REKLAMA

Były członek RPP Jerzy Kropiwnicki objął funkcję doradcy prezesa NBP

2022-01-26 10:00, akt.2022-01-26 10:27
publikacja
2022-01-26 10:00
aktualizacja
2022-01-26 10:27
Były członek RPP Jerzy Kropiwnicki objął funkcję doradcy prezesa NBP
Były członek RPP Jerzy Kropiwnicki objął funkcję doradcy prezesa NBP
fot. Krystian Maj / / FORUM

Jerzy Kropiwnicki, któremu 25 stycznia wygasła kadencja w Radzie Polityki Pieniężnej, objął funkcję doradcy prezesa NBP - wynika z wpisu Kropiwnickiego na jego blogu. Ekonomista będzie przygotowywał prezesowi NBP analizy światowego rynku ropy i gazu.

"Prezes NBP zaproponował mi funkcję Doradcy. Umowa o pracę została zawarta na czas określony – do końca aktualnej kadencji Prezesa, czyli do 21 czerwca br. Prezes może ubiegać się o reelekcję. W RPP zajmowałem się obserwacją i analizą światowego rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. I będę to nadal czynił. Ustalenia będę dostarczał Prezesowi" - podał Kropiwnicki w środowym wpisie na blogu.

"Wczoraj był ostatni dzień mojej służby w Radzie Polityki Pieniężne. Ustawa decyduje, iż kadencja jest jednorazowa, niepowtarzalna. (...) Każdy z członków RPP ma +własną+ kadencję liczoną od dnia jej początku ustalonego jako dzień końca kadencji jego poprzednika – chyba, że powołano go później i był okres +wakatu+. Senat już wybrał naszych następców. Wezmą udział w +decyzyjnej+ sesji RPP na początku lutego" - dodał.

We wtorek zakończyła się także kadencja Eugeniusza Gatnara. W miejsce Kropiwnickiego i Gatnara od 26 stycznia w Radzie zasiadają Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.

Senat powołał Jerzego Kropiwnickiego do Rady Polityki Pieniężnej 13 stycznia 2016 r., a jego kadencja rozpoczęła się 25 stycznia 2016 r.

Według informacji na stronie NBP, jest on absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa), doktoryzował się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Był pracownikiem naukowym UŁ w latach 1968-1981 i 1989-2014, wykładał także na kliku uczelniach prywatnych.

W obszarze jego zainteresowań naukowych - jak podano - znajdują się: makroekonomia, polityka gospodarcza, polityka społeczna i katolicka nauka społeczna. Jest autorem licznych publikacji, m.in. na temat finansów publicznych i funkcjonowania gospodarki narodowej w krajach o gospodarce rynkowej. Od wielu lat czynnie zaangażowany w służbę publiczną, m.in. jako poseł na Sejm I i III kadencji, minister pracy i polityki socjalnej (1991-1992), minister – kierownik Centralnego Urzędu Planowania (1992-1993), minister – prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (1997-2000), minister rozwoju regionalnego i budownictwa (2000-2001) oraz jako prezydent Łodzi (2000-2010).

W latach 2010-2016 był doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (13)

dodaj komentarz
friedens
Przecież to gerontokracja.
darius19
podobnie Gazprom przygarnal Schrodera
faramir_z_gondoru
Skoro mamy takich ekspertów, doradców, polityków czy włodarzy, to nie dziwcie się potem, że w Polsce jest jak jest.
jakslo23
W zainteresowaniach 'naukowych' - 'katolicka nauka społeczna', do tego szybkie spojrzenie na twarz i już wszystko wiadomo - ekspert wysokiej próby.
szprotkafinansjery
Wiódł ślepy kulawego...
slawekqs
Same tuzy ekonomi politycznej dobrze nam to zrobi będzie mniej grubasków w szkołach takie plusy z tych szarlatanów ekonomii zejdzie na -1% dyskontowa będzie dobrze
dziadekjarek
Jak widać do śmierci przy korycie +

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki