REKLAMA

Johnson & Johnson w marcu może wprowadzić swoją szczepionkę na rynek

2021-01-26 17:42
publikacja
2021-01-26 17:42
fot. Maria Kaminska / FORUM

Amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na wprowadzenie na rynek już w marcu swojej szczepionki przeciwko Covid-19, wymagającej podania tylko jednej dawki, a pod koniec stycznia lub na początku lutego firma będzie miała dane na temat skuteczności preparatu - podała we wtorek agencja Reutera.

Koncern zakłada, że będzie w stanie wyprodukować w 2021 roku 1 bln szczepionek.

Wstępna ocena już prowadzonych badań klinicznych szczepionki od Johnson & Johnson jest pozytywna i wykazała, że pojedyncza dawka substancji wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i jest ogólnie dobrze tolerowana - przypomina Reuters.

Na razie jest za wcześnie, by powiedzieć, jak wiele dawek preparatu może być dostępnych w USA w marcu, zwłaszcza, że musi on zostać zaaprobowany przez amerykańską Administrację ds. Żywności i Leków (FDA), czyli regulatora rynku - poinformował koncern.

W ubiegłym tygodniu “New England Journal of Medicine” podał, że wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki Johnson & Johnson, powstałej na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, wskazują, że jest ona bezpieczna i skuteczna już po podaniu jednej dawki.

Szczepionka wykorzystuje tę samą technologię co wcześniej opracowana przez ten zespół i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionka przeciwko wirusowi ebola oraz będące w fazie badań szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wirusom HIV i zika. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mmikus
1 bln szczepionek??? Dla każdego na tym świecie będzie ponad 100 dawek.
Może więcej staranności przy tłumaczeniach.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki