REKLAMA

Jest projekt ustawy umożliwiającej kontrolę szczepień pracowników

2021-11-17 12:37, akt.2021-11-17 13:05
publikacja
2021-11-17 12:37
aktualizacja
2021-11-17 13:05
Jest projekt ustawy umożliwiającej kontrolę szczepień pracowników
Jest projekt ustawy umożliwiającej kontrolę szczepień pracowników
fot. TomaszKudala / / Shutterstock

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę PAP poseł Czesław Hoc (PiS). Dodał, że będzie to projekt grupy posłów PiS.

Czesław Hoc (PiS) powiedział PAP, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się trzech filarów.

"Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami" – wskazał w rozmowie z PAP poseł Czesław Hoc (PiS), który jest wnioskodawcą projektu.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. "Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika" – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. "Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje" – wyjaśnił.

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

"Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej" – dodał. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

Hoc powiedział, że projekt ten przygotowano z "praktycznie inicjatywy przedsiębiorców".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany w środę na briefingu o projekt ustawy, m.in. o to, "czy potwierdza słuchy, że trafiła ona do kosza", odpowiedział: "Czekamy ze spokojem na losy tej ustawy". Dopytywany, kiedy w takim razie projekt trafi do Sejmu, czy na tym posiedzeniu powiedział: "Podkreślam: czekamy ze spokojem i myślę, że państwo niedługo doświadczycie pewnych efektów, czekamy ze spokojem".

Pierwsza o projekcie poinformowała w środę Interia. (PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

szz/ dsr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (37)

dodaj komentarz
monia00
Ja cieszę się, że mogłam się zaszczepić, bo dzięki temu nie muszę martwić się aż tak ryzykiem w pracy. I co najważniejsze - mogę normalnie pracować - ukończyłam Studium Pracowników Społecznych i Medycznych i pracuję jako terapeuta zajęciowy.
matimoca
Kolejny bubel prawny, całkowicie niezgodny z obowiązującymi przepisami. Robią co mogą, żeby ludzi jeszcze bardziej podzielić. Już wiadomo, że zaszczepieni się zarażają i transmitują wirusa. Sprzedawcze media dzielnie walczą z prawdą jak np. red. Gozdyra wypierała oficjalne dane ze szpitala...
pippin
Podawanie liczby zakazonych nie ma zadnego sensu i sluzy tylko podkrecaniu cyferek.Pomijam fakt, ze te dane na 100% sa zmanipulowane. Gdyby faktycznie mialy czemus sluzyc to mielibysmy liczbe hospitalizacji i zgonow z podzialem na zaszczepionych i nie.No i zgony na sam covid oczywiscie, a nie wszystko do jednego wora.90 latek ktory Podawanie liczby zakazonych nie ma zadnego sensu i sluzy tylko podkrecaniu cyferek.Pomijam fakt, ze te dane na 100% sa zmanipulowane. Gdyby faktycznie mialy czemus sluzyc to mielibysmy liczbe hospitalizacji i zgonow z podzialem na zaszczepionych i nie.No i zgony na sam covid oczywiscie, a nie wszystko do jednego wora.90 latek ktory umarl ze starosci a w szpitalu zlapal wirusa nie umiera a wirusa imo.
kenn
"liczbe hospitalizacji i zgonow z podzialem na zaszczepionych i nie"

- i to również nie ma sensu, bo zaszczepionym się nie robi z zasady testów
rafalrw
Posłużę sie moim przykładem. Jestem w pełni zaszczepiony. Miesiąc temu zachorowałem, typowe objawy covida. Pojechałem do szpitala, zrobili mi test. Wyszedl covid. Przepisali mi parę leków i odesłali do domu. W karcie pacjenta lekarz wpisal: wirusowe zapalenie pluc... kompetnie olał test, jako ze jestem zaczepiony to nie Posłużę sie moim przykładem. Jestem w pełni zaszczepiony. Miesiąc temu zachorowałem, typowe objawy covida. Pojechałem do szpitala, zrobili mi test. Wyszedl covid. Przepisali mi parę leków i odesłali do domu. W karcie pacjenta lekarz wpisal: wirusowe zapalenie pluc... kompetnie olał test, jako ze jestem zaczepiony to nie wpisal mi covida, wiec nie wpisuje sie do statystyk. Następnego dnia poczułem się gorzej. W szpitalu mi dali tylko zastrzyki wzmacniające i nie chcieli mnie zatrzymać na dłużej. Więc kolejny raz jako zaczepiony z covidem nie wpisuje sie do statystyk jako chory, hospitalizowany... Dotychczas myślałem, ze to wszystko jest dla naszego dobra, że ci antyszczepionkowcy to odklejeni od rzeczywisroeci ludzie. Niestety teraz widze jak bardzo sie mylilem. Jak duzo jest manipulacji i klamstw. Nie wierze juz w ani jedno slowo temu rzadowi i lekarzom! Nie wierze w te statystyki! Teraz otwieram oczy, zaczynam sie informować i jest mi po prostu wstyd za siebie ze bylem tak łatwowierny i mna manipulowali! Innym tez polecam wlaczyć myslenie!
dariusz_baran
Dzięki za szczerość i obiektywizm. Niech Twój wpis dojdzie do tych tumanów, którzy ciągle jeszcze się łudzą, że cały ten kabaret nie jest grubymi nićmi szyty.
niepejsiaty_polak
Zaszczepione ludzie oraz posly - na Madagaskar! Spokój będzie wreszcie! Heniu, co robisz !? Piwo mnie wylales!!!
grzegorzkubik
Ten projekt nie zostanie przyjęty a ci zamordyści niech się usuną. 41% poparcia PIS ma wedle sondażu i raczej nie będzie sobie psuć tego pomysłami zamordystów z własnego klubu. COVID się kończy. W czerwcu 2022 będzie można powiedzieć o końcu pandemii.
ptokbentoniczny
Hola hola. Niektóre fazy testów trwają do 2023
andregru
Czy obywatel jako płacący podatki będzie mógł skontrolować swoich pracowników czyli posłów ?

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki