pośrednicy nie mogą zasłaniać się brakiem wiedzy na temat działalności danej firmy, bo tego typu informacje nie są tajemnicą. Natomiast jeśli mają wątpliwość, mogą sprawdzić tzw. Merchant Category Code (MCC). Akceptantom  prowadzącym działalność w zakresie zakładów wzajemnych i gier hazardowych przydzielony zostaje kod MCC o numerze 7995. Lista legalnie działających firm znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Komisja oczekuje, że dostawcy usług płatniczych przeprowadzą odpowiednie czynności kontrolne i dostosują się do zaleceń. W komunikacie nie ma natomiast informacji na temat ewentualnych kar, które mogą grozić za zignorowanie zakazu.

Bukmacherka i poker – jakie zmiany czekają graczy

Bukmacherka i poker – jakie zmiany czekają graczy

19 lipca rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Ustawa wzbudza wiele kontrowersji, a także wprowadza kilka dużych zmian dla zwolenników pokera, zakładów bukmacherskich, a także na rynku jednorękich bandytów. Kto zyska, a kto straci po wejściu w życie ustawy? Jakie zmiany ustawa wprowadzi, a jakie powinna?

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~true
skrilla nie sa w stanie zablokowac bo ten portfel nie sluzy jedynie do hazardu ale do placenia rowniez za inne rzeczy i uslugi w sieci, ale moga zablokowac przelewy24, a zwykly przelew moze byc ryzykowny, najbezpieczniej choc najdrozej pewnie bedzie mozna sobie doladowac konto karta, bo visa czy mastercard zadnych danych nigdy nie udostepnia
~wojtek
Legalne buki w Polsce to cienkie bolki ,ze nawet nie mają porządnego live,a kursy cienkie i słaby wybór dyscyplin w porównaniu do np.bet365!!!
~Guru
No coz... yebac juroszka q brudny skorumpowany rów i grsc dalej.
~hazardzista
Tak jest! Od dzisiaj tylko i wyłącznie legalny hazard! Tak jak Inventum TFI!
Brawo KNF!
~kurdupel
Rozliczamy sie bitcoin-en, nawet Ziobro niepodskoczy hahaha
~sjkafn
Zmieńcie podatki na takie, aby te podmioty weszły na polski rynek, a nie lobbujecie na korzyść STS-u! Dlaczego w 3/4 UE sobie z tym poradzono? Bo tam nikt nie lobbuje!
~chłop
Tak na chłopski rozum, to nie wydaję mi się, że Polska sobie poradzi z problemem, z którym nawet USA sobie nie poradziło.
~zainteresowany
Co z pokerwm online?
~maszodpowiedź
Będzie Lotto Poker na cześć i chwałę Pana Prezesa ;)
~polskidziad
gpw=poker on line - co robi knf ?...nic !

fajną mają robotę ,nic nie robienie ,albo wymyślanie durnot -jak ta !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki