REKLAMA

KE zatwierdziła polskie projekty o wartości 350 mln euro

2016-11-10 15:36
publikacja
2016-11-10 15:36

Obwodnice Radomia, Inowrocławia i Brodnicy, a także modernizacja drogi S8 na Mazowszu i Podlasiu to zatwierdzone w czwartek przez Komisję Europejską polskie projekty o łącznej wartości 350 mln euro.

fot. Dominika Mroz-Toton / / FORUM

"Inwestycje UE w kluczowe sieci transportowe mają znaczący wpływ na regionalną atrakcyjność inwestycyjną, zatrudnienie i ruch turystyczny. Nowe projekty wspierane przez UE przyczynią się do rozwoju ekonomicznego polskich regionów" - oświadczyła cytowana w komunikacie Komisji Europejskiej unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Środki na realizację tych projektów będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Inwestycje mają poprawić połączenia transeuropejskiej sieci transportowej wokół korytarza Bałtyk-Adriatyk.

KE zatwierdziła trzy duże polskie projekty. Pierwszy o wartości 93,5 mln euro to obwodnica Radomia. Ma to być część drogi S7. Obwodnica będzie przebiegać przez powiat radomski i szydłowiecki, omijając Radom po jego zachodniej stronie. Prace obejmą m.in. budowę czterech węzłów drogowych: "Radom Północ", "Radom Zachód", "Wolanów", "Radom Południe" oraz obiekty inżynieryjne (wiadukty, mosty, kładki, przepusty).

Drugi projekt o wartości 154 mln euro przewiduje sfinansowanie prac wzdłuż drogi ekspresowej S8 w województwach mazowieckim i podlaskim.

Z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku wynika, że w trakcie realizacji w województwach podlaskim i mazowieckim jest sześć odcinków trasy S8 o łącznej długości 83 km. Jak wcześniej podawali drogowcy, w sumie wartość tych inwestycji wynosi 2,3 mld zł.

Trzeci zatwierdzony projekt o wartości 103,5 mln euro przewiduje zaprojektowanie i budowę dwóch obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim. Chodzi o drogi odciążające Inowrocław i Brodnicę.

Obwodnicę Brodnicy o długości ok. 1,4 km oddano do użytku w czerwcu br. Trasa omijająca miasto od północy połączyła wybudowane przed pięcioma laty rondo z drogą krajową Toruń-Ostróda. W ramach inwestycji zbudowano nowy odcinek drogi oraz estakadę nad ulicą Wiejską, torami kolejowymi i terenami zalewowymi rzeki Łacha. Wartość inwestycji to 47 mln zł.

Powstająca obwodnica Inowrocławia o długości 19 km wyeliminuje ruch tranzytowy z miasta-uzdrowiska, gdzie zbiegają się drogi krajowe 15 i 25, a w ciągu doby przejeżdża ok. 25 tys. pojazdów. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obie strony. Powstaną trzy węzły drogowe Latkowo, Jacewo i Tupadły, a także kilkanaście obiektów inżynierskich. Inwestycja ma zostać zakończona w sierpniu 2017 r., a koszt wyniesie 359 mln zł.(PAP)

stk/ kow/ rau/ kot/ kar/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
UE nie da pieniędzy, tylko nimi zapłaci. To są pieniądze z płaconego przez nas VAT na które trzeba ponownie zapracować, budując te drogi.
~Iat
To prawda, że Unia więcej pieniędzy pobiera niż daje. Ale taka sytuacja pojawiła się pierwszy raz w tym roku, przez fatalne zarządzanie PiS. Do końca 2015 roku byliśmy na plusie. Wystaczy trochę poczytać.
~mati
dodaj do tego kasę, jaką transferują z Polski do UE hipery, banki i fabryki., wyjdzie ze od lat każdego roku jesteśmy może 20, może 30, może 50 mld zł na minusie. taka jest rzeczywistość.
~McA
unia Polsce od 2003 to nawet 1 GROSZA nie dała i nigdy nic nie da. To Polska cały czas daje unii a w zamian wielkie nic. Rząd w Warszawie musi się kłaniać i jak tamtym coś nie pasuje to od razu beczą z bruksely. Bo unia nie ma żadnych pieniędzy. Polska płaci składki a jedyne co dostaje to kredyty (jest już tego 1.500.unia Polsce od 2003 to nawet 1 GROSZA nie dała i nigdy nic nie da. To Polska cały czas daje unii a w zamian wielkie nic. Rząd w Warszawie musi się kłaniać i jak tamtym coś nie pasuje to od razu beczą z bruksely. Bo unia nie ma żadnych pieniędzy. Polska płaci składki a jedyne co dostaje to kredyty (jest już tego 1.500.000.000.000 i rośnie jakieś 1.800 zł/sek). Poza tym wpycha się tu zagranica ze swoimi lidlami, kaufmanmi, tesco, auchanami, itd a rodzimy przemysł, produkcja dawno zniszczona. Przekazują też dotacje osobom fizycznym, które są tak naprawdę też kredytami które pobiera rząd i przekazuje przez urzędy ludziom. Każda sekunda tzw. unii to jak AIDS dla organizmu!
~Roooo
Wiecej dostal kaufland na zniszczenie polskiego rynku. 900mln $
~Bogdan
Niemieccy eksperci są zdania ze przynajmniej 85%dotacji wraca do nich.Moze ktoś wie ilu ludzi zatrudnia u nas Strabag?Nie mają nawet łopaty,a wygrywają wielkie przetargi.Zatrudniając polskich podwykonawców,zgarniają lwią część kasy dla siebie.Np.pozyczone maszyny z Niemiec,przy budowie tunelu pod Motławą kosztowały Niemieccy eksperci są zdania ze przynajmniej 85%dotacji wraca do nich.Moze ktoś wie ilu ludzi zatrudnia u nas Strabag?Nie mają nawet łopaty,a wygrywają wielkie przetargi.Zatrudniając polskich podwykonawców,zgarniają lwią część kasy dla siebie.Np.pozyczone maszyny z Niemiec,przy budowie tunelu pod Motławą kosztowały więcej niz dniówki robotników etc etc
~wert
podaj namiary na źródła "zdania ekspertów" i "przetargów" "pożyczek"
~zez
Budżet Unii pochodzi też z Polski, więc mówienie że unia da, to tak jakby mówić, że państwo "daje" nadwyżkę podatków które zapłaciłeś wcześniej...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki