REKLAMA
PIT 2023

Jemen straszy. Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony

2023-12-10 04:23
publikacja
2023-12-10 04:23

Drony zmierzały w kierunku francuskiej fregaty. Najprawdopodobniej zostały wystrzelone z wybrzeży Jemenu – poinformował w niedzielę sztab generalny armii.

Jemen straszy. Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony
Jemen straszy. Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony
fot. Mohamed al-Sayaghi / / Reuters

„Przechwycenie i zniszczenie tych dwóch zidentyfikowanych zagrożeń” miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę przez wielozadaniową fregatę „Langwedocja”, która operuje na Morzu Czerwonym, poinformował sztab generalny w komunikacie prasowym.

Rzecznik ruchu Huti: będziemy atakować wszystkie statki płynące do Izraela

Rzecznik jemeńskiego ruchu Huti ostrzegł w sobotę, że wszystkie statki płynące przez Morze Czerwone w stronę Izraela staną się celem ataku, jeśli do Strefy Gazy nie zostanie dostarczona żywność. Ruch Huti jest wspierany przez władze Iranu.

"Jeśli Gaza nie otrzyma żywności i leków, których potrzebuje, wszystkie statki na Morzu Czerwonym zmierzające do izraelskich portów, niezależnie od bandery, pod którą płyną, staną się celem dla naszych sił zbrojnych" – powiedział rzecznik jemeńskich rebeliantów Jahja Sari.

Nasz zakaz wpływania na Morze Czerwone i Morze Arabskie obejmuje wszystkie statki kierujące się do izraelskich portów – podano w oświadczeniu Huti, dodając, że decyzja ma skutek natychmiastowy.

Wspierani przez Iran rebelianci Huti prowadzą ostrzał Izraela i izraelskich statków na Morzu Czerwonym za pomocą rakiet i dronów dalekiego zasięgu w ramach odpowiedzi na działania wojsk izraelskich przeciwko palestyńskiemu Hamasowi w Strefie Gazy.

Huti zaatakowali i przejęli kilka statków powiązanych z Izraelem na Morzu Czerwonym i w cieśninie Bab al-Mandab - szlaku morskim, przez który transportowana jest znaczna część światowej ropy naftowej.

W połowie listopada jemeńscy rebelianci porwali statek handlowy Galaxy Leader, który przewoził ładunek z Turcji do Indii. Już wtedy zapowiadali, że będą prowadzić ataki zarówno na statki pod banderą izraelską, jak i należące do izraelskich firm lub przez nie eksploatowane.

Władze Izraela stwierdziły, że ataki na statki były "irańskim aktem terroryzmu" z konsekwencjami dla międzynarodowego bezpieczeństwa morskiego.

W czwartek resort skarbu USA nałożył sankcje na grupę osób i podmiotów za dostarczenie znacznych środków finansowych dla rebeliantów Huti.

krp/ ap/

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jas2
Wchodzi gość do restauracji.
Prosi o kartę dań.
Kelner podaje klientowi menu i odchodzi.
Gość powoli przegląda kartę, następnie wyrywa stronę po stronie i zjada.
- Z jakiego kraju pochodzi gość?
- Z Jemenu.

Powiązane: Wojna w Jemenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki