REKLAMA

KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii

2016-09-28 12:04
publikacja
2016-09-28 12:04
KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii
KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii
fot. Francois Lenoir / / FORUM

Komisja Europejska uznała w środę, że polski plan wsparcia dla wytwarzania ciepła wraz z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji, jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Jak poinformowała KE, polski system certyfikatów wspierający wysoko wydajną kogenerację ciepła i energii elektrycznej przyczynia się do zwiększenia efektywności pozyskiwania energii i może pomóc w realizacji celów w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej. Dlatego w świetle przepisów UE jest on dopuszczalną pomocą państwa.

"Europa potrzebuje bardziej wydajnej produkcji energii, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele w zakresie ochrony środowiska" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie KE.

Polska wprowadziła system wsparcia dla certyfikatów pochodzenia energii z procesu skojarzonego wytwarzania (ang. CHP - Combined Heat and Power) w 2007 roku. Beneficjentami programu są producenci energii cieplnej i elektrycznej w wysoko wydajnych elektrowniach kogeneracyjnych. Obecnie są trzy kategorie beneficjentów kwalifikujących się do otrzymywania różnego rodzaju certyfikatów. Świadectwa są oznaczone różnymi kolorami (żółtym, fioletowym lub czerwonym) i wydawane beneficjentom w zależności od źródła paliwa i wydajności elektrociepłowni.

Według komunikatu system wymaga, aby dostawcy energii elektrycznej i niektóre podmioty kupowały od korzystających z niego wytwórców określoną liczbę certyfikatów CHP, proporcjonalnie do ilości energii dostarczonej użytkownikom końcowym lub zakupionej. Program ma być realizowany do 2018 r.

Polskie władze uznały, że system świadectw CHP nie stanowi pomocy państwa, ale poinformowały o nim Komisję Europejską, aby mieć pewność prawną.

KE uznała z kolei, że do finansowania systemu wsparcia certyfikatów CHP wykorzystywane są zasoby państwowe i że zawiera on wszystkie elementy potrzebne do tego, by uznać go za pomoc państwa. Równocześnie stwierdziła jednak, że jest on zgodny z przepisami w sprawie pomocy państwa, a w szczególności z wytycznymi w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią. Zgodnie z tymi przepisami państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc państwa na wysoko wydajną kogenerację energii cieplnej i elektrycznej na określonych warunkach. KE stwierdziła, że polski system wsparcia CHP promuje efektywność energetyczną i spełnia te warunki. (PAP)

awi/ jhp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki