REKLAMA

KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy

2020-10-27 12:13
publikacja
2020-10-27 12:13
KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy
KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy
fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Polsce 1 mld euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia. Bruksela skierowała też środki do Włoch i Hiszpanii, krajów, które zostały najmocniej dotknięte kryzysem wywołanym koronawirisem.

"Polska otrzymała dziś miliard euro pożyczki dzięki wsparciu z instrumentu SURE w celu ochrony miejsc pracy i pracowników w tych trudnych czasach. To tylko początek, Polska otrzyma łącznie 11,2 mld euro z SURE, w tym na finansowanie mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy" - napisała po polsku na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

KE wypłaciła we wtorek w sumie 17 mld euro Włochom, Hiszpanii i Polsce w pierwszej części finansowego wsparcia dla tych państw członkowskich. "Włochy otrzymały 10 mld euro, Hiszpania 6 mld euro, a Polska 1 mld euro" - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Balazs Ujvari.

Łączna kwota wszystkich wypłat z instrumentu SURE, który został opracowany by pomagać krajom unijnym w podtrzymywaniu miejsc pracy wyniesie 27,4 mld euro dla Włoch, 21,3 mld euro dla Hiszpanii i 11,2 mld euro dla Polski.

Środki te mają pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa. Pomoc mają dostać też osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

Instrument SURE może ogółem zapewnić wszystkim państwom członkowskim wsparcie finansowe w wysokości do 100 mld euro. Jak dotąd na podstawie wniosków Komisji Rada zatwierdziła przekazanie 17 państwom członkowskim 87,9 mld euro wsparcia. Kolejne wypłaty nastąpią w ciągu najbliższych miesięcy, po odpowiednich emisjach obligacji.

Wypłaty są następstwem pierwszej emisji obligacji społecznych, której w zeszłym tygodniu dokonała Komisja. Oferta ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.

Rozporządzenie w sprawie SURE nakłada na państwa unijne obowiązek składania sprawozdań na temat sposobu wydatkowania pożyczonych środków.

Państwa członkowskie nadal mogą składać formalne wnioski o wsparcie w ramach programu, który dysponuje środkami w wysokości do 100 mld euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i pracowników dotkniętych pandemią. Polska jest trzecim największym odbiorom środków z tego instrumentu po Włochach i Hiszpanii. (PAP)

stk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
demeryt_69
Schemat SURE pozwala zaciągnąć pożyczkę, ale kiedyś trzeba ją spłacić oraz na bieżąco trzeba przedstawiać Brukseli sprawozdania ze sposobu wykorzystania tej kasy - zapewne będzie przy tym sporo nowych etatów :)
rysiek58
Zapożyczajmy się i wydawajmy. Nie martwy się teraz jak i kiedy oddamy. Uzależnienie od środków Europejskich jest dobrą inwestycją.
alberto2020
Dobrą inwestycją to by było przygotowanie kraju w czasie wakacji do fali jesiennej. A się okazuje, że nic nie zrobili a teraz stawiają namioty szpitalne na szybko i wyciągają łapki do Angeli po kasę
andregru odpowiada alberto2020
Jak to nic nie zrobili ? Wydali 70 mln złotych na makulaturę .
dlaczego_nie
Typowa pisoska ekonomia.
Idź się rysiek zapożycz się u chłopaków na mieście, oni ci pomogą się nie martwić jak oddać
meryt odpowiada andregru
Skup makulatury podwyższa wskaźnik recyklingu.
jes odpowiada meryt
Mądrość wpisu dokładnie ukazuje twoja inteligencję.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki