REKLAMA
JUŻ JUTRO

Big techy w obawie przed recesją wstrzymują rekrutacje. Część zapowiada zwolnienia

2022-07-21 15:25
publikacja
2022-07-21 15:25
Big techy w obawie przed recesją wstrzymują rekrutacje. Część zapowiada zwolnienia
Big techy w obawie przed recesją wstrzymują rekrutacje. Część zapowiada zwolnienia
fot. achinthamb / / Shutterstock

Amerykańskie koncerny technologiczne zapowiadają wstrzymanie rekrutacji, a część decyduje się na zwolnienia – informuje Bloomberg. Na liście firm znajdują się m.in. Google, Amazon, Facebook, Microsoft czy Tesla.

Jak donosi agencja Bloomberg, nastroje panujące wśród amerykańskich firm technologicznych nie są optymistyczne. Wiele z nich zapowiedziało oficjalnie lub w wewnętrznej komunikacji wstrzymanie się od otwierania nowych rekrutacji czy nawet redukcje etatów. Głównymi czynnikami wpływającymi na te decyzje ma być wysoka inflacja, skutki wojny na Ukrainie oraz obawy przed recesją.

Na liście znajduje się wiele firm, choć część z nich to start upy działające głównie na rynku amerykańskim, to są też wśród nich koncerny działające globalnie, jak Amazon, Google czy Microsoft.

Amazon

Jeden z największych pracodawców na świecie, zatrudniający w marcu br. 1,6 mln pracowników w wielu krajach, zapowiedział w kwietniu konieczność cięć kosztów. Te w pierwszej kolejności objęły m.in. wstrzymanie rozwoju obiektów przeznaczonych dla pracowników biurowych oraz wynajem niektórych powierzchni magazynowych. Jednak jak wynika z ustaleń Bloomberga, dyrektor finansowy Amazona, Brian Olsavsky, miał stwierdzić, że w czasie nasilenia się pandemii firma odczuwała braki kadrowe, jednak po uspokojeniu się sytuacji i po powrocie pracowników z urlopów, odnotowano niższą produktywność z uwagi na „nadmierne obsadzenie” stanowisk.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Apple

Producent iPhone’ów planuje przyszłoroczne zwolnienia i rewizje wydatków w niektórych oddziałach. Jednak ma nie być to polityka wszystkich oddziałów Apple. Cięcia wydatków nie dotkną najpewniej premier nowych produktów firmy. Apple we wrześniu 2021 r. zatrudniał 154 tys. pracowników.

Facebook

Koncern Meta, w skład którego wchodzi m.in. platforma Facebook, zapowiedział wstrzymanie zatrudnienia wśród inżynierów o co najmniej 30 proc. Pod koniec marca firma zatrudniała blisko 78 tys. pracowników.

Google

Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet Inc, w skład której wchodzi Google, zapowiedział, że firma skupi się głównie na rozwoju umiejętności swoich pracowników, mniej na otwieraniu nowych rekrutacji. Spowolnienie w przypadku poszukiwania nowych pracowników ma potrwać do końca roku. W tym czasie poszczególne zespoły mają również „ustalić priorytety i plany zatrudnienia”.

Microsoft

Producent oprogramowania Windows, już w maju zapowiedział wstrzymanie się od nowych rekrutacji, o czym szerzej informowaliśmy tutaj. Od tego czasu Microsoft przeprowadził reorganizację, na skutek której doszło do redukcji ok. 1 proc. pracowników. Jednocześnie firma zapowiedziała bezterminowe zamrożenie w pozyskiwaniu nowych specjalistów.

Netflix

Platforma streamingowa tuż po ogłoszeniu utraty 200 tys. abonamentów przeprowadziła liczne zwolnienia. W pierwszej kolejności, w kwietniu 2022 r. ograniczyła akcje marketingowe, natomiast w maju i w czerwcu przeprowadziła zwolnienia grupowe – najpierw pracę straciło 150 pracowników, następnie 300.

Spotify

Jeden z najpopularniejszych serwisów audio również planuje ograniczyć rekrutacje. Zgodnie z zapowiedziało prezesa firmy, Daniela Ek’a, cięcia obejmą 25 proc. planowanych wakatów.

Tesla

Firma produkująca pojazdy elektryczne zamknęła w czerwcu filię w Kalifornii, zajmującą się pracą nad rozwiązaniami dotyczącymi autopilota. Na skutek tej decyzji pracę straciło 200 osób. W wywiadzie dla Bloomberga Elon Musk, właściciel firmy, zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zwolnionych zostanie 10 proc. pracowników najemnych.

Twitter

Decyzje Elona Muska wpłynęły nie tylko na firmy będącego częścią jego majątku. Po głośnych zapowiedziach o przejęciu Twittera, jeden z najbogatszych ludzi na świecie wycofał się z tych zamiarów. To poskutkowało złożeniem pozwu przeciw niemu. Jednak już w maju zarząd Twittera miał wstrzymać się od ogłaszania nowych rekrutacji, nie będąc pewnym, co czeka portal w najbliższym czasie.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ravauw
Hm, branzy okolobudowlanej to samo, ja po prostu nie przedluzam umow na czas okreslony, czesc odchodzi sama reszta bedzie upychana po dzialach, czesc dostanir szanse na nowe wyzwanie gdzie indziej, ale bez zwiadamiania pupu
gronostaj
Czyli wracamy do 2008 roku. Będzie sie działo...
andregru
Kończą się tanie pieniądze ?
bha
Jak zawsze oszczędności, cięcia kosztów zaczynamy od dołu???.
matpoz1
Tak od inżynierów w Kalifornii zarabiających minimum 10 tys. dolarów.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki