REKLAMA

KE wyemitowała obligacje za 17 mld euro. Zainteresowanie 13 razy większe niż podaż

2020-10-21 16:28
publikacja
2020-10-21 16:28
fot. silvestrinis / Shutterstock

Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeprowadziła pierwszą emisję obligacji społecznych o wartości 17 mld euro, by sfinansować instrument SURE, który ma pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie. Zainteresowanie 13-krotnie przebiło podaż.

Bruksela wrzuciła na rynek dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w październiku 2030 r. i o wartości 7 mld euro z terminem wykupu w 2040 r. Zainteresowanie inwestorów było bardzo duże. Oferta zakończyła się 13-krotną nadsubskrypcją, co - jak zaznaczyła KE - pozwoliło uzyskać korzystną wycenę obu obligacji.

"Dzięki tej operacji Komisja Europejska wykonała pierwszy krok na drodze do głównej ligi na światowych rynkach kapitału dłużnego. Duży popyt ze strony inwestorów oraz korzystne warunki, na jakich emisja się odbyła, są kolejnym dowodem dużego zainteresowania obligacjami UE" - oświadczył unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Z informacji podanych przez KE wynika, że obligację 10-letnią wyceniono na poziomie 3 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej (stopy kontraktów wymiany procentowej, w ramach których strony zabezpieczają się przed ryzykiem procentowym). Natomiast obligację 20-letnią wyceniono na poziomie 14 punktów bazowych ponad średnią stopę swapową.

To największa w historii emisja obligacji przez Komisję. Warunki, na jakich pożyczane są środki na rynku, są przekazywane bezpośrednio państwom członkowskim, otrzymującym pożyczki w ramach instrumentu SURE.

Środki zebrane na rynkach finansowych zostaną przekazane państwom UE w formie pożyczek, aby pomóc im w pokryciu kosztów bezpośrednio związanych z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i podobnych środków wprowadzonych w reakcji na pandemię. Programy takie, które wprowadziło wiele państw członkowskich, w tym Polska, miały powstrzymać zwalanie pracowników, w czasie gdy przedsiębiorstwa ich nie potrzebowały.

W ramach instrumentu SURE na ochronę miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia wsparcie otrzyma 17 państwa członkowskich. Do Polski ma popłynąć 11,2 mld euro, trzecia najwyższa kwota po Włoszech i Hiszpanii. Ten pierwszy kraj ma otrzymać 27,4 mld euro, a drugi 21,3 mld.

KE ogłosiła na początku miesiąca, że całość emisji w ramach instrumentu SURE, do wysokości 100 mld euro, będzie miała charakter obligacji społecznych. Współprowadzącymi księgę popytu w tej operacji były banki: Barclays (IRL), BNP Paribas, Deutsche Bank, Nomura i UniCredit.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szczecinianin
A może Pan redaktor ,który ten teks napisał mógłby pisać trochę jaśniej np.oprocentowane 0,75% czy tym podobnie.
Gdzie ja teraz będę punkty swap sprawdzał.
Jak dla mnie nie zrozumiane napisany tekst.
mj12
"Z informacji podanych przez KE wynika, że obligację 10-letnią wyceniono na poziomie 3 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej (stopy kontraktów wymiany procentowej, w ramach których strony zabezpieczają się przed ryzykiem procentowym). Natomiast obligację 20-letnią wyceniono na poziomie 14 punktów bazowych "Z informacji podanych przez KE wynika, że obligację 10-letnią wyceniono na poziomie 3 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej (stopy kontraktów wymiany procentowej, w ramach których strony zabezpieczają się przed ryzykiem procentowym). Natomiast obligację 20-letnią wyceniono na poziomie 14 punktów bazowych ponad średnią stopę swapową."

Czyli ile dokładnie % w skali roku? Napiszcie konkretnie ile dają te super obligacje a nie kalki z zagranicznych serwisów i oficjalnych komunikatów UE. 3 i 14 pkt bazowe to ile procent? Podpowiem - 25 pkt bazowych to 0,25% :-)

Te obligacje to ściema - kupują je tylko banki To-Big-To-Fail, które w razie czego dostaną bailout z kieszeni podatnika i po cichu zaraz nałoży się nowe wymagania co do aktywów w księgach. Wymagania nazwie się Basel-8 i wszyscy będą zadowoleni :-)
barysza51
Detaliczne czy dla korporacji ? I gdzie je można kupić ? Nasze złotowe mnie nie pociągają :-(
meryt
"Współprowadzącymi księgę popytu w tej operacji były banki: Barclays (IRL), BNP Paribas, Deutsche Bank, Nomura i UniCredit"

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki