REKLAMA

Już nie pracownik, a klient. Polski biznes dostrzegł Ukraińców

Weronika Szkwarek2017-03-28 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-03-28 06:00

Przeciętny Ukrainiec zarabia 2100 zł na rękę, odwiedził nas 9 razy i spędził w Polsce 5 miesięcy. Ukraińców w kraju zaczęto postrzegać nie tylko jako pracowników, ale również jako potencjalnych klientów. Sprawdzamy, jak polski biznes otwiera się na wschodnich sąsiadów.

Już nie pracownik, a klient. Polski biznes dostrzegł Ukraińców
Już nie pracownik, a klient. Polski biznes dostrzegł Ukraińców
fot. Maciek Markowski / / FORUM

Polscy pracodawcy według danych Narodowego Banku Polskiego w 2015 roku zarejestrowali już 763 tys. oświadczeń o ich zatrudnieniu. Szacunki dotyczące 2016 roku mówią już o ponad milionie osób zza wschodniej granicy na terenie naszego kraju.

To wyjaśnia dlaczego Polacy coraz częściej kierują swój biznesowy przekaz do obywateli Ukrainy.

fot. / / http://promocje.play.pl/ua-PL/

Obsługa klienta w języku ukraińskim

Firmy z branży ubezpieczeń i bankowości szukają na portalach ogłoszeniowych pracowników do obsługi klienta w języku ukraińskim. Obecnie BGŻ BNP oferuje pracę na stanowisku specjalisty ds. obsługi klienta w contact center oraz doradcy klienta ze znajomością języka ukraińskiego. Podobne ogłoszenia można zauważyć dla branży ubezpieczeń – w serwisie OLX anons zamieściła firma Mondial Assistance, wchodząca w skład Grupy Allianz.

– Bank BGŻ BNP Paribas poszukuje pracowników posługujących się płynnie językiem ukraińskim lub rosyjskim w związku ze zmianami, które zachodzą na polskim rynku pracy. Obecnie mamy w Polsce już bardzo widoczną grupę pracowników pochodzenia ukraińskiego i osoby te mają potrzebę korzystania z pełnego wachlarza usług bankowych. Aby móc odpowiedzieć na potrzebny znaczącej grupy obywateli Ukrainy pracujących w Polsce, Bank BGŻ BNP Paribas zdecydował się na zatrudnienie specjalistów płynnie posługujących się językiem ukraińskim, niejednokrotnie samych obywateli Ukrainy, którzy mówią również po polsku, w celu zapewnienia komfortu rozmowy klientowi z bankiem na temat usług finansowych czy procesów posprzedażowych –  mówi w rozmowie z Bankier.pl Grzegorz Butrym, dyrektor Zarządzający Pionu Operacji Personal Finance w Banku BGŻ BNP Paribas.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Tańsze połączenia na Ukrainę

Telekomy również zauważyły potencjał biznesowy w klientach z Ukrainy. –– Dla nas była to decyzja oczywista. Olbrzymi potencjał, ponad milion aktywnych zawodowo osób i studentów, z których każdy ma smartfon/telefon komórkowy w kieszeni. Każdy osoba pochodząca z Ukrainy prędzej czy później kupi kartę polskiego operatora i chcielibyśmy bardzo, żeby to była karta PLAY. Tym razem chcieliśmy przygotować produkt kompleksowy, z dużym naciskiem na skuteczną komunikację poprzez dedykowaną stronę i infolinię w języku ukraiński oraz dobrą zauważalną kampanię reklamową – komentuje Marcin Gruszka z biura prasowego Play.

Oferta telekomów skierowana do obywateli Ukrainy

Sieć

Nazwa promocji/zasady

Stawka

Cena usługi

Czas trwania promocji

Heyah

Wybrane numery Heyah na Ukrainę/ 3 wybrane numery do do sieci Kyistar

0,35 zł za minutę

9 zł/miesięcznie

Do odwołania

Play

Tanie połączenia na Ukrainę

0,29 zł za minutę/SMS

Usługa jest bezpłatna

Do 31.12.2017 r.

Orange

Tańsze połączenia do Niemiec, Ukrainy i Białorusi

0,89 zł za minutę połączenia

Usługa jest bezpłatna

Do 24.05.2017

Lycamobile

Świetne stawki na Ukrainę

Na telefony stacjonarne – 0,89 zł/minutę, na telefony komórkowe 0,99 zł/minutę

SMS 0,39 zł

Usługa jest bezpłatna

Brak informacji

Klucz mobile

Tańsze połączenia na numery komórkowe na Ukrainę

0,49 zł/min

Usługa jest bezpłatna

Do 31.03.2017 r.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Play to nie wyjątek – ofertę dla Ukraińców przygotowały również takie sieci, jak Orange, Lycamobile, T-Mobile i Klucz Mobile. Wszystkie promocje dotyczą tańszych połączeń zagranicznych i są skierowane bezpośrednio do obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce.

Nowe kierunki przewoźników

Potencjał dostrzegli również przewoźnicy, którzy oferują nowe połączenia na trasie Polska – Ukraina. WizzAir otworzył loty między Lublinem, Poznaniem a Kijowem, Ryanair postawił natomiast na Lwów. Pociągi PKP Intercity od grudnia 2016 roku kursują na trasie Przemyśl-Kijów, a w planach jest otworzenie połączenia Kraków-Lwów.

Nowe połączenia na Ukrainę oferowane przez wybranych przewoźników

Przewoźnik

Nowe połączenia

WizzAir

Lublin – Kijów
Poznań – Kijów

Ryanair

Kraków – Lwów 
Wrocław  – Lwów

UIA

Warszawa – Winnica
Gdańsk – Iwano-Frankiwsk

Polski Bus

Warszawa  – Lwów,  Drohobycz, Stryj, Truskawiec i Kaliningrad

PKP Intercity

Przemyśl-Kijów

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

W ostatnich dniach nową siatkę połączeń przedstawił również Polski Bus, którego pasażerowie będą mogli udać się do Lwowa, Drohobycza, Stryja, Truskawca i Kaliningradu.

- Już od dawna wschodnie kierunki cieszą się ogromną popularnością i z miesiąca na miesiąc widać tendencję wzrostową. Pierwsze partnerskie połączenie na Ukrainę wprowadziliśmy na naszą platformę we wrześniu ubiegłego roku. Od tamtej pory obserwujemy coraz większą liczbę pasażerów korzystających z naszej platformy integrującej przewoźników. W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie wyjazdów na Ukrainę, na początku tego roku podjęliśmy współpracę z kolejnym partnerem Eurolines Lt., dzięki czemu nasi klienci zyskali kolejne połączenie do Lwowa. Niesłabnący potencjał tej trasy zaowocował nawiązaniem kolejnej strategicznej współpracy z największym państwowym przewoźnikiem PKS Polonus, dzięki której na platformie PolskiBus.com dostępnych jest kolejnych pięć połączeń – mówi w rozmowie z Bankier.pl Piotr Pogonowski, Dyrektor Marketingu i Komunikacji PolskiBus.com

- Sądzimy, że ten kierunek w dalszym ciągu będzie cieszył się niesłabnącą popularnością, a my cały czas będziemy starać się odpowiadać na potrzeby i zainteresowania naszych pasażerów – dodaje Pogonowski.  

Wymienione branże nie będą jedynymi, które otworzą lub otworzyły się na konsumentów z Ukrainy. Można domniemać, że w niedługim czasie do ich grona dołączą biura nieruchomości, firmy świadczące usługi pocztowe czy instytucje oświatowe.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (171)

dodaj komentarz
~cvb
Dla Polski Ukraińcy to zbawienie ,gdyby nie oni musielibyśmy ciapatych przyjmować żeby załatać niedobory pracowników .
~Karolina
to jest kompletna bzdura, nie musimy wybierac pomiedzy jednym a drugim złem nie sa nam potrzebni ani ciapaci ani ukraincy, nie pisz bzdur, bo ludzie w to uwierzą
~heh
albo uczciwie dzielić się zyskiem z ludźmi którzy ten zysk wypracowują zamiast stawiać trzecią willę z basenem
~Karolina odpowiada ~heh
tu sie nie zgadzam, to jest akurat komunizm .... mieć po równo. to jak wiezeinie, sa rozni ludzie i rozne potrzeby i jesli ktos ( nie mowie tu o cwaniakach typu komorowski kwasniewski tusk i cała banda złodziei ) zapracował na 3 wille prowadząc dobrze prosperująca firmę to jego sprawa niech sobie 10 postawi.
~heh odpowiada ~Karolina
kto mówi po równo? organizujesz zlecenie na robotę masz narzędzia i mimo iż nic więcej nie robisz sobie 60% bierzesz a 40% rozkładasz między czterech roboli którzy dla ciebie robią, to jest komunizm? ale kiedy stosunek podziału wygląda 90% do 10% na parę osób to coś jest nie halo, jeszcze taki jęczy że na minusie jest i dopłaca do kto mówi po równo? organizujesz zlecenie na robotę masz narzędzia i mimo iż nic więcej nie robisz sobie 60% bierzesz a 40% rozkładasz między czterech roboli którzy dla ciebie robią, to jest komunizm? ale kiedy stosunek podziału wygląda 90% do 10% na parę osób to coś jest nie halo, jeszcze taki jęczy że na minusie jest i dopłaca do interesu, to niech wywali wszystkich i sam robi ciekawe ile sam zrobi i zarobi, podpowiem robotę trzech zorganizowanych ludzi będzie musiał sam robić ok 5x dłużej i zamiast od tygodniowej chałturki gdzie teraz po opłaceniu pracowników ma 5.000zł iść na następną robotę to by tak sam dłubał miesiąc i zarobił 7.000 przy czym by musiał wyjąć ręce z kieszeni, znam ceny usług materiałów, robocizny itp. i to nic niezwykłego że jeden płaci dwa razy więcej i jeszcze pochwali a inny jęczy że jak da 1zł/h podwyżki pójdzie z torbami, zgadzam się niech sobie i 10 postawi jak 10 ludzi dzięki którym sobie je postawił taż postawi sobie chociaż po jednej
~shit_rolls_down_hill
"Zarabiają średnio 2100 złotych na rękę" motyla noga to ja wyjechałem rok temu bo zarabiałem 1250 na rękę aż taki dobrobyt teraz przy noszeniu worków z cementem czy zbieraniu truskawek? prawda jest taka że zarabiają 1500 z czego 500 oddają za wynajem pokoju chyba że jak szczury na kupie to mniej, za 200 zł kupują worek "Zarabiają średnio 2100 złotych na rękę" motyla noga to ja wyjechałem rok temu bo zarabiałem 1250 na rękę aż taki dobrobyt teraz przy noszeniu worków z cementem czy zbieraniu truskawek? prawda jest taka że zarabiają 1500 z czego 500 oddają za wynajem pokoju chyba że jak szczury na kupie to mniej, za 200 zł kupują worek ziemniaków i piwo a pozostałe 800zł wysyłają na Ukrainę bo to ich dwie lub nawet trzy miesięczne wypłaty, taki sam schemat obowiązuje w UK, osobiście płacę 1500 za pokój drugie tyle idzie na jedzenie i piwo, 2500 jestem w stanie spokojnie odłożyć bez żadnych wyrzeczeń, przy czym walnę w sobotę czy niedzielę jakiegoś overka 12h i mam 700zł dniówki ekstra, co jest dla nich sufitem dla mnie jest podłogą i tak to się kręci, jak sobie pomyślę że jeszcze rok temu odstawiałem taniec robota w pracy i połamany wracałem do chaty...
~Norge
No i patrzcie do czego to doszło, Polski pracodawca dba bardziej o pracownika z Ukrainy niż z Polski i oferuje mu lepsze zarobki, na zachodzie szanuje się pracownika Polskiego bardziej niż u nas w kraju
~marszalek_Singer
Doch. nar. Ukr.Soc.Republiki w 1990 r. - 293,235 mld. $

Doch. nar. 2016 r. - 83,550 mld. $

Ludnosc 1990 rok - 51 870 400 mieszkanców
Ludnosc 2016 "samstijnej UPAiny" (2017 oficjalny rok UPA w Ukrainie) 42 590 900
~general_Misia

Eksperyment Ukraina:
Eksport towarów i uslug w 2012 = 90 mld $, a w 2016 = 44,5 mld $,

Zalamanie na 45,5 mld. $.
~sierżantKoala
https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU

i to by było na tyle w ramach mojej odpowiedzi na powyższe dane liczbowe :)

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki