REKLAMA

Jubilerska piramida finansowa. Pieniądze wpłaciło 600 tys. Ukraińców

2020-09-03 07:20
publikacja
2020-09-03 07:20
fot. Ivi Lichi / Shutterstock

Ponad 600 tysięcy Ukraińców wpłaciło pieniądze do jubilerskiej piramidy finansowej. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) jej organizatorzy przywłaszczyli prawie 7 mld UAH (ponad 250 mln USD). Piramida działała od początku 2019 roku.

SBU poinformowała o "zablokowaniu nielegalnej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której uczestnicy stworzyli piramidę finansową w celu zawłaszczenia pieniędzy ukraińskich obywateli".

Służby ustaliły, że pieniądze do piramidy wpłaciło ponad 600 tysięcy Ukraińców. Orientacyjna wysokość kwoty, jaką przywłaszczono i zalegalizowano poprzez zakup ruchomości i nieruchomości oraz inwestowanie w kontrolowany przez siebie biznes, to ponad 250 mln dolarów - dodano. Jak podkreślono, od 2019 roku organizatorzy piramidy zakupili za nielegalnie otrzymane pieniądze jedną z wysp na Dnieprze wraz ze znajdującymi się na niej nieruchomościami, 18 luksusowych samochodów terenowych (każdy z nich kosztował ponad 100 tys. dol.), kosztowności i inny majątek ruchomy i nieruchomy.

Według SBU w proceder zaangażowanych było co najmniej 20 osób, wykorzystano także ponad 100 podmiotów prawnych.

27 sierpnia w obwodzie kijowskim i winnickim oraz w Odessie przeprowadzono w ramach dochodzenia kilkadziesiąt przeszukań. Jak podało SBU, sąd zajął majątek osób, które według służb uczestniczyły w procederze.

Ukraińskie media od razu poinformowały, wnioskując ze zdjęć zamieszczonych na stronie SBU, że chodzi o sieć salonów jubilerskich B2B Jewelry, założoną przez Mykołę Hontę z Winnicy.

Według mediów salonów są "dziesiątki" - na Ukrainie, w Rosji i w Kazachstanie. W salonie można zakupić biżuterię, a sklep ma zwracać co pewien czas procent ceny danego przedmiotu kupującemu. Przy każdym towarze widnieją dwie ceny - ta, po której dokonywany jest zakup, i kwota, jaką kupujący ma otrzymać w ciągu roku (104 proc. ceny) - wyjaśnia program TSN. Jak dodano, jako korzystniejszy prezentowany jest zakup tzw. certyfikatów "zabezpieczonych" złotem lub srebrem, których wartość miała wzrastać o nawet 416 proc. rocznie. Dodatkowe bonusy można otrzymać za przyprowadzenie znajomych - podaje TSN.

B2B Jewelry wydało komunikat dla prasy, w którym zapewniono, że salony działają w zwykłym trybie. Honta w opublikowanym nagraniu zaznaczył, że prawnicy pracują nad zdementowaniem informacji przekazanych przez media. "Jako że informacja, która rozeszła się w internecie, nie odpowiada rzeczywistości, nasi prawnicy już przygotowują pozwy w sprawie sprostowania i rekompensaty za szkody moralne" - oświadczył. Mężczyzna podkreśla, że głównym celem jego projektu jest "dobrobyt ukraińskich mieszkańców".

"Obiecani cacanki, a głupiemu radość" - skwitował w rozmowie TSN Serhij, który zainwestował w B2B Jewelry 70 tys. UAH (ponad 2,5 tys. USD).

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ jar/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mikolaj8
Z artykułu nie wynika, że ktoś został oszukany, tylko służby przeszukały siedziby. O co chodzi?
1as
To jest fascynujące zjawisko.
Nieważne gdzie, nieważne co już było, zawsze znajdą się kolejni frajerzy.
A wystarczył włączyć TV zeby sie dowiedzieć, że w Polszy już prawie taki sam przekręt był dopiero co.
drzaraza
W przeliczeniu na pln średnia składka wyniosła około 1563 zł.
marianpazdzioch
Tam, tak jak i u nas nic nie dzieje się bez wiedzy służb. Jedne piramidy są wygaszane na etapie startu, drugie zbierają setki tys. jeleni.
znawca_wszystkiego
Chcieli "zachód" to mają.
stachsgh
Witam !!
Niezłe jaja i jak zawsze ludzie bardzo łasi na kasę. Z reszto na różne dobra łasi te droższe i te tańsze i codziennego użytku https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

meryt
stachsgh podnosi liczbę wyświetleń.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki